folder Tahribat.com Forumları
linefolder Yazılımlar / Diğer Programlar
linefolder Çalışan Bir Docker-Container 'I İçine FTP Sunucu Kurmak

Çalışan Bir Docker-Container 'I İçine FTP Sunucu Kurmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Selamlar,

Ubuntu 14.04 de çalışan bir container'ın içine bash aracılığı ile vsftpd, pureftpd, proftpd, glftpd vb. ftp sunucularını kuramıyorum. Kursam bile çalışmıyorlar (1-2 tanesi çalışıyor gibi görünüyor fakat bağlanmıyor ya da auth olmuyor).

2-3 gündür denemediğim şey kalmadı. Çıkan hataları da arata arata gına geldi. 

Container ları hata olmasın diye "--cap-add=ALL --privileged" özellikleri ile RUN ediyorum. Ardından "/usr/sbin/policy-rc.d" yi düzeltiyorum ki "invoke-rc.d: policy-rc.d denied execution of start.." hatasını vermesin.

50 türlü takla attım ama hiçbirini çalışan bir container içine kurup, işlevsel hale getiremedim.

Önerisi olan var mı? Daha önce çalışan bir container içine (mümkünse ubuntu) FTP Server kurabilen var mı? Ya da deneyip sonuç bildirebilecek birileri?

Çok teşekkürler..

Sevgiler.

Not: docker-hub daki hazır ftp server lardan denediklerim ayrı bir container olarak çalışıyorlar. volumes-from felan denedim ama bu kez de kota işlemiyor (container lara 6GB gibi bir kota verdim, volume paylaşınca kota her ne hikmetse işlemiyor, bu da işime gelmiyor). Compose kullanmayı denemedim, belki çözüm buradadır ama bunda da kota'nın çalışacağını sanmıyorum.

Ek Bilgi: Bu arada ihtiyacı olanlar olabilir, container lara belli bir HDD sınırı getirmek isterseniz (ubuntu da): (Dikkat, bu işlemi yaparken eski image'larınız-container'larınız vs.. ne varsa silinir)

1) apt-get install lvm2 thin-provisioning-tools

2) nano /etc/default/docker a aşağıdaki ayarları ekle:

--storage-driver devicemapper --storage-opt dm.basesize=6G

3)

# systemctl stop docker

# systemctl daemon-reload

# rm -rf /var/lib/docker

# systemctl start docker

df -h / ile containerin içinde çalıştırıp toplam alanı görebilirsin.

SON NOT: Sorun ÇÖZÜLDÜ ;) Kullandığım FTP Image'ında bir enayilik varmış. "run -p 3000:4000" yaptığımda çalışmıyordu, şimdi bu şekilde rahatlıkla port yönlendirme yapabiliyorum.

RockZs tarafından 19/Ara/16 16:46 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Hocam compose dosyasi ile olsuturmayi denesen ? nasil olsuturdugun hakkinda ve nasil calistirdigini biraz detaylandirirsan elimden gelirse yardimci olayim.

Tek bir image olsutursan icine ubuntu + ftp vs kurulumlarini yapsan ve direk o image i calistirsan ?

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Hostun 21. portunu container'a yönlendiriyor musun?
    docker ps ile bakar mısın çıktısına?

Peki hazır bir ftp kurulu container'ı çekip kurduğunda da aynı hatayı mı alıyorsun

sandman tarafından 01/Ara/16 15:51 tarihinde düzenlenmiştir

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

Peki hazır bir ftp kurulu container'ı çekip kurduğunda da aynı hatayı mı alıyorsun

port yönlendiriyorum (21:21). hatta (2121:21) ve ftp sunucunun portunu değiştirerek de (2121:2121 gibi..) deniyorum.

hazırlar çalışıyor. mesela şunu sevdim: https://hub.docker.com/r/stilliard/pure-ftpd/

aslında yapmaya çalıştığım https://hub.docker.com/r/okvic77/airtime/ image 'ının içine FTP server kurmak.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı

Hocam compose dosyasi ile olsuturmayi denesen ? nasil olsuturdugun hakkinda ve nasil calistirdigini biraz detaylandirirsan elimden gelirse yardimci olayim.

