folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder C# Mysql Kullanımı Hakkında.(Soru)

C# Mysql Kullanımı Hakkında.(Soru)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

Merhaba gençler,

C# veritabanı programcılığı ile ilgili sormak istediğim bir kaç mevzu var.

Şimdi hangi kaynağa baksam sürekli baglanti.Open(); baglanti.Close(); yapıyorlar bu sağlıklı birşey mi? php gibi bir kere açmak mantıklı değil mi?

yada şöyle bişey yapılan her sorgu için bağlantıyı kapatıp açmak ne kadar mantıklı ?

Yapılan proje : Avm Yönetimi uygulaması

Kullanılan dil : C# + mysql

Ne zaman birşey öğrenmek istesem, Birden Vaktim Kalmıyor ?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

Ben using(..){..} deyimini kullanmıştım. Kod bloğu sonunda otomatik olarak kapanıyordu bağlantı.

Bu sayede kapattım mı açtım mı gibisinden aklımda soru işareti kalmıyordu.

Access kulanıyordum açık kalınca tekrar açmaya çalışınca hata veriyordu.

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.data.sqlclient.sqlconnection(v=vs.110).aspx

İmza...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Kendine özel Bir SQL class yapısı oluşturabilirsin. Herhngi bir soru gönderirken VT bağlantısını acıp kapatabilirsin. Entitiy Framework'e bakmalısın buda güzel bir yöntem Aç kapa uğraşmıyorsun + PDO Gibi birşey o da açıkları bir nebze olsun kapatıyor. vs vs. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek

anladım.

@pskpt using bir yöntem ama heryere kod yazmaktan ziyade class yapısı ile çalışıyorum.

mesela db diye bir class oluşturdum.

DB db = new DB();

yapınca constructor koduna veri tabanına bağlanma kodu yazdım.

bir kaç özellik tanımladım. db.baglantivarmi() fonksiyonu açık bağlantıyı sorguluyor veya db.TabloGoster("sql sorgusu"); geriye DataTable verisi döndürüyor gibi...

ama mesela ben login ekranında bağlantı açtım giriş yaptı. ana form geldi orda bir daha DB db =new DB(); 2. bir değişken mi? açıyor var olan bağlantıdan dolayı problem olurmu....

EDİT: Ufak bir kod düzenlemesi :D db.baglantiKapat(); form kapatılırken bu kodu çağırıp veritabanını komple kapatıp diğer forma geçebilirim :) Sorun Çözülmüştür.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Hocam ado.net sınıf kütürhanelerini kullanırken SqlConnection con = new SqlConnection();  falan derken her defasında bağlantıyı açıp kapat.Bu işlemin fazla bir maliyeti yok.Yani bağlantıyı 1 kere acıp sonra kapatmamak iyi bir teknik değil sanırım.

Connection Pooling denen bi olay var biraz onu araştır hocam. Entity Framework gbi bir araç kullanmadıgın için bu tarz şeylere dikkat etmen gerekiyor sanırım.

http://www.buraksenyurt.com/post/Connection-Pooling-in-Onemi-bsenyurt-com-dan.aspx   makale eski biraz ama işime yarar bişeyler çıkabilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

IDisposable uyarlayan her nesneyi using ile kullanmak iyi bir alışkanlık. O sınıfın içinde ne managed ne unmanaged bilmiyoruz çünkü.

Alıntı:

The garbage collector automatically releases the memory allocated to a managed object when that object is no longer used. However, it is not possible to predict when garbage collection will occur. Furthermore, the garbage collector has no knowledge of unmanaged resources such as window handles, or open files and streams.

Aksi halde nesneyi try/catch/finally bloğunda açıkça sonlandırmak gerekecek. Tüm sınıfı da try/catch/finally'e sokamayacağımıza göre using de geç.

Olaylara karışmayın!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Dispose ve close her zaman sonlandırmıyor Bilgin olsun. Enstitü framework kullan hiç dert etme

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

Dispose ve close her zaman sonlandırmıyor Bilgin olsun. Enstitü framework kullan hiç dert etme

Hocam framework hakkında link verebilir misin?

kontrol edeyim yolun başındayken sağlam bir temel atayım. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Entity yerine dapper bir alternatif olabilir deneyin.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

http://www.tutorialspoint.com/entity_framework/ başlangıç için brdan bakabilirsin hocam

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DuPi
    DuPi's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Hocam ado.net sınıf kütürhanelerini kullanırken SqlConnection con = new SqlConnection();  falan derken her defasında bağlantıyı açıp kapat.Bu işlemin fazla bir maliyeti yok.Yani bağlantıyı 1 kere acıp sonra kapatmamak iyi bir teknik değil sanırım.

Connection Pooling denen bi olay var biraz onu araştır hocam. Entity Framework gbi bir araç kullanmadıgın için bu tarz şeylere dikkat etmen gerekiyor sanırım.

http://www.buraksenyurt.com/post/Connection-Pooling-in-Onemi-bsenyurt-com-dan.aspx   makale eski biraz ama işime yarar bişeyler çıkabilir.

hocam tam istediğim şey aslında buymuş 

using(değişken tanımlama)

{

//bunun öneminide daha iyi anladım.

}

Toplam Hit: 1562 Toplam Mesaj: 13
c# nedir c# mysql c# mysql kullanımı c# veritabanı