folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bu Nasıl İş ? (Polis Kaçak Sigara Satıcısına Hiçbirşey Yapmıyor)

Bu Nasıl İş ? (Polis Kaçak Sigara Satıcısına Hiçbirşey Yapmıyor)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Millet kaçak sigara satıcılarına hiçbirşey yapılmamasını sıradanlaştırmış hayret ediyorum.

Geçen bir arkadaşım şu videoyu izletti:

http://www.youtube.com/watch?v=aOxGeU15y1U

Videoda bahsi geçen Erzincankapı'da oturmuş çay içiyorduk. Çıkardım telefonu 155'i aradım.

B: Kolay gelsin abi, bir ihbarda bulunacaktım.

P: Buyrun ?

B: Erzicankapı'da Sancak askeri malzeme isimli bir yer kaçak sigara satıyor.

P: Erzincankapı... Sancak askeri malzeme... (not alıyor veya alıyor gibi yapıyordu) doğru mu ?

B: Evet abi doğru ama geçen ihbarda bulunmuştuk gelip dolaşıp gittiniz hiçbirşey yapmadınız, bu sefer birşey yapacak mısınız ?

P: Sigaralar açıkta mı satılıyor ?

B: Evet dükkan girişindeki tezgahın üstünde satıyorlar, hemen görürsünüz.

P: Tamam. (tekrar adresi doğruladı ve kapattı)

Sonra olacakları izlemek için oraya gittik. Uzun süre bekledik hiçkimse gelmedi. Çay içtiğimiz yer yolların kesiştiği yerde olduğu için gelen polis hemen farkediliyor. 

Aradan birkaç saat geçti bi polis arabası geçti önümüzden, takip ettim ama oraya uğramadı bile.

Bu nasıl devlet ? Polise şikayet ediyoruz ortada yaptırım yok. Nereye gidelim peki ?

Bimer'e şikayet edicem oraya da tc kimlik numarası veriyoruz. Bu kaçakçılar da şehrin her tarafında, kimliğim açığa çıkar diye korkuyorum.

Ne yapmalı ?

DadasAdam tarafından 07/Eyl/15 13:01 tarihinde düzenlenmiştir

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ziraatci
    Ziraatci's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı

Ne yapmalı ?

sende satmalısın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    heza
    heza's avatar
    Erkek

2 veya 3 yıl önce bir gazete muhabiri bunun haberini yapmıştı. Istanbulda nereden nasıl alınır hangi yollar izlenir. Peşinde gizli kamera ile adım adım hepsini gösterdi. Hatta kendi de biraz aldı sonra sahile gidip satmaya başladı ipleyen olmadı. Haber de açık açık bütün adresleri merkezini vs söylediği halde ne oldu hiç... Bende bu haberden etkilenip dediği yerlere gidip az daha kaçak sigara işine giriyordum 😀 teşvik eder gibi olmasın kötü böyle şeyler. Devlet babanın en çok vergi aldığı kalemlerden birisini sen kim köpeksin ki kaçak satacaksın? Tobe tobe.

Polis her şeyi biliyor zabıta her şeyi biliyor ama tık yok. Ama ne yapabilirsin ihbar ettiğin ama işlem yapmayan memuru şikayet edersin işlem yapmadı diye bi iki patırtı olur ama sonra kendini tenhalarda kollaman gerekir.

"We think too much and feel too little." By Charlie Chaplin from The Great Dictator.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Bu olayin baska bi boyutu da var. Tamam bir kisim polis rüsvet karsiligi izin veriyor. Peki bu sigaralar ülkeye nasil giriyor? Cok yakin arkadasim habur sinir kapisinda muhafaza memuru idi. Kendisi anlatirdi. Kacak sigaraya göz yuman memurlar da var diye. Hatta bazi izin vermeyen memurlara sehirde saldirdiklari da olmus. Benim bildigim agrida iki memurun suratina kezzap atmislardi. Sayet cevre ülkelerin böyle 3. dünya ülkelerinden olusuyosa ve bu kacak sigaralari icecek kadar dusmus zavalli, les insanlarin oldukca bunun onunu alamazsin.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sau_nightmare
    sau_nightmare's avatar
    Erkek

kaçak sigara satmanın cezası adli para cezasına çevrildiği için ve bu adli para cezası şahsın sattığı sigaraların meblağının yanında devede kulak olarak kaldığından yapılan işlemler evrak kalabalığı ve iş yükü külfeti oluşturmasından dolayı yüklü miktarda yakalanmadığı taktirde yapılan iş harcanan zamanı karşılamıyor. şahıs alınsa dahi ifade verip evraklar ikmalen değerlendiriliyor, satan niye satıyor bunu değerlendirelim nasıl ve hangi yollardan geçiriliyor. sınır güvenliği, gümrük rüşvetleri vs., caydırıcı cezalar, satan kadar alanın da ceza görmesi gibi çok yönlü bir çalışma ile ancak azaltılabilir. her çare polis sanki anasını satayım

