folder Tahribat.com Forumları
linefolder Kriptoparalar & Blockchain
linefolder Coin Mining Olayı Ve Ters Gidebilecek Şeyler

Coin Mining Olayı Ve Ters Gidebilecek Şeyler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

merhabalar

mining işine girmeyi düşünüyorum, başlangıçta 2 tane 3070 ve ya 2 tane amd 6800 ile başlayacağım.

her şey kağıt üstünde güzel tabiki, ama daha önce hiç mining yapmadım.

ekran kartı tedariği gibi konuları geçiyorum. bunlar dışında mining yaparken karşılaşacağım zorluk, sorun vs neler olacak ?

çok toz pembe göründüğünden iş bişeyleri mi atlıyorum acaba diye düşünmeden edemedim.

tecrübesi olup şuna dikkat et, bunu gözden kaçırma vs önerileri olan mürid varsa nasihate açım bu konuda :) 

yolbulucu tarafından 23/Şub/21 23:12 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Hocam merhabalar, öncelikle belirteyim daha önce mining yapmadım, ama iş gereği donanım ve elektronik tamir konusunda tecrübe edindim.

Aslında mantık normal kasa toplar gibi topluyorsun, power+anakart+ekran kartı+islemci ve kablolar, en çok karşılaşılan sorunlar riser ekran kartı ve anakart bağlantıları yapılırken kısadevre, yanlış takma sonucu anakart arızalanmaları oluyor, buna dikkat etmeni öneririm.

tahmini hesaplama vb şeyleri zaten bilirsin ya da kağıt üstünde hesaplarını yapmışsındır yukarıda ki montaj kısmından sonra ki olay soğutma ve mining olayı ( hashrate oranı vb gibi )

eğer ekran kartı tedariği konusunda bilgin var ve benimle paylasırsan çok memnun olurum.

Ekleme : nvidia mining için kısıtlamalar getirebileceğine yönelik bir kaç haber okudum, ilerleyen süreçlerde ne olur bilemiyorum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek

eth max 2 sene daha gider bu ekran kartlarıyla yani 8gb ile kazılma olayı. mining işi kumar işi yani kumar için paran varsa oyna gibi birşey.. elektrik masrafları vs cok değil ama yapacak oldugun yatırım min 10 ayda amorti eder tabi sistemin sogutması vs iyi olursa yapan arkadaslar bildiğim icin uyarıyorum. kart yedeği teminin yoksa sogutmayı yapmayı beceremezsen bu işe hiç bulasma derim. bir arkadasım sadece günes panelleri ile gündüzleri kazıo 300k yatırım yaptı 2 senede amorti etti yani bu iş kumar işi eth yukselir kazanırsın ama düşeceginide hesaba katarak düşünn yani kumar parası olarak ve o parayı yok sayarak gir sonra üzülme..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    cybermole bunu yazdı

eth max 2 sene daha gider bu ekran kartlarıyla yani 8gb ile kazılma olayı. mining işi kumar işi yani kumar için paran varsa oyna gibi birşey.. elektrik masrafları vs cok değil ama yapacak oldugun yatırım min 10 ayda amorti eder tabi sistemin sogutması vs iyi olursa yapan arkadaslar bildiğim icin uyarıyorum. kart yedeği teminin yoksa sogutmayı yapmayı beceremezsen bu işe hiç bulasma derim. bir arkadasım sadece günes panelleri ile gündüzleri kazıo 300k yatırım yaptı 2 senede amorti etti yani bu iş kumar işi eth yukselir kazanırsın ama düşeceginide hesaba katarak düşünn yani kumar parası olarak ve o parayı yok sayarak gir sonra üzülme..

hocam o konuda bakış açım en kötü kartı satarım şeklinde.yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama.

günde 8 dolar bırakıyor baktığım kartlar, tanesi 10k civarı. ayda 240 dolar. 1-2 ay kazdım baktım bittik ölüyoz falan, en kötü  kazandığım parayı düşer satarım kartları.

getireceği para için bu riske değer diye düşünüyorum bi yandan da

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Vergilius
    Vergilius's avatar
    Erkek

Nvidia nın sadece mining için kartları var onlara da bi bakıver hocam. Hash rate i falan yazıyor. İkinci elde satamazsın klasik ekran kartları gibi ama kalem kağıdı al bi hesap yap bakalım belki hesaplı olur.

Nec mora, nec requies
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

hocam o konuda bakış açım en kötü kartı satarım şeklinde.yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ama.

günde 8 dolar bırakıyor baktığım kartlar, tanesi 10k civarı. ayda 240 dolar. 1-2 ay kazdım baktım bittik ölüyoz falan, en kötü  kazandığım parayı düşer satarım kartları.

nvidia üretim sorununu çözerse o 10 bin tl olan kartlar 5 bin tl ye düşebilir. belki hiç çözemez dolar da fırlar 20 bin tl olur. o işin de garantisi yok aslında. ki adamlar driver ile engelleyeceğim diyor mining işini. o parayla altcoin al bence hazır piyasa düşmüşken. :D yatırım tavsiyesi değildir. :P

HACKEROKAN!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    GuArDiAn55 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

nvidia üretim sorununu çözerse o 10 bin tl olan kartlar 5 bin tl ye düşebilir. belki hiç çözemez dolar da fırlar 20 bin tl olur. o işin de garantisi yok aslında. ki adamlar driver ile engelleyeceğim diyor mining işini. o parayla altcoin al bence hazır piyasa düşmüşken. :D yatırım tavsiyesi değildir. :P

hacı sen coin al derken bile ytd diyon :D ben nası coin alam asdfasd

@vergilius hacı o kartlar daha çıkmadı piyasaya

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

10bin tl ye 3070 TR de yok amazondan falan botla satın alırsan ucuza var.

