folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder C# Eğitimleri İçin Yardım

C# Eğitimleri İçin Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    enesshn18
    enesshn18's avatar
    Erkek

İyi akşamlar müridler bu sene bilgisayar mühendisliği 1. sınıfa başlıcam ama ben bu yaz tatilini boş geçirmeyip dil öğrenmek istiyorum.Bunları video ile öğrenebilir miyim yoksa alabileceğim bir kitap varmıdır? Nerden başlamam gerekiyor neler kullanmam gerekiyor fikirlerinize ihtiyacım var. C# çok genel geldiği için başlığa onun ismini yazdım ama sizin önerileriniz varsa onlarıda değerlendirebilirim.Herşey için şimdiden teşekkür ediyorum

barmak bassak olurmu gadasını aldığım :D
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hep tavsiye ettiğim gibi bu işin başında nesneye yönelimli programlama var. videolarla adam gibi yazılım öğrenemezsin.. o yüzden kitapla öğrenmelisin.. tavsiye ettiğim türkçe kitap sefer algan ın kitabı. Biraz sıkıcı olsa da o kitapta öğreneceğin şeyler senin temelini sağlam kılacaktır. günümüz sürükle bırak programcılarından olmak istemiyorsan dediğim şekilde nesneye yönelimli programlama (oop) öğren

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

hocam öncelikle sefer alganın c# kitabı vardı onunla başlayabilirsin gayet temelden alan bir anlatımı vardı. Fakat ben kitaptan çalışmayı sevmediğimden eğitim seti olarak yardımcı olayım sana.C# ile Windows Form Applications Eğitim Full şunu googleda arayıp indir 1 gb civarında, eğer bulamazsan özelden yaz upload ederim.Algoritma vs kısmını kitaptan yardım alabilirsin, Yalnız programlamayı iyi öğrenebilmek için bol bol proje yapman gerek.OOP(nesneye yönelimli programlama) iyi öğren. OOP ile yazarsan işler daha kolay olur, hem de profesyonel şekilde yazmış olursun. Bende ilk başladığımda karman çorman kod yazıyordum hala toparlaması zor oluyor, yani nasıl başlarsan öyle gidersin. Takıldığın yer vs. olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim.

saybirs tarafından 23/Haz/14 23:26 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

1. sınıfa geçeceksen eğer C# veya JAVA gibi bir dil öğrenmeye ÇALIŞMA.

Gidiyorsun güzel bir C++ kitabı alıp mümkünse onu öğreniyorsun. C# öğrenipte okula gidip programlama dili dersinde C++ veya ANSI C görürsen senin için kötü olur. Afallarsın.

Ayrıca bir bilg. müh. illaki C++ ya da en kötü ANSI C 'yi çok iyi şekilde öğrenmelidir.

Sonra ister c# öğren ister java ister delphi. Kendi bileceğin iş. Ama illaki ADAM AKILLI şekilde C++ dilinin kullanımını, kavramlarını öğren.

Referans nedir, pointer nedir değil! Referans nasıl kullanılır, pointer nasıl kullanılır, nesneler nasıl oluşturulur vs. vs.

"Abi ben programlamının mantığını çok iyi kavramak istiyorum" diyorsan eğer. Önce ANSI C öğreniyorsun (C++'ın alt kümesi diyeyim sana)

Daha sonra C++ öğreniyorsun.

Zaten bu ikisini öğrendikten sonra başka bir programlama dilinin syntax'ını öğrenmen MAX BİR HAFTANI alır. Kütüphanelerini ve fonksiyonlarını öğrenmeye çalışırsın sadece.

Direk C++ da öğrenebilirsin ama..

Sana Türkçe en iyi kaynakları söyleyeyim bu konuda.

ANSI C: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=18599

A'dan Z'ye C Kılavuzu

Kaan Aslan
    PUSULA YAYINCILIK VE İLETİŞİM

C++: http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=66653

Nesne Yönelimli C++ Programlama Kılavuzu

Robert Lafore
    ALFA YAYINLARI

DrKill tarafından 24/Haz/14 00:28 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rajooonn
    rajooonn's avatar
    Erkek

+++ Takip.

Bende aynı durumdayım C# veya Python düşünüyordum. Tavsiyeleri takip edeyim. 

Birde sorum var; Sizce İstanbul'da Yönetim Bilişim Sistemlerine mi gideyim? Yoksa İstanbul dışında Bilgisayar Mühendisliğine mi? Bu iki bölümün birbirlerine göre avantajlarından kısaca bahseder misiniz?

Gece! Vampir değilim ama geceyi çok severim. Yalnızsın, oyun oynuyorsun monitörün ışığı ve kendin.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yazilimci
    Yazilimci's avatar
    Erkek

Ahmet Kaymaz'ın 2 ciltlik c# kitabını tavsiye ederim.

