Borsa Nedir?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Örnek 

Tahribat firması üretim yatırımı yapmak için tüm parası ile bir fabrika alıyor hatta borçlanıyor ve üretimde başta istedikleri gibi gitmiyor.

Tbt nin hisse değerleri 10 dan 5e düşüyor 

Bir kısım insanlar düşüşü görüp hisse satmaya başlıyor ve hisse daha da düşüyor 3 e kadar.

Ardından şirket bir yatırım alıyor ve üretim düzeliyor bu sebeple satışlar artıyor satışlar artınca şirket değeri de artıyor bi bakıyorsun hisse değeri 3 den 15e çıkmış 

10 iken alıp 5e düştüğünde satanlar paralarının yüzde 50sini kaybetti 

Ama 3ken alıp 15 olunca satanlar parayı 5e katladı 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Hisse fiyatlarını arttıran yada düşüren şey ilgili firmayla ilgili yaratılan algı ve piyasadaki bilgi asimetrisidir.
    Firmanın hisseleri aşırı yüksek yada aşırı düşük olabilir.Fakat bu hisse fiyatı şirketin gerçek değerini ifade etmez.Hisse fiyatları yatırımcı algısıyla değerlenir.
    (Değerli parametrelerden bir tanesi PiyasaDeğeri/DefterDeğeri 'dir.)

Yatırımcı algısı olayına en güzel örnek Transtürk hissesidir. Acun ve Transtürk diye aratarak mevzuyu inceleyebilirsiniz.

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hackingo
    hackingo's avatar
    Erkek

şurda güzel anlatılmış https://borsanasiloynanir.co/borsa-nedir/ direk soruna cevaplar var

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    TiThousand bunu yazdı

Sanırım en temizi 3000-5000K parayı faize yatırıp oturup yemek. 
    Risk yok; macera yok. 

Malesef cıssss oldun  .

Bu ay mala endeksli  5000 + faiz  = 4999  :(

Çünkü enflasyonu geçemiyor sun . 

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KartallMehmet
    KartallMehmet's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    CiRKiN bunu yazdı
    KartallMehmet bunu yazdı

Son zamanlarda twitter da https://twitter.com/emineborsa bu profil dikkatimi çekiyor, var mıdır denk gelen bu profile ?

kardeşim o karıya bulaşma bi kaç defa izledim söylediği hisseleri tahtası cok hızlı düşer çıkar profesyonel programlara (tradeall matriks vs gibi) sahip değilsen mutlaka zarar görürsün.

alıp kenara atayım dursun yatırımlık diyorsan da tüpraş gibi temettü veren hisselerden düşükteyken alacaksın. al sat yapmayacaksın ve bist 30 hisselerinde takılacaksın uzun vade

97 takip hissesi var Twitter'da takip geç kabul ederse Instagram'da eklersin bir kaç aydır takip ediyorum. Geçen hafta ersuyu uçurdu. Kanser hastasıyım tedavi görüyorum diyor yine de bildiğin kağıtlardan şaşmamak lazım

Kanser hastasıyım olayının yalan olduğunu düşünüyorum, sonucta ne kadar yatırım tavsiyesi değil diyorsa da insanlar yazdıklarına inanıp kağıda giriyor.  3-4 tanede fotografı var sürekli döndürüp döndürüp özlü sözlerle payşaıyorum. Bakalım sonunda  ne olucak :)

Şahsınıza karşı haddi aşan,hududu geçen,küstahlaşanları, altın olsa kesenizde, bal olsa kâsenizde tutmayın..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Borsa kumardır, Ama bildiğin kumar gibi değil, kimin atletle pro içtiğini, kimin masasında güzel kadınlarının olduğunu göremezsin, ama hayal edersin hayal dünyan gelişir, o arada birazda para kaybedersin.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    TiThousand bunu yazdı

Risk yok; macera yok. 

Tl ye yatırırsan

Tl sürekli kaybettirir sebebi ise eflasyon yüzünden paranın değer kaybetmesi gelen faizden fazla para değer kaybeder

Dolar ve euro dersen onlarında faizi düşük oyüzden abd avrupa ülkeleri sürekli yabancı ülkelere yatırım yapıyor çünkü para bankada artmıyor

Altın aslında her zaman kazandıran ve hep artan bir yatırım ama sana bozdurmadığın sürece para kazandırmıyor

Son yıllarda yeni bir sistem var faizli altın hesapları bu hesaplarda mevcut altını yatırabildiğin gibi paranla da altın alabilirsin ve altın yükseldikçe bu hesaplardaki para da yükselir aynı zamanda faizde alabilirsin bundaki sıkıntı ise bankada 100 tam altın biriktirsen bile çekeceğin zaman banka kendi kurundan tl tl olak öder sana parayı

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TiThousand
    TiThousand's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    TiThousand bunu yazdı

Risk yok; macera yok. 