Tek bir image olsutursan icine ubuntu + ftp vs kurulumlarini yapsan ve direk o image i calistirsan ?

compose denemedim, biraz baktım hiç compose deneyimim yok ama bakacağım tekrar. kendi image ımı oluşturmadım, hazır bir image kullandım, tek isteğim o imajın çalıştığı container içine bir ftp sunucusu kurabilmek ama olmuyor, yapamıyorum.

https://hub.docker.com/r/stilliard/pure-ftpd/

https://hub.docker.com/r/okvic77/airtime/

ilki örnek kullanabileceğim ftp server, alttaki de içine ftp server kurmaya çalıştığım bir container 'ın hazır image'ı.

bu ikisini birleştiremem belki çünkü biri debian 8 diğeri ubuntu trusty den çekilmiş ama belki trusty de çalışan başka bir ftp server ı hub dan bulup, ikisini tek bir image gibi yapabilir miyim, emin değilim. araştırmalarım bu olayın (merge) pek verimli olmadığını hatta yapılamayacağını felan söylemiş, bakmak lazım bi daha..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

port yönlendiriyorum (21:21). hatta (2121:21) ve ftp sunucunun portunu değiştirerek de (2121:2121 gibi..) deniyorum.

hazırlar çalışıyor. mesela şunu sevdim: https://hub.docker.com/r/stilliard/pure-ftpd/

aslında yapmaya çalıştığım https://hub.docker.com/r/okvic77/airtime/ image 'ının içine FTP server kurmak.

O zaman sorunun imajdan veya servisden kaynaklandığını söyleyebilirim.
    Peki sorun yaşadığın bir container'ın loglarını upload etmen mümkün mü? Bir öyle bakalım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    RockZs bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

O zaman sorunun imajdan veya servisden kaynaklandığını söyleyebilirim.
    Peki sorun yaşadığın bir container'ın loglarını upload etmen mümkün mü? Bir öyle bakalım

docker run -dt --cap-add=ALL --privileged -p 10021:21 -p 10080:80 -p 13001:3001 -p 13002:3002 -p 18000:8000 --name test2 okvic77/airtime

ile container ı çalıştırdım. hosta gelen 10021 portunu container ın 21 ine yönlendirdim. diğer portlar önemli değil. container adını test2 yaptım.

"docker exec -it test2 bash" ile containerın "içine girdim".

ardından nano yu yükledim ve /usr/sbin/policy-rc.d içindeki exit 101 i 0 yaptım (bunu yapmak bazı şeyleri kurarken işe yarıyor yoksa policy hatası verebiliyor bazen bazı kurulumlarda).

apt-get update yaptım.

update sonraki iki tane warning veriyor:

W: Size of file /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_trusty-updates_restricted_binary-amd64_Packages.gz is not what the server reported 20387 23467

W: Size of file /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_trusty-security_restricted_binary-amd64_Packages.gz is not what the server reported 17042 20231

neyse çok önemli olduğunu sanmıyorum..

"apt install vsftpd" ile vsftpd kurmaya çalışırken en sonra verdiği hata (ve log):

The following NEW packages will be installed:

vsftpd

0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 103 not upgraded.

Need to get 111 kB of archives.

After this operation, 361 kB of additional disk space will be used.

Get:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ trusty-updates/main vsftpd amd64 3.0.2-1ubuntu2.14.04.1 [111 kB]

Fetched 111 kB in 0s (2,000 kB/s)

Preconfiguring packages ...

Selecting previously unselected package vsftpd.

(Reading database ... 34297 files and directories currently installed.)

Preparing to unpack .../vsftpd_3.0.2-1ubuntu2.14.04.1_amd64.deb ...

Unpacking vsftpd (3.0.2-1ubuntu2.14.04.1) ...

Processing triggers for ureadahead (0.100.0-16) ...

Setting up vsftpd (3.0.2-1ubuntu2.14.04.1) ...

invoke-rc.d: unknown initscript, /etc/init.d/vsftpd not found.

dpkg: error processing package vsftpd (--configure):

subprocess installed post-installation script returned error exit status 100

Processing triggers for ureadahead (0.100.0-16) ...

