folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Birkaç Notebook Arasında Kararsız Kaldım

Birkaç Notebook Arasında Kararsız Kaldım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı
    eray bunu yazdı

teşekkürler hocam verdiğin bilgiler için ekran olarak 17.3 lük istanbulbilişimde de var ama güvenmiyorum oraya. Biraz daha araştırıp fazla uzatmadan alacam eyvallah

Hocam ben İstanbul Bilişim'den G75VW-DS73-3D aldım ve onu kullanıyorum. Bu bilgisayar gibi bazı ürünleri aracısız olarak getirdikleri için işletim sistemleri İngilizce olarak geliyor. Türkçeleştirme yaparak gönderiyorlar, haliyle HDD üzerinden Recovery şansınız ortadan kalkıyor. Ancak onların formatta kullandığı Recovery DVD'lerinin kopyalarını istedim, gönderdiler. Yani oldukça ilgililer diyebilirim.

Aracısız olarak getirdikleri için teknik servisleri de kendi bünyelerinde yapılıyor. Yani ben bilgisayarımda sorun yaşadığımda ASUS İstanbul Teknik Servis'ine göndersem dahi ASUS İstanbul Bilişim'e gönderiyormuş, onu da öğrendim :) ASUS İstanbul ile görüştüğümde, "İstanbul Bilişim'e gönderiyoruz ama gerektiğinde teknik destek yardımında da bulunuyoruz" demişlerdi.

Bir de, bilgisayar ilk geldiğinde klavye hem Amerikan hem Türkçe klavye geldi. Bir tuş üzerinde 5 simge vardı yani anlayacağınız :) Ben dedim "bunu kullanamam, Türkçe klavye istiyorum, farkı ne ise veririm" diye. Yani tekrar geri gönderdim. Klavyelerin geliş süresi kadar bekledim, sonra ücretsiz olarak klavye değişimi yaptılar. Şu an gayet memnunum.

İnternetten gördüğüm kadarıyla İstanbul Bilişim tarafından satılan telefonlarda sorun yaşayan çokmuş ama bilgisayar konusunda yukarıda belirttiğim ilk aldığımdaki sıkıntılar dışında hiç sıkıntı yaşamadım. Bilgisayara şu an hazırladığım tez nedeni ile format dahi atmadım henüz :) İstanbul Bilişim tarafından getirilen bilgisayarların bir kısmı - benim bilgisayarım gibi - normalde üreticilerin Türkiye pazarına sunmadığı ürünler oluyor. İstanbul Bilişim seçeneğini de değerlendirmenizde yarar görüyorum.

edit: Yazmayı unutmuşum, İstanbul Bilişim'in bana dediğine göre bilgisayar üzerinde format ve fan temizliği gibi işlemleri ücretsiz olarak yapıyorlarmış. Bilginize.

anladım hocam sağol bütün fikirleri harmanlayıp karar verecem artık tavsiye edeceğiniz yüksek performanslı 17,3 lük laptop varmdır?

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam, bu foruma böyle bir soru sorarsanız, yanıtlarda 15.000 liralık, hatta 30.000 liranın üzerinde bilgisayar gösterecek kişiler var :) Siz ne kadar meblağa kadar karşılayabilirsiniz, o önemli.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı

Hocam, bu foruma böyle bir soru sorarsanız, yanıtlarda 15.000 liralık, hatta 30.000 liranın üzerinde bilgisayar gösterecek kişiler var :) Siz ne kadar meblağa kadar karşılayabilirsiniz, o önemli.

gösterdiğim örneklerdede olduğu gibi taş çatlasın 3000 üstü fiyatta alırsam pc ye yazık daha faydalı işler için yapılmıştır o :D

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hacked75
    hacked75's avatar
    Erkek

Konu açmıştım fakat kafam baya bi karıştı. hocam sen karar ver hangisinden alıcaksan bende ondan alıcam.
    konu: http://www.tahribat.com/Forum-Oyun-Amacli-Laptop-Onerisi-Lazim-180542/

İçinizde hâlâ bomba atmasını bilmeyen hayvanlar var.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Hocam ilgilenmem gereken bir tezim olduğu için, çok fazla ilgilenemedim, kusura bakmayın.

Verdiğiniz meblağ limitlerinde, hem benim önerdiğim hem de sizin istediğiniz özelliklerdeki bir bilgisayar bulmak oldukça zor. Verdiğiniz meblağ sınırını biraz geçen - ki istenen meblağ sınırının üzerinde ürün tavsiye etmekten nefret ederim - bir model buldum, görmek istersiniz diye düşünüyorum.

http://www.bimeks.com.tr/urun/125744/samsung-ativ-book-np-700g7c-s02tr-w8-.aspx#specs

Şayet sizin oyun dışında bir aktiviteniz olmayacak ise, 8 GB RAM miktarı size yeterli gelecek görüşündeyim.

