CNC Makine Seçimi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Herkese merhabalar,
    Sert ahşaptan mamul puzzle ve benzeri ahşap oyuncakların imalatı için CNC tezgah arıyorum.
    Yaptığım araştırmalar sonucunda MAINTEK isimli ankara merkezli bir firmanın ürünlerine meylettim.

2.2Nm Step, Bütün Eksenler 20mm Kare Kızak, 0.75kW, 1605 vidalı 20.500,00 TL
    +100cm * 100 cm çalışma alanı (bizim için yeterli)
    +Performans Paketi(4.5Nm Stepx3 eksen) 700,00 TL
    +Hassasiyet Paketi(FK Mil Sonlandırma Rulman) 650,00 TL.

+3 kW 18000rpm Fiyat Farkı 1.300,00 TL.
    +Toz Toplama Kafası 300,00 TL.
    +4.Eksen, Redüktörlü ve Kayar Puntalı 4.500,00 TL.
    +Tüm eksenlere servo motor tercihi: 11.000,00 TL.

Toplamda: 40.000 liralık bir maliyet ortaya çıkmakta.

https://www.maintek.com.tr/wp-content/uploads/2020/10/FiyatListesi-2020.pdf
    Fiyatı buradan aldım, ayrıca üreticiden de teyit aldım.

Arkalı önlü işleme yaptığımız için çalışacağımız malzeme üzerinde saatler sürecek bir operasyondan sonra arka yüzü çevirip işlemeye başladığımızda saatte 0,01 mm bile kayma istemiyoruz, makinenin hassasiyeti 0,1mm olabilir.

1 Malzemeyi 1 milyon kere üreteceğiz. 4.eksen sadece yeni ürünler için deneme amaçlı. 

Servo motor tercihinin ana nedeni, uzun çalışma süresinde sistemin kayma yapmadığından emin olmak istemek.

Değerli fikirleriniz benim için çok önemli lütfen düşüncelerinizi esirgemeyiniz. 40.000 lira sanıyorum herkes için çöpe atılamayacak kadar büyük bir meblağ.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek

Sert ahşaptan kastın nedir? ağaç mı

dolar nedeniyle fiyatlar çok arttı biliyorum,

fakat bu 2.el daha büyük ölçüde 20 bine vs satılan tezgahlar görüyordum

ya da 40 bine kadar daha büyük ölçüde ki tezgahlar daha iyi olmaz mı?

boş
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Hocam ingilizcen varsa reddit'te cnc ile ilgili sublar var bunlar hobi diye geciyordu sanirim oralara bak en azindan insanlar ne tur makine ile ne isler cikartiyorlar onu gorursun

_ICEMAN_
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    Memento_mori bunu yazdı

Sert ahşaptan kastın nedir? ağaç mı

dolar nedeniyle fiyatlar çok arttı biliyorum,

fakat bu 2.el daha büyük ölçüde 20 bine vs satılan tezgahlar görüyordum

ya da 40 bine kadar daha büyük ölçüde ki tezgahlar daha iyi olmaz mı?

+ bana hassasiyeti yüksek makine lazım.

İroko, sapelli, kayın, meşe vb. 

Büyük ölçüye ihtiyacım yok hem taşıması zor hem çok yer kaplıyor ve kasa büyüdüğü zaman esniyor sarkıyor vs. bana 100*100'de büyük aslında ama işte yarın bir gün başka bir iş işin lazım olur diye tercih ediyorum.

glaurung tarafından 19/Oca/21 20:42 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    hallederi_55 bunu yazdı

Hocam ingilizcen varsa reddit'te cnc ile ilgili sublar var bunlar hobi diye geciyordu sanirim oralara bak en azindan insanlar ne tur makine ile ne isler cikartiyorlar onu gorursun

Üreteceğim mal belli ahşap oyuncak, şahıs işletmemi kurdum, 100 metrekare bir yer kiraladım, kosgebin de sertifikaları var, ilk başvuruyu yaptım kuruluş giderleri 10.000 hibe diyerek.

30 yaş altı vergi istisnası ve bağkur prim istisnası dilekçelerini de verdim.

Yani bana sadece makine seçmek kaldı diğer her şey tamam :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Memento_mori
    Memento_mori's avatar
    Erkek
    glaurung bunu yazdı

Büyük ölçüye ihtiyacım yok hem taşıması zor hem çok yer kaplıyor ve kasa büyüdüğü zaman esniyor sarkıyor vs. bana 100*100'de büyük aslında ama işte yarın bir gün başka bir iş işin lazım olur diye tercih ediyorum.

Büyük olsun derken çoklu adet bağlarsın, çoklu yapacağın için birini işlerken diğerini tak vs.. zaman çok önemli işleme konusunda, daha önce makine de çalıştın mı bilmiyorum bir çok işte mutlaka oynama olur, önlemi de yok değil, 18 mm ise parçalar işlemesi biraz daha zahmetli yavaş oalcaktır diye düşünüyorum.

Yapmayı planladığın iş parçalarını daha önce cnc de tecrübe şansın oldu mu?

Memento_mori tarafından 19/Oca/21 23:44 tarihinde düzenlenmiştir

boş
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek
    glaurung bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Üreteceğim mal belli ahşap oyuncak, şahıs işletmemi kurdum, 100 metrekare bir yer kiraladım, kosgebin de sertifikaları var, ilk başvuruyu yaptım kuruluş giderleri 10.000 hibe diyerek.

