folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Burs'u Alsam Mı Almasam Mı Bilmiyorum ?

Burs'u Alsam Mı Almasam Mı Bilmiyorum ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Doğu Akdeniz Üniversitesi bilgisayar mühendisliğini burslu olarak (%50) kazandım.ZAten 3 senedir ordaydım ve bölüm ücreti 10.500 idi.Şimdi 13.750 ye çıkmış fakat şimdi 6875 e denk gelicek.Yani 3625 lira kardayız.FAkat ;

Geçen sene arkadaşlar %50 geldi ve c nin altındaki dersleri falan olduğu gibi saymışlar.Şimdi (Bu sene için) diyorlar ki sayılmayacak.TAmam sorun yok.Zaten 2-3 ders alıcam.Diğerlerinden ya kaldım yada a-b ile geçtim.

Geçen sene bazıları burslu olmasına rağmen kaldı ve bursundan birşey kaybetmedi diyorlardı da söylentide olabilir.Bir arkadşımda dedi ki 2 nin altına düşerse notun kayboluyor, üstüne çıkarsa yeniden alabiliyorsun.

--

3 senedir calculus ve fizik problemdi.Bölüm derslerinden en düşük not B+ idi.Bu sene zaten bunları düzgün bir şekilde geçmeye karra vermiştim.Şimdi burslu alıp almama konusunda düşünüyorum.Alıp düzgün bir şekilde ilerlemek var.FAkat bursu bir kaybedersem 3250 lira durduk yere gidecek.Tbi sonra tekrar alabilirim ama risk.Şimdiye kadar oturup derse çalışmış bir adam değilim.Denedim fakat nasıl çalışılır ne yapılır bilemiyorum.

NE yapmam gerektiğine karar veremedim.Ya biraz risk alıp annemi zor durumdan kurtarıcam yada hiçç bulaşmadan devam edicem.Annemi arıyorlar sürekli burs yüzünden dershaneler falan filan.Bölüm başkanı aramış biraz önce.Okulumuz akrodit mi ne kazandı demiş.Annem demiş bilyiorum zaten oğlum öğrenciniz vs..Dünya çapında birşeymış yani eğitim dünya standartlarında ki biizm üninin eğitimi çok sağlam.

iğrenç bir çıkmaza girdim anlayacağınız.Bu seneden sonra herşey farklı olacak, bunun için 3 sene çabaladım zaten.Hayatımı dğeiştirmek, notlarımı düzeltip biran ömnce okuldan mezun olmak için.FAkat şimdi ne yapmam gerektiğine karar veremiyorum.Ailemin yükünü hafifleteyim derken daha beter olmasındna korkuyorum.

NE tavsiye edersiniz ?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

pek bişey anlamadım çok karışık yazmışsın.

anladığım şu; burs verecekler ama notun düşerse geri alacaklar parayı.

eğer öyleyse şunu yap, ailenle konuş, bursu al ama almıyormuş gibi davran. parayı kenara at. geri isterlerse yüzlerine fırlatırsın. istemezlerse cebinde paran birikmiş olur.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:
    -----------------------------

pek bişey anlamadım çok karışık yazmışsın.

anladığım şu; burs verecekler ama notun düşerse geri alacaklar parayı.

eğer öyleyse şunu yap, ailenle konuş, bursu al ama almıyormuş gibi davran. parayı kenara at. geri isterlerse yüzlerine fırlatırsın. istemezlerse cebinde paran birikmiş olur.

hocam okuduğum bölümü tekrar kazandım.3.500 civarı para cebe gircek %50 burs kazandım.Fakat bursu kaybedebilirmişim 2 not ortalamasını tutturamazsam.şimdi başka burslu arkadaş dedi ki 5 sene  burs veriyorlarmış.bitiremezsen sen ödüyormuşsun böyleyse sıkıntı yok.

Burs işlerini bilen anlayan varsa nedir ne değildir bilgi almak istedim

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

neyden korkuyosun anlamadım ki :S burs veriyolar al işte =) illa fazla fazla para mı vercen adamlara?

2 not ortalaması zaten hemen hemen okulu bitirmen için şart yani öyle de böyle de yapmak zorundasın bu ortalamayı

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

neyden korkuyosun anlamadım ki :S burs veriyolar al işte =) illa fazla fazla para mı vercen adamlara?

2 not ortalaması zaten hemen hemen okulu bitirmen için şart yani öyle de böyle de yapmak zorundasın bu ortalamayı

abi bazısı diyor ki 5 sene burs veriyorlar, bazısı diyor 2 nin altına düştüğün anda burs gider.Tamam okulu bitirmem laızmda tut ki düştüm 2 nin altına.O zaman problem olacak.Ondan korkuyorumda en mantıklısı okula gidip konuşmak sanırım.Bur snasıl iptal oluyor nedir diye

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

yine iyice öğren çünkü tek dersten kalsan bursu kesen okullar (darphaneler) var. sadece 2nin altına düşünce kesiyorlarsa çok iyi.

diyorum ya sana mecbursun 2nin üstünde olmaya. altında olursan zaten mutlaka bazı derslerden kalmışsın demektir. bu durumda zaten yine okulun uzuyor ve yine fazladan sene için para veriyosun kayıt olurken.

biraz rahat ol, okuldan iyice şartları öğren. sadece 2 ortalama muhabbeti varsa düşünmeden al bursunu. bu ortalamayı yapamazsan da kendinde büyük eksikler ara.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nos18
    nos18's avatar
    Erkek
    hocam bize degilde üni.ye sorsan daa saglıklı bi cevap verebilirler

Parayla saadet olur, ayse olur, fatma olur...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

abi üni kıbrısta . gidip konuşmak zor geldi de en garantisi o herhalde.okul açılmadan gidip yapayım kaydı.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

bak sana şöyle anlatim yök'ün mezun olma şartı 2.0 ve üstünde ortalama almanı zorumlu kılıyor. 2.0 ortalama yapmak çok zor degil sadece götünü sıkıp oturup dedigim gibi calcusa çalışıcaksın

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

abi üni kıbrısta . gidip konuşmak zor geldi de en garantisi o herhalde.okul açılmadan gidip yapayım kaydı.

telefon diye birşey icat oldu baya oluyor ? :D yada bilgisayar e mail :D

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

2 nşin altında not ortalaması demek nerden baksan 4 tane FF not demek ayrıca 5 sene burs normalde 7 sene veriyor bu da güzel hocalar kasıtlı bırakıyor mu sen orada işinin ehli olabilcen mi bunları öğren :))

Boş İşler Uzmanı..
Toplam Hit: 2425 Toplam Mesaj: 21