Boot Menusu Hazırlamak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

arkadaslar yeni bi harici disk aldım ve bi boot menusu olusturmak istiyorum örnek olarak su sekilde hdd nin içerinsinde win98 den win7 ye kadar butun isletim sistemleri ıolucak ama bi boot menusunden bunu secip hang işletim sistemini kurmak istiosam o sekilde kurmak istiorun bunun için bi autorun vea boot dosyası varsa paylasımınızı istiorum simdiden tesekkurler

delimiyim ben?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

dısk 750 gb ve bu disk 750 gb ve bu diskin içerisine win serisi ve linux serisinin boot menusunu olusturmak istiorum bu konu ile ilgili bilgisi olanların yardımlarını bekliorum

delimiyim ben?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

bilen goren yokmu?

delimiyim ben?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

hocam yanlış anlamadıysam senin elinde 750 gb hdd var ve sen bunun içerisinde windows 98 den windows 7 ye kadar olan bütün işletim sistemlerini koyacaksın

daha sonra hdd yi taktığında bir boot ekranı gelsin ve ben oradan hangi işletim sistemini seçersem onun kur programı açılsın istiyorsun değil mi?

fantazi yapmaya gerek yok hoca...

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

evet dogru anlamıssın. da kardes fantazi bana ait bilgin varsa cevap ver yoksa ebediyete kadar sus ben yardım istedim benim böle bişeye ihtiyacım var.

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

Hocam soyle bir sey buldum; http://www.ubuntugeek.com/how-to-restore-grub-boot-loader-after-installing-windows.html

http://tldp.org/HOWTO/Remote-Serial-Console-HOWTO/configure-boot-loader-grub.html

BarisYigit nickli murit isletim sistemleriyle cok ugrasiyor onada bir danis derim.

=)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

eyw hacı saolasın o arkadasada bi sorayım

delimiyim ben?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SinusX
    SinusX's avatar
    Erkek

Ben denedim onu 2 den fazla bölünmüyor hdd ler 3 te artık kalıyor kullanılmayan işletim sistemleride onu göremiyor

vmware daha mantıklı bence

Si vis pacem para bellum.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FoKMaN
    FoKMaN's avatar
    Erkek

bu işi en iyi rene bilir. ancak şunu söylemem gerekiyor. hardiski bölümlendirmelisin.

çünkü windows 98 fat32 de, windows me fat32 de, windows xp fat32 ve ya ntfs de, windows vista ve 7 sadece ntfs de calışır. bunlar örnek işin içine linux girerse de ext2-3 artık ne denk gelirse :)

yani aynı hdd de windows 98 calışırken win7 calıştıramazsın. acık kaynak kodlu boot managerları öneririm sana. işletim sistemlerini tek tek bölümderip kur daha sonra bir bölüme ya da en son farkli bir bölüm acarak bunu kur. bu tür bootmanagerler genellikle linux tabanlıdır.

son olarakta eğer en sonra win7 falan bırakırsan. boot.ini yi düzenleyip kendi işletim sistemi listeni oluşturaiblirsin. yani windows7 in girişini boot edip sana soracaktır. hangisini acayim lan diye.

ancak dediğim gibi bu konuda tecrübeli biri sana daha iyi yardımcı olaraktır. ayrıntılı olarak nasıl yapman gerekğini adım adım anlatacak birinide bulmalısın.. fakat cözüm yolları üstün körü olarak bunlar. ben daha önce hiç denemedim ancak yapacak olsam bu şekilde yaparım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wasd
    wasd's avatar
    Erkek

Adam harddiskin içine tüm işletim sistemlerini kurmayacak,diyoki tüm işletim sistemlerinin kurulumları hddde olacak,ben takıcam hddyi usbden format atarken hangi işletim sistemini istiyosam onu kurucam...

Sanırım bi ben doğru anladım demek istediğini :) böyle bişey bildiğim kadarıyla mümkün değil...usb bellekten xp kurulumu diye arat googleda,eline bitane 8gblık flash bellek bi netbook al,netbooktaki windows xp isosunu o usb belleğe atıp,win7yüklü netbooka usbden kurmaya çalış anlarsın ne demek istediğimi...onun yerine hepsini cdlerle yükle bence...

:)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı:
    -----------------------------

evet dogru anlamıssın. da kardes fantazi bana ait bilgin varsa cevap ver yoksa ebediyete kadar sus ben yardım istedim benim böle bişeye ihtiyacım var.

-----------------------------
    ne zaman konusup ne zaman susacagimi sana soracak degilim dedigin sey mumkun degil o yuzden fanteziye gerek yok dedim... pic ve c++ biliyosan yaparsin

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
Toplam Hit: 2461 Toplam Mesaj: 19