folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder "Bunu Mu Demek İstediniz?" Olayını Google Nasıl Başarıyor?

"Bunu Mu Demek İstediniz?" Olayını Google Nasıl Başarıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

birkaç gündür ara ara aklıma geliyor çözüm bulamayınca buraya yazayım dedim.

muhtemelen bilindik birşeydir ama atıyorum "muhtemelen" yerine "muhtenelen" yazıldığında google bunu mu demek istiyorsun deyip kelimenin aslını getiriyor karşımıza. veya yine aynı hesap seslisözlük'de kelimenin bir harfini yanlış yazdığımızda yazdığına yönelik bir çeviri yok buna bakmak ister misindiye bir bölümde yanlış yazılan kelimeye en yakın sonuçlar gösteriliyor.

bana yapılması için tek çözüm var gibi geliyor o da şu ki 'muh%'u sorgulatıp gelen sonuç sayısı fazlaysa 'muht%' sorgusunu tekrar sormak. veya tersten aynı şekilde denemek. olmadı ortadan denemek %hte% gibi. aynı bütün kombinasyonları denemeden de kesin sonuca ulaşamıyoruz ki seslisözlük de google da nokta atışı yapabiliyor. e bütün sonuçları denemek de haliyle işlemci yiyeceğinden başka bir algoritması olması gerekiyor. sizce nasıl bir yapı kullanıyorlardır bu sonuçları getirebilmek için?

. . .. . ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

en benzer olan sözcüğü gösteriyo hocam

bknz: sql - like

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

http://www.google.com.tr/#hl=tr&biw=1280&bih=919&q=bahribat&aq=f&aqi=&aql=&oq=&fp=8d3e838b5df38cb1

Mesala bahribat yazım. Daha önce ona en uygun aranmış kelime Tahribat olarak karşıma çıkarıyor. Algoritması nedir bilmiyorum. :) Yazılımcı biri çıkarır verir sana algoritmayı.

ne diyon?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

snnyk bunu yazdı:
    -----------------------------

benim bildiğim ve kullandığım LIKE '%ahri%' dediğimizde getirir tahribat sonucunu like. ama yanlış harf her yerde olabilir hocam, ona göre sorguyu ayarlamak gerekmiyor mu?

. . .. . ... .
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FCN
    FCN's avatar
    Erkek

aradıgın kelimeye en yakın yapılan en fazla arama sorgusuna 

sitelerde geçen aradığın kelimeye en yakın anahtar kelimelere 

dillerin sözlükleri ( türkçe büyük sözlük ) gibi   

kriterlere bakıyordur yüksek ihtimal  

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

bence şu şekilde yapıyordur. örneğin ''Batribat'' yazdın o bakıyor bahritat hiç önceden aranmış mı diye bulmamıyor yada çok az oluyor sonra karşılasştırma yapıyor ''.atribat'' ''b.tribat''.... şekilnde deniyor bunları aranma sayılarını sıralıyor ve ön çok aranan (muhtemalen doğru dizilim ''.atribat'') ardından bakıyor ''Aatribat'' ''Batribat'' ''Catribat''...  en son Tahribatın en çok arandığını keşfediyor ve budur diyor artık bundan sonra ''catribat'' yazarsan bunları tekrar yapmıyor tak diye olsa osla (önceki tahminlerden yararlanarak) tahribat diyor öyle söylüyordur

I am Jack's inflamed sense of rejection
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

Buremba bunu yazdı:

snnyk bunu yazdı:

benim bildiğim ve kullandığım LIKE '%ahri%' dediğimizde getirir tahribat sonucunu like. ama yanlış harf her yerde olabilir hocam, ona göre sorguyu ayarlamak gerekmiyor mu?

illaki ama konu google olunca hayal sınırları dışında veri ve algoritma olacağı için

o algoritma içinde illaki like kullanılmıştır

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onur_123
    onur_123's avatar
    Erkek

bu işini göre bilir
    http://www.yazilimgunlugu.com/csharp-ile-soundex-algoritmasibunu-mu-demek-istediniz-makalesi/757.aspx

yada googleye soundex algoriitması dersen daha geniş bilgiler bulabilirsin

Yazılım mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer.Donanım mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer ama odada kedi filan yoktur.Sistem mühendisliği karanlık bir odada kara kedi aramaya benzer;odada kedi yoktur ama birileri "Kediyi yakaladım" diye bağırır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

o kadar basit olmamalı beyler, bu iş için sunucuya iki kat yük bindireceklerini düşünmüyorum. az önce bir video izledim tam olarak bunu anlıyor google mühendislerinden biri: http://www.youtube.com/watch?v=syKY8CrHkck#t=22m03s

önceki aramalarda bir kişi bahribat yazdıktan sonra hemen ardından tahribat yazarsa bunları aynı kelime diye arka tarafta eşleştiriyorlarmış. böyle hem kullanıcıya daha kısa sürede geliyor hem de aynı işi defalarca yapmak zorunda kalmıyorlar. zekice.

peki ya seslisözlük?

. . .. . ... .
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fuzulli
    Fuzulli's avatar
    Erkek

Yazdığın karakterler ile daha önce den yazılmış ve db ye girişi yapılmış karakteri en büyük karakter sayısından en küçüğe karakter sayısına doğru eksilterek karşılaştırıyor ve tutan karakterler ile kendine yeni bir karakter katarı oluşturup en çok aranan ve en çok ziyarhet edilen sonuçların 0.sını sana getiriyor. Bu uygulama sen bir şeyler yazmaya başlarken 3. harften sonra aktif oluyor.

Kendim öyle yaptım

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

Fuzulli bunu yazdı:

Yazdığın karakterler ile daha önce den yazılmış ve db ye girişi yapılmış karakteri en büyük karakter sayısından en küçüğe karakter sayısına doğru eksilterek karşılaştırıyor ve tutan karakterler ile kendine yeni bir karakter katarı oluşturup en çok aranan ve en çok ziyarhet edilen sonuçların 0.sını sana getiriyor. Bu uygulama sen bir şeyler yazmaya başlarken 3. harften sonra aktif oluyor.

Kendim öyle yaptım

peki ya bir harf fazladan yazmışsa?

. . .. . ... .
Toplam Hit: 4235 Toplam Mesaj: 22