folder Tahribat.com Forumları
linefolder C - C++
linefolder C++ Hakkında Bir Soru

C++ Hakkında Bir Soru

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı
    wasd bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı
    wasd bunu yazdı

Arayüz olayına pek girmedim ama qt'e bi bak derim.

QT de çalıştığı yerde QT Altyapısı istiyor diye biliyorum.
    Ama qt çok güzel bir alternatif, özellikle Nokia satın aldıktan sonra çok gelişti. Yaptığın tek uygulama linux,symbian ve windows ta çalışabiliyor.

QT altyapısından kastın ne? Sen qt ile arayüz tasarlamak için qt sdksını falan kuruyorsun ancak çalışması gereken makinada qt yüklü olması gerekmiyor(diye biliyorum).

Yapılan programın çalıştığı makinede QT dll vb. kayıtlı olması gerekiyor diye biliyorum.

Qt'ü statik derlersen dll'i exeye gömme şansın var, fakat lisans olarak doğru değil, bunun yerine exe yanında qtcore.dll ve 1-2 dll daha ekleyip rahatlıkla kullanabilirsin. Qt'ü kullanmanı tavsiye ederim, öğrenme süreci çok kolay ve normalde C++ da seni uğraştıracak çoğu şeye pratik çözümler üretilmiş durumda.. Mesela networkte bi UDP/TCP paketi göndermenin kolaylığını görsen dudağın uçuklar :))

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sscheme
    Sscheme's avatar
    Erkek
    Fatih54 bunu yazdı

Son olarak: Windows Sisteminde Api'ler kullanılıyor. Fakat Linux ta bu olay nasıl?

Arayüz olayı Tuğberk in de dediği gibi GTK+ ve QT ile, ancak sistem seviyesindeki işlemleri POSIX API kullanarak yapıyorsun

Bütün mesajlarım ve konularım BSD Lisansı"yla lisanslanmıştır.
Toplam Hit: 1762 Toplam Mesaj: 13