folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Bu Devreyi Nasıl Düzeltirim? ( LED )

Bu Devreyi Nasıl Düzeltirim? ( LED )

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Pek bilgim yok elektrik üzerine, lakin devre 72 Ledden oluşan yuvarlak bir ışık zımbırtısı, 24 led çalışıyor gerisi yanmıyor.

Sıkıntı nerede olabilir, gözümle baktım baktım bi kopukluk göremedim.

Tavsiyeleriniz?

Fotoğraflar için: ( mobildeyim yapıştıramadım )

https://goo.gl/photos/4dxUB5b7ksoFjHGV7

...said addicted.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

seri bağlantı olduğunu var sayarsak 25. yani yeni sıraya geçerken bir katikülliye gelem söz konusu diye düşünüyorum

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Yanmayan İlk sıranın sağdan ikinci ledinin bacaklarından birinin lehimi kırılmış inceden havaya kalkmış. Fişe takıp ona bastırınca 2 şerit daha geldi.

Sorun şu ki elimde lehim yok malesef.

Alüminyum folyo kıstırsam araya, kor haline falan gelip sıkıntı çıkarabilir mi, yahut eriyebilir mi? 

Alternatif ne önerirsiniz?

...said addicted.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Şaşı olana kadar inceleyerek 2 kırık lehim buldum araya aliminyum Folyo sokup kıvırarak iletimi sağladım üstünü de kağıtımsı bi bantla ( duvar bandı / maskeleme bandı diye geçiyor pakette)  kapattım. Yapışkanı pek güçlü değil malesef

böylede tüm ledleri çalıştırmayı başardım. 3 er wattlık 72 led. Şimdiki sualim, o lehimler ve aradaki aliminyum çok ısınır mı, kağıt bandın ısınıp alev almasndan da korkuyorum, ne diyorsunuz?

10 güne kalmaz fırsat bulursam lehim makinesi (makinası?) Alıp tekrar lehimle düzeltebilirim. Dayanır mı? ( sabah 8den gece 1 e kadar bir saat çalışıp bir saat sönecek  şekilde )

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam power led oldugundan o koydugun alemenyum ledi havaya kaldirir azucuk alttindaki plakaya degmediginden led 3 vakte kadar nallari diker tavsiyem altina termal macun vs vs gibi bisey koyman bide bu ledler rgb degil orda gun isigi 2-3 tane led gordum amaclari ne onlarin

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Hocam power led oldugundan o koydugun alemenyum ledi havaya kaldirir azucuk alttindaki plakaya degmediginden led 3 vakte kadar nallari diker tavsiyem altina termal macun vs vs gibi bisey koyman bide bu ledler rgb degil orda gun isigi 2-3 tane led gordum amaclari ne onlarin

Grow light hocam. Şuan çalışır vaziyette Açık.zararı olur mu bi iki güne lehimlesem yeter mi ne diyorsun? Sağlam gibi oldu. Akım da epey düşük olsa gerek zaten

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PcK0
    PcK0's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=5g4pZxOzgxY

https://www.youtube.com/watch?v=EHrDLSy_ojk

Sanırım en iyi ihtimalle böyle birşeyler yapabileceksin. Hazır bir alet gibi durmasınada gerek yok tabi. Çiviyi ocakta ısıtıp bir dokundurup çekmek ilede lehimleri oturtabilirsin. Bozma ihtimalinde var gayet tabii.

Sadece bi imza..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek
    noname bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Grow light hocam. Şuan çalışır vaziyette Açık.zararı olur mu bi iki güne lehimlesem yeter mi ne diyorsun? Sağlam gibi oldu. Akım da epey düşük olsa gerek zaten

Haci evde otmu yetistirion:)  o ledler nereye bagli alt kasa aluminyum sa dedigim gecerli renkleri donmeye baslar sonra olür o ledler tekrar degistirirsin sorun olmaz.

Ayrica ledlerin bagli oldugu plaka aluminyumsa 50w alti havya alma lehim yapamazsin

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı
    noname bunu yazdı
    ayhun bunu yazdı

Haci evde otmu yetistirion:)  o ledler nereye bagli alt kasa aluminyum sa dedigim gecerli renkleri donmeye baslar sonra olür o ledler tekrar degistirirsin sorun olmaz.

Ayrica ledlerin bagli oldugu plaka aluminyumsa 50w alti havya alma lehim yapamazsin

Çilek var şuan ledlerin altında hocam :D  50w aklımda olsun. Aluminyum olabilir epey kalın bişey bilemedim, devre kartı gibi falan da değil. Ölür dediğin ledler mi, yoksa yaptığım geçici bağlantı mı? Hani ledler ölürse onları değiştiremem tek tek, ledleri öldürme riski varsa paşa paşa bekleyeyim havya bulana kadar?

@pck0 alternatif yöntemler için teşekkür ederim deneyebilirim belkim

...said addicted.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Sabahçılar için günaydın up'ı

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yucel
    Yucel's avatar
    Erkek

eğer tek sorun "kırık lehim" ise televizyon tamircisine gidip lehimletmeni öneririm hocam. Yaptığın yöntem pek sağlıklı değil açıkcası.

less than one, more than zero.
Toplam Hit: 1603 Toplam Mesaj: 12
elektronik elektrik elektrik led devre