Tl ye yatırırsan

Tl sürekli kaybettirir sebebi ise eflasyon yüzünden paranın değer kaybetmesi gelen faizden fazla para değer kaybeder

Dolar ve euro dersen onlarında faizi düşük oyüzden abd avrupa ülkeleri sürekli yabancı ülkelere yatırım yapıyor çünkü para bankada artmıyor

Altın aslında her zaman kazandıran ve hep artan bir yatırım ama sana bozdurmadığın sürece para kazandırmıyor

Son yıllarda yeni bir sistem var faizli altın hesapları bu hesaplarda mevcut altını yatırabildiğin gibi paranla da altın alabilirsin ve altın yükseldikçe bu hesaplardaki para da yükselir aynı zamanda faizde alabilirsin bundaki sıkıntı ise bankada 100 tam altın biriktirsen bile çekeceğin zaman banka kendi kurundan tl tl olak öder sana parayı

Kendi kurundan TL ile ödeyince kaybımız yüzde kaç olur?

Hem param erimesin, hem faiz kazanayım mantığındaki en ideal önerme vadeli altın mı?

‎‎‎
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    KartallMehmet bunu yazdı
    samoki bunu yazdı
    CiRKiN bunu yazdı
    KartallMehmet bunu yazdı

Son zamanlarda twitter da https://twitter.com/emineborsa bu profil dikkatimi çekiyor, var mıdır denk gelen bu profile ?

kardeşim o karıya bulaşma bi kaç defa izledim söylediği hisseleri tahtası cok hızlı düşer çıkar profesyonel programlara (tradeall matriks vs gibi) sahip değilsen mutlaka zarar görürsün.

alıp kenara atayım dursun yatırımlık diyorsan da tüpraş gibi temettü veren hisselerden düşükteyken alacaksın. al sat yapmayacaksın ve bist 30 hisselerinde takılacaksın uzun vade

97 takip hissesi var Twitter'da takip geç kabul ederse Instagram'da eklersin bir kaç aydır takip ediyorum. Geçen hafta ersuyu uçurdu. Kanser hastasıyım tedavi görüyorum diyor yine de bildiğin kağıtlardan şaşmamak lazım

Kanser hastasıyım olayının yalan olduğunu düşünüyorum, sonucta ne kadar yatırım tavsiyesi değil diyorsa da insanlar yazdıklarına inanıp kağıda giriyor.  3-4 tanede fotografı var sürekli döndürüp döndürüp özlü sözlerle payşaıyorum. Bakalım sonunda  ne olucak :)

Bu alanda yatırımcı değilim ama ilgi duyduğum ve sık sık takip ettiğim bir konu, kanser hastası olduğunu söylemiş ve insanlara iyilik yapmak için tavsiye veriyormuş ?? Yiyen varsa karışmam afiyet olsun.
    Bu ve bunun gibi bir sürü var ve bunları dinleyerek kazananlar da oluyor, hiç kimse bir başkasına bedavadan birşeyler kazandırmaz, kesin olarak bu işin arkasında başka dolaplar döndüğünü düşünüyorum ama ne ?

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Hisse fiyatlarını arttıran yada düşüren şey ilgili firmayla ilgili yaratılan algı ve piyasadaki bilgi asimetrisidir.
    Firmanın hisseleri aşırı yüksek yada aşırı düşük olabilir.Fakat bu hisse fiyatı şirketin gerçek değerini ifade etmez.Hisse fiyatları yatırımcı algısıyla değerlenir.
    (Değerli parametrelerden bir tanesi PiyasaDeğeri/DefterDeğeri 'dir.)

Yatırımcı algısı olayına en güzel örnek Transtürk hissesidir. Acun ve Transtürk diye aratarak mevzuyu inceleyebilirsiniz.

DefterDeğerleri üzerinde sıkıntı,oynamalar olmuyor mudur?

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 4064 Toplam Mesaj: 32
borsa 101 yeni başlayan dersimiz borsa giriş