folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayarla İlgili Diğer Konular
linefolder Bu Ram 2133Mhz'mi Yoksa 3000Mhz'mi ? [YARDIM]

Bu Ram 2133Mhz'mi Yoksa 3000Mhz'mi ? [YARDIM]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Herkese merhaba. Gece gece içime kurt düştü :D

Trident Z 3000mhz ram'im var 2x8GB şeklinde.

Kutusunda 3000mhz yazıyor ama hem biostan hemde cpu-z ile baktığımda 2133mhz yazıyor.

Satın aldığım yere mail attım ama aslında "2133 aslında 3000'e tekabül ediyor" gibi bir bilgi eksikliğinden kaynaklı hatam mı var ?

Yoksa bana yanlış ürün gönderdiler de bende bu yanlış ürünü 3.5 aydır kullanıyor muyum :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

anakartın desteklediği bir değer var. onun üzerinde ram takarsan anakart kaç destekliyorsa onu görürsün. yani 3200 mhz ram'i 3000 destekli anakarta takarsan o fazla olan 200'ü göremezsin. desteklenen değerlerde çalışır yani. galiba sende de öyle bir sorun var. anakart modeline bak, sonra bios update et. düzelebilir 

umarım sorunu doğru anlamışımdır.

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Herkese merhaba. Gece gece içime kurt düştü :D

Trident Z 3000mhz ram'im var 2x8GB şeklinde.

Kutusunda 3000mhz yazıyor ama hem biostan hemde cpu-z ile baktığımda 2133mhz yazıyor.

Satın aldığım yere mail attım ama aslında "2133 aslında 3000'e tekabül ediyor" gibi bir bilgi eksikliğinden kaynaklı hatam mı var ?

Yoksa bana yanlış ürün gönderdiler de bende bu yanlış ürünü 3.5 aydır kullanıyor muyum :D

Benim bildiğim bu mhz default değer anakart içersinde bulunan xmp profili yardımıyla bu değeri 3000 mhz çekebilirsin.

Daha detaylı bilgi için @Deja-vu

Ignorance is bliss.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Anakartım şu --> Asus

Gösterdiği gibi 4000mhz'e kadar destekliyor.

Biosuda çok değişik. Pek kurcalamak istemiyorum ama bi boklar yiycem gibime geliyor gece gece :D

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

wmic memorychip get speed

başlat çalışır cmd dos ekranına yukarıdaki kodu yaz hızını ögrenirsin

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bios tan ram in çalışma mhz i değiştirilebiliyor kurcukla bişi olmaz :)

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    VEXTA
    VEXTA's avatar
    Erkek

bak anakartin linkinde 4000 oc yaziyor. yani duz olarak desteklemiyor oc profili acip anakartta 4000 mhz ye cekmen lazim ki ayarini ramini gorsun.  cogu anakart 2666 hz sonrasi icin oc acarak 4000 destegi verir.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

intel mi amd mi 

intel çipsetlerde  genelde takıldığı gibi görüyor ram ile sorun yaşandığını görmedim 

amd çipsetlerde ise bios update etmen gerekebilir  

3200 mhz ram vardı elimde i7 de hiç bir sorunçıkmadan kullandım rayzen 5 de 3000 mhz baya uğraştırdı. (ikisindede anakartım destekliyordu.)

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    O Şimdi Astek
    deja-vu
    deja-vu's avatar
    Erkek

Anakart in 4000 MHz e kadar ram destekliyor ise biosa girip xmp profilini aktif etmen lazım yoksa stock 2133 de çalışır  

Anakart in sitesinde uygunluk sayfası vardır oradan ram modeline de bakabilirsin anakart max. Hangi hızda çalıştırıyor bu rami diye 

Almanya Fatihi
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek
    deja-vu bunu yazdı

Anakart in 4000 MHz e kadar ram destekliyor ise biosa girip xmp profilini aktif etmen lazım yoksa stock 2133 de çalışır  

+1

Bende bunu yazıcaktım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    EcHoLL bunu yazdı

wmic memorychip get speed

başlat çalışır cmd dos ekranına yukarıdaki kodu yaz hızını ögrenirsin

Bu kodu yazdığımda 3000 3000 olarak görünüyor. Şimdi tekrardan bios'tan bakıcam. Eğer hala 2133 görünüyorsa XMP profilini araştırıp açacağım.

Edit : 3. Fotoğrafta DRAM status'ün altında hala 2133 olarak görünüyor. Ama diğer yerlerde ve CMD'de 3000 olarak görünüyor.

GodKlaus tarafından 18/Eki/18 00:00 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2217 Toplam Mesaj: 16
ram mhz