sau_nightmare tarafından 07/Eyl/15 14:24 tarihinde düzenlenmiştir

çok uzakta uzak denizlerde...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Amerika'da içki yasağı olmuştıu 1919'da. Ne oldu peki ? Kaçakçılık aldı başını gitti, kaçakçılar deli paralar kazandı. Günümüz Türkiye'sine bakalım 9-10 liraya sigara. 3-4 lirası sigara gerisi vergi. Devlet vergilerin ucunu kaçırınca halkta kaçağa yönelir tıpkı benim gibi 3 liraya sigara alıyorum.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Bizim evin hemen aşağısında bir kahvehane var. Her gün okuldan gelirken özellike belirli günler polislerin orada olduğunu görüyorum. Geldim kuzene sordum abi nedir o polisler orada ne iş yapıyorlar diye ve bana sakal almaya gelmişlerdir dedi. Sonra öğrendimki adamlar geceleri kumar oynatıyor ve toz-ot işleri var. Polis bunu biliyor ama müdahale etmiyor. Bunları gözümle gördüm. Adamlar şu an evi komple yeniliyor, altlarında X5 var bmw 5 serisi arabalar var ve tiplerinde meymenet yok. Devlet zaten devlet olsa gelirin olmadığı hâlde bu arabaları nasıl alıyorsun diye sorar o adama. Herkesin bir çıkarı var, insan namuslu olsa zaten namussuz kalmaz.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Bizim evin hemen aşağısında bir kahvehane var. Her gün okuldan gelirken özellike belirli günler polislerin orada olduğunu görüyorum. Geldim kuzene sordum abi nedir o polisler orada ne iş yapıyorlar diye ve bana sakal almaya gelmişlerdir dedi. Sonra öğrendimki adamlar geceleri kumar oynatıyor ve toz-ot işleri var. Polis bunu biliyor ama müdahale etmiyor. Bunları gözümle gördüm. Adamlar şu an evi komple yeniliyor, altlarında X5 var bmw 5 serisi arabalar var ve tiplerinde meymenet yok. Devlet zaten devlet olsa gelirin olmadığı hâlde bu arabaları nasıl alıyorsun diye sorar o adama. Herkesin bir çıkarı var, insan namuslu olsa zaten namussuz kalmaz.

Arabaları kendi üstlerine almıyorlardır. Karısının, bababasının vs üstüne alıyorlar.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sau_nightmare
    sau_nightmare's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

şu yazdığını ihbar kabul ediyorum, gerçekten sakal ve kumar işi varsa gereği neyse o yapılır bir de görgü tanığıyım diyorsun sakal ve kumar oynatılırken gördün yani, bir dilekçelik iş artık sen de bu konuda görgü tanığı olarak anlatırsın.

çok uzakta uzak denizlerde...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo
    sau_nightmare bunu yazdı
    Caliber bunu yazdı

şu yazdığını ihbar kabul ediyorum, gerçekten sakal ve kumar işi varsa gereği neyse o yapılır bir de görgü tanığıyım diyorsun sakal ve kumar oynatılırken gördün yani, bir dilekçelik iş artık sen de bu konuda görgü tanığı olarak anlatırsın.

Hocam kumar masaları, kahvehanelerinin hemen yanındaki camları filmlenmiş küçük dükkanda. Burayı polisler ziyaret ediyor. Özellikle Yunusları çok görüyorum. Hep aynı gün benim okul saatimden dönüşüme denk gelen bu karşılaşmayı ben tesadüf olarak algılayamam. Ot ve toz işi zaten su götürmez gerçek buna ek olarak kumar da mevcut. İkincisi kumar sadece bu kişilere has bir şey değil, buradaki tüm kahvehanelerin bir de merdivenaltı diyebileceğim yani ara sokaklarda olan böyle konfeksiyon tarzı ek yerleri var ve geceleri kumar oynatılıyor. Gelen polislerin de hepsinin sakal aldığını biliyoruz ki şunu da burdan biliyorum. Kuzenim camcıdır ve cam takmaya bir dükkana gittik dükkan böyle dıştan boş giri görünüyor, camlar boyalı filan neyse içeride masalar gördüm ve bir polis geldi oranın sahibi ile muhabbet etti ancak pek takmadı o durumu. Çıkışta abi o pis yerde ne yapıyorlar ya o adamlar dediğimde kumar oynatıyor ibneler, görmedin mi polisi cukka almaya gelmişti dedi. Kısacası mahallenin her tarafında kumarhaneler mevcut ve kumarhane derken de aklınıza öyle parlak mekânlar gelmesin. Parasına oyun oynatma diyelim biz buna.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Amerika'da içki yasağı olmuştıu 1919'da. Ne oldu peki ? Kaçakçılık aldı başını gitti, kaçakçılar deli paralar kazandı. Günümüz Türkiye'sine bakalım 9-10 liraya sigara. 3-4 lirası sigara gerisi vergi. Devlet vergilerin ucunu kaçırınca halkta kaçağa yönelir tıpkı benim gibi 3 liraya sigara alıyorum.

abi kaç tane kaçak sigara denediysem hepsi leş ya yeminlen  iğrenç neden öyle bilmiyorum merdiven altı üretimimi nedir ama içemiyorum winstondan geçiş yapacağım kaçak varmı ? 

Toplam Hit: 2240 Toplam Mesaj: 20
erzurum kaçak sigara polisin rezilliği