Titanyumun gücü adına!!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

önce otur algoritma nedir ile başla. Hemen atlayıp bir dilin syntax ını öğrenerek o dil öğrenilmiş olmuyor maalesefki. 

algoritma öğrendikten sonra hızlıca bi veri yapılarını gözden geçir.  Veri yapılarında sonra sıralama algoritmaları, hashing algoritmaları vs. 

Bunların yapılarına bak. Şimdi diyeceksin ki bire mına koduğum gelmiş sıralama algoritması çalış diyorsun bu ne işime yarayacak.

Programlamadaki esas nokta algoritmadır. Algoritma mantığını sağlam temeller ile oluşturursan herşeyi öğrenebilirsin. 

Sonrasında ise DrKill in dediği şekilde ilerleyebilirsin. 

hepsini de kalın harfle yazdım ki dikkatini çeksin :D 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@sleymn, çok yanlışın var hocam. drkill in yazdıklarını tam okumadm ama algoritma konusu yanlış.. algoritma okuyarak bakılarak öğrenilecek bir şey değil. tanımı çok farklıdır ve ne yazık ki bir çok insan yeni başlayacaklara bu tarz bir korku salıyor. algoritma öğren, o olmazsa hiç bi şey olmaz v.s. diye. bana yığınla adam geliyor, şu dediki algoritma öğrenemezsen yazılım öğrenemezsin diye.. ve korkup çoğu da bırakmaya başlıyor..yıllardır bir sürü insanı düzelmete çalışıyorum ve söylediğim yöntemlerle yığınla adama programlama sevgisini aşıladım.. 

o yüzden insanlara algoritma öğren o olmazsa olmaz gibi bir öneride bulunmamanı öneririm. algoritma zamanla kendisi gelişir.. bana göre hiç bir sabit teknik yönü yok. algoritma sadece problemin çözüm yoludur. tek bir yöntemi yok ve her şey için değişkendir. algoritma ezberlenmez, pratik yaptıkça başkalarının kodlarını okudukça gelişir. şimdi bi şeyler yiyeyim. isteyen varsa daha uzun şekilde yazabilirm bu konuyu.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Programlama ogrenmek le bir programlama dili ogrenmek 2 ayri seydir.

Programlama yapabilmek icin bir dil ogrenmek zorundasin. Ayne bir dil ogrenmek gibi.

Dili ogrendikten sonra nasil ve ne kdr kullanabilecegin sana kalmis bir durum.

C# kitabini butun ezberlesen bile programci mantigi denen seyin olmasi gerekir. Iste burada devreye algoritma girer. Bir problemi cozmen icin dusunup algoritmasini cikarman gerekir. Hah iste algoritmayi cikardiktan sonra dile dokmek ayri seydir ve dil bilmek gerektirir.

Tavsiyem, algoritma ile pek ugrasma tabi illa da lazim olmiyacaksa. Ac bir kitap c# dilini opradan calis. Yeni bir ozellik ogrendiginde onunla ilgili kendi kendine veya kitapta olabilir alistirma yap. Ornegin donguleri ogrendin. "1 den 99 a kdr birbiriyle ayni olmayan 6 tane sayiyi nasil uretirim" sorusunun cevabini program olarak yap. veri tiplerinde stringleri ogrendiginde atiyorum telefon numarasi kalibina uygun olup olmadigini ve hangi ile ait oldugunu bulan ufak prg yaz".

Oncelikle kesinlikle konsol uygulama ile basla ve burada temellerden sonra oop yapisini ogren. Bir muddet sonra formlara gecersin.

Unutma "Progamcilikta gelistiren senin gelistirdiklerindir. "

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crafty
    crafty's avatar
    Erkek

şıh sülo hayatımda doğru düzgün algoritma çalışmadım incelemedim ama yine de senden daha iyi yazarım olm programı :D

dostum c# için sefer alganın kitabı candır al oku hiç canın sıkılmaz... yalnız hiçbirşeyi atlama iki kere oku üç kere oku oku da oku ha oku ama okuduklarını da bilgisayarda uygula hello world yazdırmaktan başla kitapta ne kadar örnek uygulama varsa yap kimseyi de şu işine yaramaz bu yarar şeklinde dinleme :D ComputerWolf denen mümtaz web programlama da Session'un a.q. diyo ve herif session da tutacağı herşeyi public değişkenlerde tutuyo :D yine aynı şekilde diziler ne işime yarayacak a.q. diyo ama işte yeri geliyor dizi kurtarıcı oluyor...

sen kitaptan syntax ı öğrenirsin tam anlamıyla fonksiyon ve kütüphaneleri bunların nasıl kullanıldığını program yazmaya başlayınca öğrenirsin yapamadığın her şeyde şöyle yapsam nolur böyle yapsam nolur diye deneyerek google amca da aratıp tez, döküman ve milletin yazdığı kodları inceleyerek öğrenirsin

Kasnak yuvarlandı elek oldu, eski orospular melek oldu...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fatX
    fatX's avatar
    Erkek

çizik.

Altan naptın oğlum :|
Toplam Hit: 1984 Toplam Mesaj: 12