Bu Dosyalar Nasıl Temizlenir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bilgisayarımın üzerinde boyutuyla canımı sıkan 1 klasör 2 dosya var. 

pagefile.sys 7,9 GB
    hiberfil.sys   5,9 GB

System Volume İnformation 45,5 GB
    (Bu klasör güncellemeler oldukça boyutu artıyor azalıyor) 

İnternetten biraz baktım , şu özelliği aç kapa bişeyler yazmışlar .Kafamda netleştiremedim yedekleme medekleme diyor bedavaya yedek dosyalarınıda mahvetmek istemiyorum. Pek anlamıyorum açıkçası. 

Programlama falan bu dosyaları daha insani boyutlarda tutabilir miyiz ? Nedir ne işe yarar nasıl insani boyutlarda muhafaza ederiz bu dosyaları. 

italyan tarafından 23/Kas/18 01:12 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

:S

Combofix çözer hocam.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hayalet Avcısı
    TaRuZ
    TaRuZ's avatar
    Erkek

Yedeklerden sonuncusu hariç gerisini sil. 

Errare Humanum Est
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Glary Utilities 5 - Full olarak indir. Tara. Sonra silmesi için bir süre bekle. 

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Bilgisayarımın üzerinde boyutuyla canımı sıkan 1 klasör 2 dosya var. 

pagefile.sys 7,9 GB (bu dosyanın boyutunun büyümesinin sebebini, ben Ram yetersizliğinden dolayı büyüyor diye okumuştum.)
    hiberfil.sys   5,9 GB bu dosyanın ismide uyku mod`una almaktan ileri geliyor diye okumuştum. vaktiyle silmiştim, birşey olmamıştı.

System Volume İnformation 45,5 GB ( windows klasörünü mü yedekliyor nedir @@, lazım olan fotoların çoğunu kurtaramamıştım. bende merak ettim. )
    (Bu klasör güncellemeler oldukça boyutu artıyor azalıyor) 

İnternetten biraz baktım , şu özelliği aç kapa bişeyler yazmışlar .Kafamda netleştiremedim yedekleme medekleme diyor bedavaya yedek dosyalarınıda mahvetmek istemiyorum. Pek anlamıyorum açıkçası. 

Programlama falan bu dosyaları daha insani boyutlarda tutabilir miyiz ? Nedir ne işe yarar nasıl insani boyutlarda muhafaza ederiz bu dosyaları. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

pagefile.sys 7,9 GB : ram dolunca pc buraya yazar, bunu kapatabilirsin ya da kucultebilirsin ama ramin + burdaki alan dolunca bilgisayarin ramde yer kalmadi diye hata verir. atiyorum tarayicida yeni bi tab acamazsin ram yok diye hata alirsin. ya da exceli acayim dersin acamazsin
    hiberfil.sys   5,9 GB : bu hazirda bekletme icin, uyku modunun bi tik ustu, bilgisayarin ramde ne varsa diske kopyalar kendini kapatir tekrar acinca kaldigi yerde devam eder. laptopsa eger sarji bitmeden hemen once yaparki bunu yaptigin seyler piç olmasın. öyle bir kaygın yoksa hazırda bekletmeyi kapatabilirsin.

System Volume İnformation : burda windows yedek alıyo kafasına göre yedeklemeyi kapatırsan gider burası. direkt silemezsin sanırım bunu. başlata "disk temizleme" yazarsan zaten çıkar sanırım disk temizleme dalgası o siler bunları

windirstat diye uygulama indir o da sana hangi klasör ne kadar yer kaplıyo gösterir

adios

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

pagefile.sys için ; çalıştıra , control sysdm.cpl yazıp  gelen menüden boyutu ayarlayabiliyoruz. 
    hiberfil.sys için ; komut istemine "powercfg -h off" yazınca bu özelliği kapatıyoruz.

Silmek teknik olarak mümkün ama önerilmez deniliyor. 2 Dosyanın 14 GB yer tutması gıcık ediyor sadece. Yüksek kaliteli videoları bile sildim bu yüzden :) System Volume dosyasını yarı yarıya azaltabilirsem bu 2 dosyaya tahammül edebilirim.

Geçmiş yedekleri silme olayını henüz bulduramadım arayışlarım devam ediyor :) 45 GB'ın 20-30 GB kadarını kurtarabilsek bari.

Glary Utilities 5 free versiyonu kullandım baya bişeyler temizledi. Sonra CCleanerı buldum o da bişeyler buldu temizledi. Sonra şüpheye düştüm. Bu ibneler o kadar tarıyor ediyor , hesapta siliyor. Ne bileyim CCleaner'ın hiçbişey bulamamasını beklerdim. Glary'nin taradığı dosyaların aynısını taradı .

italyan tarafından 23/Kas/18 11:16 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

- msj iki kere gitti- 

italyan tarafından 23/Kas/18 11:16 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

:S

Combofix çözer hocam.

Ne alaka?

Edit;

Üst postta çözüm verilmiş.

HoLyCat tarafından 23/Kas/18 11:31 tarihinde düzenlenmiştir

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

System Volume İnformation : burda windows yedek alıyo kafasına göre yedeklemeyi kapatırsan gider burası. direkt silemezsin sanırım bunu. başlata "disk temizleme" yazarsan zaten çıkar sanırım disk temizleme dalgası o siler bunları

Bu olayı çözemedim. Her güncellemeden sonra dosyalar oluşmuş fakat neyin yedeği , nerden ulaşır nasıl sileriz bilemiyorum. Yolunu yordamını bilen var mı ?

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek

Hocam geri yükleme noktası oluşturmuş sistem her güncellemeden önce muhtemelen. O kadar boyut, aslında diskinde işletim sisteminin her defasında yedeklenmesinden dolayı oluyor. Üst mesajda ismini verdiğim program ile, ön yükleme ve geri yükleme noktalarını silebiliyorsun. Biraz da bilgisayarın perfosmansı için başta tarayıcıların profillerindeki gereksiz ön bellek içeriklerini temizliyor.

Tavsiye ederim.

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
Toplam Hit: 2405 Toplam Mesaj: 24
hiberfil system volume information pagefile