İmzalamazsam ne olcak?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek

Girme.

Sebepi basit,

Kazancını nasıl harcamayı düşünüyorsun? Eğer satıp Türk lirası veya dolar vb. alacaksan ileride banka/devlet bu para nereden geldi diye sorarsa hesap vermen gerekebilir.

Kısaca kazanacağın para "kara para" olarak değerlendirilebilir ve bunu bir şekilde aklaman gerekebilir. Aynı uyuşturucu ticareti vb. yapanlar gibi.

Şu anda youtuber lara gelen 5 sene geriye dönük vergi cezası gibi şeyler ileride başını ağrıtabilir, bu dediğimi dinlemezsen bile bir yere not et 5-10 yıl sonra buraya yaz bakalım yanılacak mıyım.

Şu anda bankalar $10000 altı bazı bankalar $50000 altı kripto borsa transferlerine pek bir şey yapmıyor ama limite bir kere takılırsan hesabın gider içindeki parayı da alamazsın. Yurtdışında bazı kripto friendly bankalar (BitWala vb.) var ancak onlar da hesapları kapatabiliyorlar gelişigüzel (TOS da yazıyor ve kabul ediyorsun zaten bu banka hesabını istediği zaman sorgusuz kapatabilir diye).

Sonuç olarak bu sistem oturmadan (bitcoin ile bakkaldan bir şey alabilecek noktaya gelmeden) girmemeni öneririm. Eğer gireceğim ama 10 yıl sonra kazancımı satıp değerlendiririm diyorsan belki mantıklı olabilir ama o zaman da riski çok yüksek olur.

Adını unuttuğum Bitcoin in ilk çıktığı zamandan beri geliştiricilerinden biri elimdeki tüm Bitcoin leri sattım ve Bitcoin bir deneydi amacını tamamladı gibi bir söz söylemişti. Tabi burada ve ekşisözlükte bu hiç yazılmadı.

Ekşide vb. 1000 TL atıp 3000 TL çeken aptallara kanıp bu işe girme. O kadar basit değil. Yanlış anlama ama kendini de çok akıllı zannetme, zira senden akıllı milyonlarca insan var.

Fatih54 tarafından 24/Şub/21 00:58 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Fatih54 bunu yazdı

Girme.

Sebepi basit,

Kazancını nasıl harcamayı düşünüyorsun? Eğer satıp Türk lirası veya dolar vb. alacaksan ileride banka/devlet bu para nereden geldi diye sorarsa hesap vermen gerekebilir.

Kısaca kazanacağın para "kara para" olarak değerlendirilebilir ve bunu bir şekilde aklaman gerekebilir. Aynı uyuşturucu ticareti vb. yapanlar gibi.

Şu anda youtuber lara gelen 5 sene geriye dönük vergi cezası gibi şeyler ileride başını ağrıtabilir, bu dediğimi dinlemezsen bile bir yere not et 5-10 yıl sonra buraya yaz bakalım yanılacak mıyım.

Şu anda bankalar $10000 altı bazı bankalar $50000 altı kripto borsa transferlerine pek bir şey yapmıyor ama limite bir kere takılırsan hesabın gider içindeki parayı da alamazsın. Yurtdışında bazı kripto friendly bankalar (BitWala vb.) var ancak onlar da hesapları kapatabiliyorlar gelişigüzel (TOS da yazıyor ve kabul ediyorsun zaten bu banka hesabını istediği zaman sorgusuz kapatabilir diye).

Sonuç olarak bu sistem oturmadan (bitcoin ile bakkaldan bir şey alabilecek noktaya gelmeden) girmemeni öneririm. Eğer gireceğim ama 10 yıl sonra kazancımı satıp değerlendiririm diyorsan belki mantıklı olabilir ama o zaman da riski çok yüksek olur.

Adını unuttuğum Bitcoin in ilk çıktığı zamandan beri geliştiricilerinden biri elimdeki tüm Bitcoin leri sattım ve Bitcoin bir deneydi amacını tamamladı gibi bir söz söylemişti. Tabi burada ve ekşisözlükte bu hiç yazılmadı.

Ekşide vb. 1000 TL atıp 3000 TL çeken aptallara kanıp bu işe girme. O kadar basit değil. Yanlış anlama ama kendini de çok akıllı zannetme, zira senden akıllı milyonlarca insan var.

bold yaptığım kısım nerden çıktı anlamadım ama kendimi akıllı sansam gelip burda akıl danışmazdım heralde.

vergilendirme tarafında sorunum yok, bu işi halledebilecek bir muhasebecim var, o konuda rahatım.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatih54
    Fatih54's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Fatih54 bunu yazdı

Girme.

Sebepi basit,

bold yaptığım kısım nerden çıktı anlamadım ama kendimi akıllı sansam gelip burda akıl danışmazdım heralde.

vergilendirme tarafında sorunum yok, bu işi halledebilecek bir muhasebecim var, o konuda rahatım.

Yazım tarzından öyle düşündüm. Gevşek bir şekilde konuşuyorsun. Neyse yorumumun orasını siktir et geri kalanına bak.

Mesele vergi değil. Keşke vergi olsa :) . Mesele "kara para aklama" ve bankaya transfer işlemi. Kendi bankan mı var orasını anlamadım $50000'lık coin mine ettikten sonra bunu satıp alacağın $ i hangi bankaya çekeceksin? Çoğu banka sıkıntı çıkarıyor.

Eğer hedef kazancın toplam $10000 seviyelerindeyse çok sorun olmayabilir. Ama hedefin buysa zaten hiç bulaşma mining e bence.

Toplam Hit: 3445 Toplam Mesaj: 30
bitcoin mining mining