Cep Telefonuna Taksit Gelmiyormuş

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Ben telefonların taksitlendirilmesine karşıyım. Hatta operatörlerinde taksitle, tarifeye ek ücretlerle telefon satmasına karşıyım arkadaş. Cari açıktan felan değil. Görmemiş adamların telefonu olmasını istemediğimden. Elin japonu hala o kapaklı eski telefonları kullanıyor, bizimkilerde güvenlik görevlisi olmuş asgari ücret alıyor, ip 6 ile facebook ta twitter da dolanıyor. Sanki memleket kurtarıyorlar amk. Sonra kafede fakir adamın iphone muhabbetide çekilmez oluyor.

Sigara, pahalı telefon, içki gibi ürünler parası olanın alması gereken ürünler. Fakir adam siktirsin gitsin çalışsın götüne don alsın. Görgüsüzlüğün luzmu yok.

iletişim bir ihtiyaç ama ip6 veya galaxy s7 gibi pahalı telefonları alıpta bana "fakirim, öğrenciyim, asgari ücretliyim" diye ağlamasın kimse. Hatta suratına yumruğu basacaksınbu tür adamların. Paran yoksa sigara içme ya da git tütün sar, paran yoksa git ucuz içki al ya da içme, paran yoksa ucuz telefon al amk. Sonra yok "kirayı ödeyemedim",  yok "kredi kartının asgarisini ödedim banka telefon açıyor..." ya da "harcımı ödeyemedim abi" demeyin.

Birde pahalı telefon alıp (3000TL) |BURADA WAYFAY ŞİFRENİZ NE ACABA İNTERNET LAZIM DA?| diyenler var ki tam evladiyelik.

Bilg. Müh. adamım aliexpress ten aldığım lenovo k3 note (360TL) ile gayet mutluyum. Bana bile bu telefon yetiyorsa, fakir ve sektör dışı adamın 3000TL lik telefonla işi ne?

"Ama onunda hakkı" diyorsanız evet 700-800 tl lik telefon ona yeter derim. İpneler instagramda daha kaliteli göt baş gösterecem diye bütün geleceğini apple a samsung a bağışlıyor.

Cari açık felan zaten hikaye hükümet için.

DrKill tarafından 10/Eyl/16 21:00 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

Bu konuda biraz daha yazmak istiyorum. Bu konu ne yazık ki toplumun kanayan yarası.

"Ayranımız yok içmeye, taht-ı ravan ile gideriz sıçmaya" işte bizim memleketi kısaca açıklayan cümle. Görmemişlik, ve gösteriş sevdalılığımız.

Alman bir tanıdığım var kendisi öğretmen. 3000€ alıyor aylık. 450€ felan kirası var vs. Genel anlamda ürün alımlarıyla ilgili konuları konuştuğumuzda bana şu cevabı veriyor "Benim bunu alabilecek durumum yok!" ben ise "taksitlendirebilirsin" dediğimde "Ama elimdeki bana yeterli geliyor. Aynı işleve sahip birşey için niye geleceğimi borçlandırayım?" gibi bizim memleket için akılalmaz ilmi laflar konuşabiliyor.

Yıllar önce üniversite öğrencisi olduğum zamanlarda, ev kirasının benim üzerime düşen kısmını ödemekte zorlandığım dönemde, sigarayı azaltma ve sigara paraketi olarak Camel'dan, sarma adıyaman tütününe geçmiştim. Farklı evdeki başka bir arkadaşımda benimde aynı ekonomik sorunları yaşadığını öğrendiğimde, kendim için çözüm olan içkiyi azaltma ve sigarayı tütün sararak içme fikrini onada iletmiştim. Bana verdiği tepki : "Abi bir marlboromuz var onuda kira için bırakamam!"

Evet işte Türk milleti olarak keyfimizin ne kadar KÖLESİ olduğumuzun, ne kadar yemeye yemek yokken taşşağımıza paralı vajina bulduğumuzun göstergesidir.

Bu tür konular keyif ve zevk konularıdır. Keyif ve zevk fakirin elde etmesi gereken birşey haline geldiğinde kapitalizmin köleliğini içten bir şekilde savunmuş ve bu kölelik düzenine katkıda bulunmuş olursunuz. Ultra lüx zevk ve keyifler yaşam kalitesini yükseltmez. Keyfin ve zevkinde ucuz alternatifleri hiç bir zaman bitmez.

Ne yazık ki ülke olarak bu tür bir avrupa bilincine hiçbir zaman erişemeyeceğiz.

