folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Birden Fazla Hard Diski Aynı Anda Kullanabilirmiyim

Birden Fazla Hard Diski Aynı Anda Kullanabilirmiyim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

Arkadaşlar elimde 8 tane hard disk var, 

500gb,250 gb,1 TB bla bla.

Bunların hepsini bir arada kullanmak istiyorum, anakart üzerinde 3 soketim var. Burdan 3 tanesini felan kullabilirim, kullanabiliyorum.

Ancak istediğim şu;

Bir cihaz düşünün hepsinin kablo ile oraya bağlayacağım cihazıda usb den felan bilgisyara bağlamak istiyorum.

Böyle bir cihaz varmı ? Yada böyle seri olarak hard diskleri birbirine bağlayabilme durumu ? 

Yani bu olayda bilgim yok.

Bunları raid 0 raid 5 felan yapabilirmiyim.

WD nin my cloud cihazlarında bu imkan var ama bunun dışında farklı şeyler varmı....

Umarım anlatabilmişimdir. Donanımcıları bekliyorum.

Php for SEO nun ardından Php for Gcode (CNC)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Şöyle bir şey mi kastettiğin.

http://www.kintec.cn/en/products/show.asp?id=159

sd

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

evet hocam buna benzer bir şey ama üzerinde raid ayarlamaları yapabilmek istiyorum.

Bu cihaz ps ye bağlandığından remote desktop ile uzaktan ulaşabilirim ancak ps siz direk modeme bağlandığındada ulaşabilmek istiyorum.

Yada fantezmi kuruyorum. (WD My Cloud) bunları hepsini yapabiliyor ama 8 disk kapasitelileri felan uçuk fiyatlarda. 

Bende şöyle bir şey buldum : http://www.akortek.com/cevre-birimleri/disk-kutusu/dark-storex-d80-8-disk-destekli-usb-3-0-hot-swap-disk-kulesi.html  

ancak bu sadece hepsini ps de göstermeye olanak tanıyor. Bu adamların yine 

http://www.akortek.com/cevre-birimleri/disk-kutusu/silverstone-ds322b-dual-raidbox-2-x-3-5-sata-i-ii-iii-disk-destekli-usb-3-0-disk-istasyonu.html

böyle bir ürünü var ancak 2 disk desteği veriyor.

8 disk destekli ve remote kontrol edilebilen bir mekanizma varmı ? Gerekirse FTP server olarak çalıştıramak istiyorum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Overload :-)

Beni aşar o kısımları.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

raid uygulamasında diskler en düşük kapasitedeki diske göre ayarlanıyor. disklerin 2 si 500 g 1 tanesi 250 g ise 250 kapasitede..

raid için kartlar pahalı oldugu için ve işlemciler hızlandıgı için Software raid deneyebilrsin. raid 5 3+ 32 diskle yapılıyor. yani 8 disk için uygun. software raid5 için bir araştırma yap isersen.

yaptıklarınıda paylaşırsan ihtiyacı olan faydalanır.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

raid kartı alıp pci yuvasına takıp sata portlarını çoğaltabilirsin ama pc kapalıyken erişim muhabbetleri biraz pahalı işler. yada ucuz bi notebook al her hdd için disk kutusu alıp onlarla bağlarsın

black implies white, self implies other, life implies death.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam sizin aradıklarınıza NAS (Network Attached Storage) deniyor ama öyle arama yaparsanız bulamayabilirsiniz. Daha ziyade "HDD Storage" olarak arama yaparsanız rahat bulabilirsiniz. Örnek: http://www.amazon.co.uk/computers/dp/B002UAPHS8

Bunların 4'lü Seagate olanları çok iyi, ethernet bağlantısı dahi var ama çok pahalı (1000 lira ve üstü): http://www.seagate.com/tr/tr/products/network-attached-storage/business-storage/

İçi boş olan ve daha ucuz olan modelleri bulabilir misiniz bilmiyorum. Ama bu sistemlerdeki slotlara yanlış hatırlamıyorsam aynı boyutta HDD takmak gerekiyor ki RAID yapıldığında sorun çıkmasın.

RaNGeR tarafından 07/Şub/15 22:54 tarihinde düzenlenmiştir

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bektas
    x-files
    x-files's avatar
    Erkek

Google amcaya sor qnap On Numara ağ üzerindenerişim sağlıyor uyelere yetki verme kontrol paneli mis mis.

//Hayat Bazen Tatlıdır//--//Aşıksan vur saza şoförsen bas gaza// https://zulfumehmet.com/ Kişisel bir olay
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Qnap 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PHP-SEO Developer
    Erdem
    Erdem's avatar
    Erkek

qnap bu istediğimi karşılıyor ancak acayip yüksek fiyatlar.

Bunu masa üstü bilgisayarım üzerinden ayarlayamazmıyım ?

Linux kursam, anakart destekliyormu bakacağım. Destekliyorsa raid ayarlasam olmuyormu ?

Böyle network üzerinden kullanımı için özel yazılımlar mevcutmu, qnap taki yada my cloud daki gibi.

Ayrıca bende 3 soket var bunu nasıl çğaltabilirim. Usb üzerinden hard diskleri bağlarsam sanırım raid ayarlayamayacağım.

Bunun hakkında bilginiz varsa google üzerinde nokta atışı arama kelimelerini paylaşabilirmisiniz.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam bulabildiğim en ucuz NAS çözümü şu: http://www.hepsiburada.com/liste/buffalo-link-station-duo-2x1tb-raid-0-1glanu20-coklu-depolama-unitesi-nas-disk-dahil/productDetails.aspx?productId=bd101364&categoryId=102820

Bilgisayar üzerindeki anakarttan yapmaya çalışırsanız bilgisayarı kapattığınızda HDD lere ulaşamayacaksınız haliyle. Ayrıca anakartınızda kaç tane SATA bağlantınız varsa o kadar HDD takabilirsiniz. Ayrıca RAID olarak kullanılacak HDD'lerin boyutlarının birbirine boyut bakımından eş olması gerekiyor diye biliyorum.

Diğer taraftan illaki bilgisayara bağlayıp internet üzerinden paylaşım yapacağım derseniz de imkansız değil. Ama bunu yaparken bilgisayarınz her daim açık olacak, bu da bilgisayarınızın her daim fan sesini dinleyeceksiniz anlamına geliyor :)

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
Toplam Hit: 1989 Toplam Mesaj: 12