C# Yardim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisko
    Pisko's avatar
    Erkek
    Bilgisayarin power tusuna basiyorum. Daha sonra harddiski okuyor, islemci calismaya devam ediyo ama hic goruntu gelmiyo. monitorden degil. Baska monitorede taktik. Hard diskli okuyo goruntu moruntu hic bisey gelmiyo yani.

Islemciyi degistirdim. Ekran kartini degistirdim bi arkadasimla olmuyo. Yani sorunlar ekran kartinla islemciden degil. Ram 1 tane var ondan da olucagini zannetmem (tabi ramden emin degilim.) Iste boyle sorun sorun ustune geldi.

Insallah anlatabilmisimdir. Biraz kitimdir anlatma konusunda :)

Kurşun sesi kadar hızlı geçer yaşamak , öyle zordur ki kurşunu havada sevgiyi yürekde tutmak...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisko
    Pisko's avatar
    Erkek
    Umut yokh herhalde sustunuz. Doktorlar susarya kader anini soylerken :) o misal oldu ...

Kurşun sesi kadar hızlı geçer yaşamak , öyle zordur ki kurşunu havada sevgiyi yürekde tutmak...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisko
    Pisko's avatar
    Erkek

Simdi soyle bir ornek yaziyorum fakat burda anlayamadigim surasi var;
    #include "stdafx.h"
    #include <stdio.h>
    int main(int argc, char* argv[])
    {
    char k;
    printf("bir karakter giriniz..:");
    scanf("%c", &k);
    printf("\nkarakterin sayisal kodu (ASCII):%d\n",k);
    scanf("\n");
    return 0;
    }

Burdaki %c ve &k nin ne ise yaradigini anlamak istiyorum ama beceremiyor-
    um. Bana bi zahmet aciklarmisiniz. Ornegin baska bi ornekte de burayi
    %x olarak filan tanimlamis. Anlamadan gecmek istemiyorum temeli saglam
    tutmak lazim dimi hem :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    garga
    garga's avatar
    Erkek
    char k;
    printf("bir karakter giriniz..:");
    scanf("%c", &k);
    printf("\nkarakterin sayisal kodu (ASCII):%d\n",k);

bak şimdi ordaki %c scanf"te alacağı değeri karakter olarak okuyacağı anlamına geliyor...

bunları şöle sıralayabiliriz %c -(c)haracter_karakter, %d (d)ecimal-ondalık(yani normal sayı,noktasız moktasız), %f - float- noktalı yade kesirli işte öle yani, bu liste uzar gider yani %lf var galiba long float oluyo falan...

hah içinci olaya gelince yani &k olayına bak şimdi sen yukardaki satırda "char k;" yazmışsın şimdi bu k diye bi karakter(char) cinsinden bi değer tanımlıyo değilmi? hah "scanf" satırındaki &k de senin daha önce tanımlarığın k karakterine scan f fonksyonuyla tanımladığın karakteri atıyo, yani k"nin değeri senin klavyeden bastığın karakter oluyo... Yani orda &k yerine &h,&x falan diyemezsin daha önceden tanımladığın bi karakteri yazmak zorundasın.

Bak en alttaki satırdada %d,k kullanılmış burdada k karakterinin decimal değerini output olarak ekrana yazdırıyo yani buda o karakterin ASCII kodu oluyo... umarım anlatabilmişimdir, yani zor değil biraz mantık ve biraz düşünmeyle birazda yardım alarak :) halledebilirsin, ve tebrik ederim doğru yoldasın, böle sindire sindire giderse kimse önünde duramaz valla sonunda! :)

anca gidersin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisko
    Pisko's avatar
    Erkek
    Cok sagol cevabin icin biraz anladim gibi. :9 Hayir yani sunu merak etmistim %c yerine fln istedigimiz harfi girip giremiycegimizi onun icin actim daha cok. Sagol ben devam ediyim. Cok tesekkur ederim sana ve diger cevap verenlere de.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    prefetch
    prefetch's avatar
    Erkek
    C++ ile bu %s vs. gibi sıkıntıların olmayacak zaten.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisko
    Pisko's avatar
    Erkek
    prefetch bunu yazdı:
    -----------------------------
    C++ ile bu %s vs. gibi sıkıntıların olmayacak zaten.
    -----------------------------

Nasıl yani ne demek istedigini anlayamadim. Arkadaslar bide bi ricada bulunucam bana yardimci olabilicek bi kisi ozelden veya burdan msn veya icqsunu yollayabilirmi? Bazi sorularim oluyo buraya yazinca haber gec geliyo hic degilse online gordugum zaman sorarim.

Toplam Hit: 6097 Toplam Mesaj: 28