Ben genel anlamda üzerime düşeni yapmaya çalışan bir insanım. Tek söyleyeceğim şey paranız kadar alacağınızı alın, paranız yoksa hayati işlevi olmayan şeylere geleceğinizi harcamayın. 1500TL maaş alıp 3000TL ye televizyon alan insan 60 gün boyunca yemeden içmeden bu televizyona çalışıyor. Halbu ki 300TL ye büyük ekran ikinci el bir televizyonda alabilir. 3000TL lik televizyon afedersin ama senin neyine amk?

Kısaca: Bilinçli tüketiniz.

DrKill tarafından 10/Eyl/16 21:24 tarihinde düzenlenmiştir

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

biraya zam yaparak içki içmenin önüne geçmeye çalışmak.

telefondan taksidi kaldırıp telefon almayı zorlaştırmak .

zavallı çözümler. ve etkili değiller.

300 yıldır genel kabul görmüş (hatta daha fazla ama resmen 300 diyelim ve ampirik olarak da kanıtlanmış) şeye zavallı mı diyorsun? :) Bir şeyin fiyatı yükseldi mi talebi azalır, bu kadar basit.

Bakınız Arz-Talep ilişkisi, gümrük vergilendirmesi, ithalat kotaları.

Eğer üretmiyorsanız ve dışarıdan katma değere sahip olan şeyi satın alıyorsanız tabi ki kısıtlama yersiniz çünkü bu sizi fakirleştiren birşeydir. Bunu anlatmaya niyetim yok açın okuyun ondan sonra fikrinizi sunun derim zira yaptığınız abesle iştigalden öte şey değil.

Bu kadar basit değil. Bu teori diğer şartlar sabit kaldığı sürece geçerlidir.

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Taksit gelmeli ancak Max 12 ay olmalı. 3 sene önce en iyi telefon 1.500-1.600 falandı şimdi ise sonuç ortada. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    serhat8102
    serhat8102's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Taksit gelmeli ancak Max 12 ay olmalı. 3 sene önce en iyi telefon 1.500-1.600 falandı şimdi ise sonuç ortada. 

Ozaman bütçeye göre almalı.  En olmadı 50 TL ye samsunglar var tuşlu. Onlar ideal

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

3 sene önce dolar da 1.90 küsür falandı.

Telefonlar eğer özel bir indirim ve fiyat belirlemesi yapılmadıysa aşağı yukarı hala aynı aralıktalar. Bizdeki vergiler gün geçtikçe artıyor, dolar sebebiyle otomatik olarak fiyat artıyor.

Taksit olacaksa da en fazla 3-6 ay sınırlama olmalı. Ortalama 60-65 sene yaşayan bir birey 3 senesini telefon taahhüdüne vermemeli. Veremiyorsa da bütçesine uygun alışveriş yapmalı, tıpkı @DrKill'in bahsettiği gibi. Kimse kendine 50-100 liralık telefonu yakıştıramıyor. Bunun da altında aç gözlülük, yontulmamış ilkel insan dürtüleri yer alıyor. Hep daha fazlasını ister diyorlar ya hakkaten öyle. Ama azıcık kafası basan, eğitim almış bir birey bunlardan uzak durmayı başarabiliyor. Tabi tamamen guru olur demiyorum. İçinde yaşadığımız dünya bugün seni buraya itiyor, illaki ucundan, başından bir yerden kendini teslim etmek zorunda kalabiliyorsun. Ama öz itibarıyla hiç yontulmamış bireylerle azıcık mantıklı bireylerin yaptıkları tercih çok farklı oluyor. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DestinatioN
    DestinatioN's avatar
    Erkek

olum hata vardır la o haberde

aylık bi milyon telefonmu satılır amk :/

destination@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Siz duygusal bakmışsınız ben daha değişik bakayım dalyarrak özenti yada ergen ve ileri ergen grubu her çıkanı ilk alacak diye kredilerin taksit sınırının düşürülmesine karşıyım bende. Ticaretle uğraşıyoruz 60 aylık bireysel krediler 36 ay oldu bu gidişle 48 olacağıda yok. Bir şahıs ilk aşamada özellikle kendi zevkleriyle ayrı düştüğünde kendi devletini tabiki düşünemez ama kendi cebini düşünür düşünmelidir  bu ne ahmaklık bu ne gözü körlüktür "nasıl bir görgüsüzlük" tüketim piyonluğu yemin ediyorum. Devletide eleştiriyorum tüketimin oyuncağı olmuş insanlar yüzünden yatırım yapmaya çabalayan vehayut yatırım yapacak adamların enstrümanlarını daraltıyorlar.

Kurtlar tasma takmaz....
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Taksit yerli markalara özel gelecekmiş. Vestel, General Mobile ve Casper. Tek şart Türkiye'de montajlanması olacakmış telefonun.

Yabancı markaları mecbur bırakıyorlar yatırım yapmaya sanırım.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
Toplam Hit: 2335 Toplam Mesaj: 21
taksit taksitle telefon