folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Demir İpek Yolunun Temeli Atılıyor

Demir İpek Yolunun Temeli Atılıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Demir ipek yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinde bir dönemeç daha alınıyor.

Demiryolunun Kars ayağının temeli bugün atılacak.

Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikail Saakaşvili de katılacak.

Bakü'yü Tiflis'e, Tiflis'i Kars'a bağlayacak olan demiryolu, üç ülkeyi 180 kilometrelik hatla birleştirecek.

Maliyeti 450 milyon dolar olan proje, Bakü'den yola çıkacak bir trenin kesintisiz bir şekilde önce Kars'a, sonra da İstanbul'a gitmesini öngörüyor.

Bakü - Tiflis - Kars Demiryolu Hattı uluslararası ticarete büyük katkı sağlayacak.

Proje tamamlandığında, bu hat üzerinde yılda 6 buçuk milyon ton yük, 1 buçuk milyona yakın da yolcu taşınacak.

Kars'taki temel atma töreninin önemli konukları da olacak.

Tiflis ayağında bir araya gelen Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili bu kez Kars'ta birlikte temel atacaklar.

Doğu ile Batı arasında yolcu, ürün ve kargoların hızlı ve güvenli şekilde taşınmasını sağlayacak bu yeni işbirliği koridorunun 2010 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

2034'te ise bu demiryolu hattı Çin'den İngiltere'ye kadar kesintisiz biçimde tamamlanmış ve iki kıtanın iki ucunu birbirine bağlamış olacak.

kaynak: trt haber

Arkadaşlar bana göre gerçek gündem budur. Türkiye, Gürcistan'la ilişkilerini artırarak ekonomisi her sene büyük oranlarla büyüyen kardeşimiz Azerbaycan'la bağlantısını demir yoluyla da kurmak için adım attı. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı projesinden sonra Bakü-Tiflis-Kars demiryolu da bizim milli çıkarlarımız ve stratejik konumumuz için çok önemli. Orta Asya ile ticaretimiz bu şekilde orta vadede artmaya başlayacak. Bu çok hoş bir gelişme. Umarım güvenliğini de sağlayabilir ve ipek yolunu yeniden canlandırabiliriz. Bunun hayal olmadığı yavaş yavaş somutlaşıyor. Sizler neler düşünüyorsunuz?

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seboist
    seboist's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    bu sabah bende televizyonda gördüm gerçekten ekonomi için büyük bi adım asya ticareti de güçlenicektir

ebedi devlet
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dengesiz
    dengesiz's avatar
    Erkek

inşallah devamı gelir de orta asya yada uzanır

Doğru kişi olmak meselenin yarısıdır, diğer yarısı; doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle karşılaşmış olmanızdır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    efrasyap
    efrasyap's avatar
    Erkek

inşallah sadece temeli atılıp bırakılmaz neticelendirilirde  nimetlerinden memleket  menfeat sağlar

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    philist
    philist's avatar
    Erkek
    Bazı tencerelere cuk oturan kapaklardan biri bu Demir İpek Yolu.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SyspioniC
    SyspioniC's avatar
    Erkek
    efrasyap bunu yazdı:
    -----------------------------

inşallah sadece temeli atılıp bırakılmaz neticelendirilirde nimetlerinden memleket menfeat sağlar

katılıyorum. hangi projeler geldi geçti cogu yarım bırakıldı :| 

"Derviş Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, Seni sorguya çeker bir Molla Kasım gelir."
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilower
    ilower's avatar
    Erkek
    dengesiz bunu yazdı:

inşallah devamı gelir de orta asya yada uzanır

insallah

Akıllı yatırımcı gerçekçidir. Kötümserlerden alır, iyimserlere satar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozhurcan
    ozhurcan's avatar
    Erkek
    gereksiz yatırım, allah bilir nerelerine bulaştırırlar; çünkü teleportasyonla artık bunlara gerek kalmıcak gereksiz:v

474 Karakter hakkım kalmış
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    1903
    1903's avatar
    Erkek
    hükümetimizi tebrik ediyorum güzel bir yatırım.sonuçta orası bizim anavatanımız ve ordaki ülkelerde bizim kardeşimiz.işbirliği tam yerinde bir karar.ve bu projede...

gücüne güç katmaya geldik.formanda ter olmaya geldik.Beşiktaş seninle ölmeye geldik BEŞİKTAŞ !
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    st_anger_turk
    st_anger_turk's avatar
    Erkek
    bende haberlerde izlemistim simdi daha iyi anladim

Diriliş... /// Inadina Ofke Inadina INTIKAM
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    Bence küçümsenmeyecek ve hayali olmayan bir proje. Demir yolu taşımacılığı gemi taşımacılığına göre çok daha avantajlıymış. Zaten ticarette demir yolunun önemini bilmek için çok büyük araştırmalara gerek yok sanırım. Orta Asya potansiyel gücünü kaynaklarını kullanırken bizim sayemizde alternatif bir yola kavuşacak. İlişkilerimiz çok daha ileriye gidecektir. Bizim teknik bilgimiz ve tecrübemizle orta asyayı canlandırabileceğimizi ve bundan nasipleneceğimizi umuyorum. Bana kalırsa gerçek gündem budur arkadaşlar. Ancak haberlerde kısaca verilip geçiyor. TRT'de sağolsuınlar kapsamlı bir şekilde anlattılar. Hatta Gürcistan'ın durumunu ilişkilerin boyutunu çok güzel anlattılar. Böylesine projelerin unutulmayıp takipçisi olarak destek vermeliyiz bence. 

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
Toplam Hit: 2045 Toplam Mesaj: 12