Errors were encountered while processing:

vsftpd

E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

service vsftpd status dediğimde "unrecognized service" diyor, yani düzgün kurulmamış.

vsftpd macerası bu şekilde oluyor.

VPS, Ubuntu 16.04.1 LTS da çalışıyor. Container 14.04 versiyonuna sahip.

/var/log klasöründe birşey bulamadım.

RockZs tarafından 01/Ara/16 16:41 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Paketi indirip kuruyor ama configure edemiyor.

eğer /etc içerisinde ve /sbin altında binaryleri varsa init.d scriptini elle yaratmayı dener misin

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

eğer /etc içerisinde ve /sbin altında binaryleri varsa init.d scriptini elle yaratmayı dener misin

sandmanin dedigi gibi hocam sknti burdan kaynakli.

W: Size of file /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_trusty-updates_restricted_binary-amd64_Packages.gz is not what the server reported 20387 23467

W: Size of file /var/lib/apt/lists/archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_trusty-security_restricted_binary-amd64_Packages.gz is not what the server reported 17042 20231

Bu hatalarinda sanirim imagei olusturan arkadasin ekledigi source repolarda sknti olabilir bi yerde https kullanmayan get sknti ciikariyor yazmislar. Buyuk ihtimal imagede sknti var.

Kullandigin repo daki arkadas Dockerfile iceriginide koymamis inceleyemedik. Ayrica image sahibi tanidigin birimi ? icerigini falan inceledin mi bu img lerde icine bir dunya sey koyan oluyor her onune geceni kullanmamani tavsiye ederim hocam.

docker-compose da service olarak 2 farkli image calistirmak kolay oluyor tavsiye ederim.

services:

ftp:

-image: ximage

-volume: ..

-port:10000

app:

-image: yimage

-port: 3300

-expose: 8080

Sekilinde 1 kere configre edersen sistemini docker-compose run & up vs gibi komutlarla cok kolay sekilde sistemini calistirirsin.

Ayrica sadece tek serviside calistirmana olanak veriyor docker-compose run app gibi ornegin.

Absolut tarafından 01/Ara/16 20:42 tarihinde düzenlenmiştir

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı

hocam doğru düzgün kurulmamış, init.d oluşturamıyorum istesem de. vsftpd yi çalıştırabileceğim dosya ve klasörler yok. bahsettiğin klasörlerde binaryler yok. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Absolut bunu yazdı
    sandman bunu yazdı

sandmanin dedigi gibi hocam sknti burdan kaynakli.

Bu hatalarinda sanirim imagei olusturan arkadasin ekledigi source repolarda sknti olabilir bi yerde https kullanmayan get sknti ciikariyor yazmislar. Buyuk ihtimal imagede sknti var.

Kullandigin repo daki arkadas Dockerfile iceriginide koymamis inceleyemedik. Ayrica image sahibi tanidigin birimi ? icerigini falan inceledin mi bu img lerde icine bir dunya sey koyan oluyor her onune geceni kullanmamani tavsiye ederim hocam.

docker-compose da service olarak 2 farkli image calistirmak kolay oluyor tavsiye ederim.

..1 kere configre edersen sistemini docker-compose run & up vs gibi komutlarla cok kolay sekilde sistemini calistirirsin.

Ayrica sadece tek serviside calistirmana olanak veriyor docker-compose run app gibi ornegin.

vps image'ı scaleway imagehub dan hazır kullandığım docker image'ı. üzerinde Ubuntu 16.04.1 LTS kurulu. kendim yeni bir instance'a ubuntu (ya da başka bir oS) kurup deneyeyim, belki hata vermez. 

dockerfile, github da mevcut, inceledim bir sorun yok ama haricen docker ile pull edilen image'ı incelemedim. bunun üzerine inşa edilen başka dockerfile lar vs.. de var, en sağlamı buydu..

compose olayını mutlaka öğreneceğim, aslında kolay gibi de vakit bulup henüz deneyemedim. mutlaka bahsettiğin şekilde çalışacağını düşünüyorum. hem compose daha sağlıklı ve docker'ın amacına daha uygun. ben bir nevi docker ı VM gibi kullanmaya çalıştığımdan böyle oluyor.

Toplam Hit: 2104 Toplam Mesaj: 20
doecker