Yanlis anladin beni hocam makine icin soyledim ben. Yani adamlar parca koyuyor bunu su makinede yaptim diyor sende ordan sana asaga yukari ne ozellikte makine lazim secebilirsin diye soyledim. Ahsap cnc deneyimim yok,metal icin hem torna hem 5 eksen kullaniyorum. Ahsap cncleri daha ufak oluyor diye biliyorum o da gordugum kadariyla. Yani sen bu isi daha once yaptiysan makineyi biliyorsundur zaten yapmadiysan da redditte bilgi bulabilirsin diye yazdim sadece

_ICEMAN_
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    Memento_mori bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı

Büyük olsun derken çoklu adet bağlarsın, çoklu yapacağın için birini işlerken diğerini tak vs.. zaman çok önemli işleme konusunda, daha önce makine de çalıştın mı bilmiyorum bir çok işte mutlaka oynama olur, önlemi de yok değil, 18 mm ise parçalar işlemesi biraz daha zahmetli yavaş oalcaktır diye düşünüyorum.

Yapmayı planladığın iş parçalarını daha önce cnc de tecrübe şansın oldu mu?

Evet sanayide ürettirdik kosgeb'e numune için. Fusion 360'da çizdim, 4.eksende hem titreşim hem esneme sorunu var, altına ayarlı tabla yapıp çevirme işleminden önce makineyi durdurup ayarlı tablayı söküp 180 derece dönmesine izin vermek sonra da tablayı yeniden kurmak gerekiyor, bıçak üstten bastığında parça bir miktar esniyor, aşabilirsek 4.eksende üretmek benim için daha rahat aslında.

Çoklu parçadan kastınızı anladım, benim kafamda şöyle bir şey var,

Aynı parçadan seri üretim için, tablanın üstüne 90 derecelik bir L klavuz yapacağım, eksenlere paralel olarak, bıçak kalınlığım 3mm olduğu için bu L'nin üstüne 1,5mm farkla sıfırlama probunun duvarını monte edeceğim, yine 2 eksen olarak.

0'a git dediğimde probe duvara çarpıp durduğunda otomatik 2 ekseni 0'layacağım, çalıştığım kerestelerin metrekübü 10.000 dolara kadar çıkabiliyor, o yüzden parçaları standart kesip tablaya koyamıyorum ort. %25 fireye neden oluyor.

Bu nedenle çoklu işleme konusuna sıcak bakmıyorum, stokla oynayarak ve iki eksende sıfırlayarak hayali bir dönme ekseni olan 4. eksen yaratıyorum ki arkasını çevirip işlediğimde altı üstüne %100 tam denk gelsin, bu işlemi birden fazla tablaya uygulayamıyorum çünkü hata payı çok yükseliyor, hesabı da zorlaşıyor, dönme eksenini 1 mm kaydırsan cnc bir tarafta havada çalışırken bir tarafta parçaya aşırı giriyor. Şu anda kalite benim için hızdan daha önemli, ileride belki kendi kerestemizi kendimiz ithal edebilir hale gelir dal vb. parçaları ucuza getirtebilir maliyeti düşürürsek yanına 1-2 makine daha koyarız ona göre yer tuttum zaten. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dryrock
    Dryrock's avatar
    Erkek

çalışma videosu, resmi, cismi var mı ? 20k bence normal fiyat. z ekseninde kurs boyu ne kadar makinenin onu anlayamadım. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    hallederi_55 bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı
    hallederi_55 bunu yazdı

Yanlis anladin beni hocam makine icin soyledim ben. Yani adamlar parca koyuyor bunu su makinede yaptim diyor sende ordan sana asaga yukari ne ozellikte makine lazim secebilirsin diye soyledim. Ahsap cnc deneyimim yok,metal icin hem torna hem 5 eksen kullaniyorum. Ahsap cncleri daha ufak oluyor diye biliyorum o da gordugum kadariyla. Yani sen bu isi daha once yaptiysan makineyi biliyorsundur zaten yapmadiysan da redditte bilgi bulabilirsin diye yazdim sadece

Makinenin hangi özelliklere sahip olduğundan çok hangi marka ürünü kullandığı daha önemli olabilir, söz konusu CNC olunca fiyatlar milyon liralara çıkabiliyor, gereksiz yatırım da yapmak istemiyorum açıkçası uzaya uydu yollamayacağız, yurtdışından makine getirilebilir ama ben servisi bakımı vs. açısından tr'de güvenilir bir yer arıyorum. MAINTEK firmasıyla ilgili geçmiş tecrübesi olan biri olabilir diye çeşitli forumlarda başlık açtım, 1 hafta bekleyeceğim olumsuz yorum gelmezse zaten alacağım makine bu olacak, konunun amacı aslında biraz istihbarat almak :)

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek
    Dryrock bunu yazdı

çalışma videosu, resmi, cismi var mı ? 20k bence normal fiyat. z ekseninde kurs boyu ne kadar makinenin onu anlayamadım. 

Üreteceğim ürün telif korumalı ancak koruma süresi yani 5846 s. kanuna göre telif hakkının kamuya geçme süresi olan 70 yıl 2021 itibariyle doldu.

O yüzden parçaları atamıyorum ticari nedenlerle, 

Fiyat 40.000 civarı tutacak servo motor +11.000 liraya maloluyor + diğer opsiyonları da ekletiyoruz.

Z ekseninde 20cm hareket kabiliyeti var.

Toplam Hit: 1658 Toplam Mesaj: 16
cnc tezgah