folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Büyük - Küçük Baş Hayvan Besiciliği

Büyük - Küçük Baş Hayvan Besiciliği

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

benim kafe konusunda gördüğüm ilgi üzerine bu topici açma gereksinimi duydum.

benim kafamdaki işlerden biride bu. biraz araştırma yaptım

http://www.ziraatci.com/forum/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=1184

şu siteyi buldum. Romanov ve Charollais

Charollais çok sağlam et veriyor. romanov ise aşırı verimli..

bunlar benim aklıma yatan koyun cinsleri.

şimdi bu konuda bu konuyu konuşalım. bilgi alışverişi yapalım.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek

hayvan işi güzeldir ya :|

alım satım, özellikle inek felan.. günde bi dünya süt veriyor :|

bayagi para var bu iste..

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Desiqner
    Desiqner's avatar
    Erkek

büyük baş hayvan işinde para var hocam ama bakabilirsen.Baksana kurbanda 2 katına verdiler ellerindeki hayvanları besiciler... :)

Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış; Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

küçük başta para yok pek.gireceksen bu sektöre biraz sermaye ile 25-30 kadar tosun (boğa) alacaksın.bizimkiler çok güzel para kazanıyorlar.bölgelere göre ot bolluğu ve çeşitliliğine göre masrafta tasarruf yapabilirsin ama açıkcası pek masraftan kısılmıyo ha bire yedireceksin.

son zamanlarda et sıkıntısı dedikodularının dillendirildiğini göz önüne alırsak geleceği parlak işlerden biri besicilik.

üstelik üniversite mezunu olmak gerekmiyor :) parası olan herkesin (uğraşmayı göze alırsa) yapabileceği bir iş.

ancak önemli bir nokta akrabalar arası iş yapılmaması gerektiğidir.çünkü dost akraba en büyük kazığı atıyor.(akrabayız diye yarı fiyatından almaya çalışıyorlar (genelde))

koyun işinde ise köylerde kurt tehlikesi var.onu geçelim uğraşacak kadın lazım (sütünü sağacak ilgilenecek vs).hadi kadını da bulduk bu iş hemen gelir getirmiyor :) ayrıdan masraflar için para lazım.kısa zamanda bol kazanç isteniyorsa tutumlu olmak (her önüne gelen için kuzu koyun kesmemek),sürüyü (davar denir köylerde) çoğaltmak ( ya da çok sürüyle başlamak),ve en çok para veren kişi ya da kurumlara (kasaplar,restorantlar vb) satılmalıdır.

büyükbaş için gereken ahır (çiftlik) küçükbaşlara da gereklidir.eğer altyapı olmadan bu işe girilecekse bunlar düşünülmelidir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olivetti
    olivetti's avatar
    Erkek

büyükbaş hayvancılık var aklımda:P ama bu konuda bilgi gerekir nebilim sabır gerekir ama getirisi iyiyse 10,11 saat 4 duvar arasında memur olmaktan iyidir:) ama şu var elin bağlı kalacak sürekli onlarla olman gerekir yani tatilmiş felan unutacaksın:)

diger konuda yazmıştım yine yazayım 4,5 büyükbaşın(süt ürünleri için) aylık getirisi ve masrafı  aşağı yukarı nedir acaba?

...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BRK35
    BRK35's avatar
    Erkek

Romanov süt ve döl verimi bakımından üstündür. Yılda 2-3 kuzulatma gerçekleştirir. Fakat besi performansı diğer etçi ırklar kadar iyi değildir. Kaldı ki ülkemizde safkan romanov bulamayabilirsin. Bu ırkın yerli ırk olan ivesi ile melezlenmesi daha yerinde olur. Çünkü seçeceğin ırk yetiştiricilik yapacağın bölgeye göre olmalı. Saydığın iki ırkı getirtebilirsin fakat o hayvan her bölgede aynı performansı vermez. Boşuna maliyeti arttırmış olursun. Charollais fransız etçi koyun ırkıdır. Gelişme hızı yüksektir. Türkiyeye bir dönem getirilmişti. Fakat bu tip ırklar dediğim gibi iyileştirme melezlemelerinde kullanıldığından esas anlamda çoğaltılmıyor. 

Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği genellikle meraya dayalı yapılmakta. Entansif olarak yapan işletmelerin sayısı oldukça az. Bulunduğun coğrafyada mera olanakların iyi ise karlı bir iş çıkarabilirsin. Fakat bu imkanların yok ise büyükbaş yetiştirmek daha mantıklı olacaktır. İlk tesis masrafları koyunculuğa göre daha yüksek olabilir ama usulüne uygun bir iş yaparsan uzun vadede daha yüksek kar getirecektir. Büyükbaş ve küçükbaş seçimi yaparken pazarın isteklerini de göz önünde bulundurmalısın. Örneğin koyun sütünün her yerde alıcısı olmayabilir. Talebin olmadığı bir yerde bu işi yapacak olursan yaptığın yatırım elinde patlar. 

Folklorik olarak sana saygım var ama sana tapamam totem!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eray
    eray's avatar
    Erkek
    evet hocam hayvancilikta cok gusel para var babamlar 6 kardes bizde dahil 5 i kucukbas ve ciftcilikle ugrasiyoruz tabi bizimki mera da yani besi degil pek :) ama kurban da koyun iyi para etti bu yuzden heyecanlanan cok oldu insallah boyle kazandirir hep :) buyukbas a gelince abim buyukbasla ugrasiyo ama ayrintilarini bilmiorum ben kayserideyim onlar karaman da ancak cokca aratirdi ve isi yapan arkadaslarida var sende bilene danis veterinere danis elinde sermaye varsa cok gusel kazandirir :) yaparsan Allah utandirmasin insallah

Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1234567B
    1234567B's avatar
    Erkek

Büyükbaşta simental danayı tavsiye ederim

arbeit macht frei
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ToR5
    ToR5's avatar
    Erkek

Vergileri unutmadan gir gireceksen bu işe hocam. Muhtasar vergisi fazla oluyor büyükbaş hayvancılıkta. Maliyeti büyük çapta etkilebilecek türden hemde

Her türlü çek senet tahsilatı yapılır. Zenginden alınıp fakire verilir. Fakirin topuklarına sıkılır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

Büyükbaş için Angus u tek geçerim.

Araştırın ne demek istediğimi anlayacaksınız.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    habib_mx_tr
    habib_mx_tr's avatar
    Erkek

Hocalar hayvandan çok söz edilmiş ama paranız varsa amacınıza en uygun tür bulunur o hiç sorun değil. Önemli olan yerinizi ayarladıktan sonra ineklerle ilgilecek bi işçi alıp çalıştırmak. Paranız varsa ve ben bu işe girerim diyorsanız kabaca;

1. Ulaşımı kolay, yola yakın bir arazi bulun.

2. Çok olmasada modern bi ahır inşaa edin. (Ek olarak inek yatağı olayını araştırmanızı öneririm.)

3. İneklere bakacak ve ara işlerine bakacak bir işçi bulun. (Ahırı inşaa ettiğiniz yöreden olması sizin için büyük avantaj olacaktır.)

3. Bir veterinere gidin ve hayvan seçimini yapın.

Tüm bunları yaptıktan sonra size ufak detaylarla ilgilenmek ve ürünü pazarlamak işi düşüyor.

Ek olarak yonca, slaj vs. üretebilirseniz giderlerinizi daha da kısmış olursunuz.

!!!
Toplam Hit: 4261 Toplam Mesaj: 13