HDD için konuşacak olursak, 1 TB'lık alan size oldukça rahatlık sağlayacak kanaatindeyim. HDD dönüş hızı olarak 7200 rpm gibi görünüyor ama ben şimdiye kadar hiçbir dizüstü bilgisayarda hem 1 TB olup hem de 7200 rpm HDD konulduğunu görmedim. Yani demem o ki, HDD 5400 rpm olabilir, orada yanlış yazılmış olma ihtimali var.

Ekran kartı, benim bilgisayarımdan birkaç fps daha performanslı gibi görünüyor. Üst düzey ekran kartları yüksek sıcaklık yaymakta, oyun bilgisayarı olarak tasarlanan üst düzey kasalarda da iki adet hava çıkışı bulunmakta. Bu hava çıkışlarından biri direk ekran kartına, diğeri işlemciye bağlı oluyor. Bu kasada da göründüğü kadarıyla iki adet hava çıkışı bulunuyor, soğutma sıkıntısı olacağını sanmıyorum.

İşlemcisi i7 ve Ivy Bridge modelidir. Söyleyecek bir şey yok zaten :)

Şimdiye kadar Samsung dizüstü bilgisayar kullanmadım ancak kullanan kişilerden gerek malzeme kalitesi, gerek bilgisayarların genel performansı, gerekse satış sonrası destek ve teknik destek konusunda bilgi almanızı tavsiye ediyorum.

Meblağ her ne kadar yüksek olsa da, taksitlerin yormayacağını düşünerek size bu modeli gösterdim. Eğer meblağ fazla geldi ise, aynı özelliklerdeki 15" civarı boyutundaki dizüstü bilgisayarlara (ASUS N56VZ gibi) da yönelebilirsiniz. Ancak belirlediğiniz limite en yakın fiyatta olan en performanslı ve ekran kartı olarak en sağlam olan model buydu.

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    motka
    motka's avatar
    Erkek

Lenovo'yu da bir araştır sen.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek

arkadaşalr teşekkürler fikirler için peki böyle bir laptop almışken işletim sistemi olmalımı yoksa yıllardır devam ettiği gibimi devam etmek lazım yani freedos alsam keşke dermiyim acaba

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek
    eray bunu yazdı

arkadaşalr teşekkürler fikirler için peki böyle bir laptop almışken işletim sistemi olmalımı yoksa yıllardır devam ettiği gibimi devam etmek lazım yani freedos alsam keşke dermiyim acaba

Tamamen sizin keyfinize kalmış bir seçenek :)

Hocam freedos bilgisayarlar, yüklü bir işletim sistemi olmadığı için haliyle daha ucuz oluyorlar. Bu nedenle pek çok kullanıcı tarafından tercih sebebi. Çünkü kullanıcıların hepsi Windows işletim sistemi kullanmak istemeyebiliyorlar.

Diğer taraftan, yüklü bir işletim sistemi ile birlikte kaliteli bir marka seçerek bilgisayar aldığınızda, HDD'sinin bir kısmında Recovery bölümü bulunuyor. Bunun sayesinde kolayca format atma şansınız oluyor. İngilizce olan işletim sistemini Türkçeleştirmek gibi bir durumla karşılaştığınızda Recovery slotunuzu kaybetseniz dahi size DVD ve benzeri medyalarla Recovery imkanını bilgisayarla birlikte edinmiş oluyorsunuz. Gerçi günümüzde çeşitli programlar ile HDD içine Recovery kısmını dahi ekleyebiliyorsunuz ancak burada bence önemli olan kısım orjinal bir işletim sistemi kullanıyor olmak. İşletim sistemini orjinal olarak kullanmanın pek çok avantajı var.

Yani kısacası, işletim sisteminizi korsan dahi kullanıp çeşitli programlar ile Recovery kısmını dahi oluşturabilirsiniz. Ancak ben - eğer farklı bir işletim sistemi kullanmak istemiyor iseniz - Windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayar almanızı ve hem orjinal bir işletim sistemine sahip olmanızı hem de format esnasındaki kolaylıkları edinmenizi tavsiye edebilirim. Yine de dediğim gibi, tamamen sizin keyfinize kalmış bir durum :)

Toplam Hit: 2264 Toplam Mesaj: 19