folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Datatable Deki Sutunları Mıktar Kadar Cogaltmak

Datatable Deki Sutunları Mıktar Kadar Cogaltmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

dattabledekı butun satırlarda hata verıyor fakat sectıgım lıstede o datatableden gelıyo

gridviewdeki data  adından cekıyorum hepsını gene sonuc aynı

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    masteryoda bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Ek olarak şöyle bir Istekte bulunayım. Örneğin MySql de bir tablo da 1M data normal birşey midir yoksa başka bir DB kullanmalı mıyım ? VT deki toplam Data sayısı her gün 20.000 Olarak artık gösteriyor. Minimum Şuan VT Boyutu 8.5 GB Sorgular haliyle yavaşlıyor . Bir Thread ile Örneğin ayda 1 kere falan VT temizlemeli miyim ? 

Tabi burda VT logları falan da var. Orda zaten 10-15 M Data var

ne tutuyorsun bu veritabanın da ayda bir kere temizlemelimiyim diyorsun çokda lazımlı bir şey tutuyormuşsun gibi görünmedi sorguların neden yavaşlıyor sebebi şu demek için yapını görmek lazım belki index sorunu belki fazla denormalizasyon belki tasarım yanlışlığı belki donanımın gerçekten yetersiz gibi gibi sıralanabilir

Veritabanı ilişkilerinde gereksiz. Key veya tabloları boş yere parçalama gibi yanlışlıklar olduğunu düşünmüyorum. Şirketin genel logları var sürekli. Olarak cari değişiklikleri cari logları vs var. Sorgular da tabloları birleştirip çekiyorum. Çekerken de sadece gerekli alanları çekiyorum. Veritabanında sadece 3 tabloda çok fazla data var.  1. Log 2. Cari 3. Stok takip. Bu 3 sorunun süresi 55 sn 1.45 dk arası değişiyor testlerimdeki sonuçlarda normal olduğunu düşünmüyorum. 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Amatör Üye
    masteryoda
    masteryoda's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    masteryoda bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Ek olarak şöyle bir Istekte bulunayım. Örneğin MySql de bir tablo da 1M data normal birşey midir yoksa başka bir DB kullanmalı mıyım ? VT deki toplam Data sayısı her gün 20.000 Olarak artık gösteriyor. Minimum Şuan VT Boyutu 8.5 GB Sorgular haliyle yavaşlıyor . Bir Thread ile Örneğin ayda 1 kere falan VT temizlemeli miyim ? 

ne tutuyorsun bu veritabanın da ayda bir kere temizlemelimiyim diyorsun çokda lazımlı bir şey tutuyormuşsun gibi görünmedi sorguların neden yavaşlıyor sebebi şu demek için yapını görmek lazım belki index sorunu belki fazla denormalizasyon belki tasarım yanlışlığı belki donanımın gerçekten yetersiz gibi gibi sıralanabilir

Veritabanı ilişkilerinde gereksiz. Key veya tabloları boş yere parçalama gibi yanlışlıklar olduğunu düşünmüyorum. Şirketin genel logları var sürekli. Olarak cari değişiklikleri cari logları vs var. Sorgular da tabloları birleştirip çekiyorum. Çekerken de sadece gerekli alanları çekiyorum. Veritabanında sadece 3 tabloda çok fazla data var.  1. Log 2. Cari 3. Stok takip. Bu 3 sorunun süresi 55 sn 1.45 dk arası değişiyor testlerimdeki sonuçlarda normal olduğunu düşünmüyorum. 

Örnek bir sorgu paylaşabilirmisin eğer sürekli rapor aldığın alanlar varsa veriambarı oluşturabilirsin. bu konudan devam etmektense örnek yapın tanımlı indexlerin yavaş olduğunu düşündüğün sorgularını yeni bir konu ile açarsan daha tecrübeli arkadaşlarda yardımcı olacaktır bunlar olmadan şudur demek zor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    masteryoda bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    masteryoda bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Örnek bir sorgu paylaşabilirmisin eğer sürekli rapor aldığın alanlar varsa veriambarı oluşturabilirsin. bu konudan devam etmektense örnek yapın tanımlı indexlerin yavaş olduğunu düşündüğün sorgularını yeni bir konu ile açarsan daha tecrübeli arkadaşlarda yardımcı olacaktır bunlar olmadan şudur demek zor.

Pc başına geçtiğim anda burdayım :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

vb net de dattablekı hucrelerı nasıl okurum

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

evet sorunumu cozdum calısan kodu paylasıyorum

For Each row As DataRow In DT.Rows
                For i As Integer = 0 To Convert.ToInt32(row.Item("Adet")) - 1
                    dr = DtBarkod.NewRow
                    dr.Item("Stok_Kodu") = row.Item("Stok_Kodu")
                    dr.Item("Barkod") = row.Item("Barkod")
                    dr.Item("Adi") = row.Item("Adi")
                    dr.Item("Renk_Adi") = row.Item("Renk_Adi")
                    dr.Item("Beden") = row.Item("Beden")
                    dr.Item("fiyat11") = row.Item("fiyat11")
                    dr.Item("fiyat12") = row.Item("fiyat12")
                    DtBarkod.Rows.Add(dr)
                Next
            Next

Toplam Hit: 1530 Toplam Mesaj: 17
vb net fastreport