Deneme Yazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PriesTBT
    PriesTBT's avatar
    Erkek

Müritler yorumlarınızı bekliyorum...

KİBRİT ÇÖPLERİ                                     

Kibrit çöplerini insanların yaşantılarına benzetirim. Kibrit kutusu insanın yaşadığı toplumu ifade eder bir bakıma.
    Bazı kibrit çöpleri, bir amaç için yanarlar; kimi bir sigara yakar, kimi bir ocak, kimi boş yere yanıp tükenir hiçbir işe yaramadan…
    Bazıları ise bir ormanı, bir evi, büyük bir alanı yakar, kül eder kendisiyle birlikte…
    Kibrit kutusunu açıp baktığınızda hepsi aynı gibi gözükse de birbirinden farklı kibrit çöpleri vardır.
    Bazıları yanamayacak kadar incedir, yakarken kırılır zannedersiniz ama bilir misiniz en iyi onlar yanar.
    Bazıları da epeyce kalın, zannedersiniz ki yanınca yeri göğü yakacak ama yakınca bir bakarsınız “foss” diye bir ses çıkarır, kendisini bile yakamaz. Sadece ucundaki kimyasal madde alev bile almadan kararır gider.
    Bir büyüğümden duyduğum ve çok sevdiğim bir söz vardır:
    “Bir ağaçtan binlerce kibrit çöpü çıkar ve bir kibrit çöpü bir ormanı yakmaya yeter!”
    Yanıp bitme, hayatın bitmesi gibidir. Ucundan başlar, yavaş yavaş dibine doğru gider ve sonunda kapkara bir şey kalır. İşte, insan hayatı da bu kibrit çöplerine benzer. Kimi insanlar vardır kötü işler yaparlar; orman yakma misali…
    Kimi insanlar vardır kendinden beklenileni asla yerine getiremezler, kalın kibrit çöpü gibi kendi kendilerini yok edip giderler.
    Kimi insanlar vardır, bir lambanın fitilini yakarlar kendileri yok olup gitse de ışıkları kalır.
    Kibrit kutularını içinde yaşanılan topluma benzetmiştim; ıslak bir kutudaki kibriti istediğin kadar uğraş yakamazsın. Demek ki, içinde yaşanılan toplum insanı istemese de çok etkiler.
    Bilindiği üzere aykırılık her zaman başa bela olmuştur. Bazı kibrit çöpleri birbirine yapışmıştır; dikkat ederseniz, onlar da kafadar insanlar gibidirler, “kanka” misali… Biri yanınca diğeri de yanar.
    Ama en tehlikelisi kendiyle birlikte kutuyu da yakan kibrit çöpleridir. İçinde bulundukları toplumu çökertirler. Bazı kibrit çöplerinin ucunda kimyasal yoktur, ne yaparsa yapsınlar yanamazlar. Toplumun içerisinde ot gibi yaşar giderler. Toplum nereye onlar oraya…

Acaba siz hangi kibrit çöpüsünüz hiç merak ettiniz mi?

26.5.2008 Pazartesi

selam gençlik!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thenumb
    thenumb's avatar
    Erkek
    sanki insanın ezberinde olan şeyleri tekrar yazmışsın gibi çok sıradan gibi geldi.tabi yeni başladığını düşünüyorum.ilerde daha farklı şekilde olur umarım.Ama böyle bir sonraki cümlenin aşşaa yukarı ne olduğu belli oluyo.bu da insanı daima sıkar.rutin bi şekilde gitmiş sadece  x yerine y yazmışsın diğerleri aynı gibi...Ama olsun yazıp yayınlaman bile takdir edilebilir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek
    hoca güzel yazı olmus çok manidar benzetme güzel

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PriesTBT
    PriesTBT's avatar
    Erkek
    thenumb yorumun ve yol gösterdiğin için saol hacım.. seadog sende saol hacım..

selam gençlik!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nakamura2
    nakamura2's avatar
    Erkek
    Hoş olmuş hocam,denemeye yeni başladıysan sana söyleyeceğim tek şey: Herkesi duymayacak kadar sağır olmandır,çünkü bazı insanlar bu dünyada sadece bazılarının yaptıklarını karalamak için varlardır ve sen o insanlar için yazmayı bırakma....Bu arada TugrulBaba yazıyodu bi ara şimdi o aklıma geldi...

Memento Mori...Blossom Geri Döndün:C Mitozla çoğalan milletleri sevmiyorum:|
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    hoş hocam ama sanki biraz fazla özet olmuş hani yazmışsında sonra bazı yerleri kırpmışsın gibi geldi bana yoğunlaştırma adına
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theimpossible
    theimpossible's avatar
    Erkek
    yaşın 19 ve deneme yazdım diyorsun :) ben bunu prof larla çok tartıştım okulda, ortalama 40 yaşının altında olan kimse deneme yazamaz diye :) ben de yazıyordum o yüzden :)

theimp0ssible - cout << " Emektar TBT'çı " << endl ;
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    theimpossible bunu yazdı:
    -----------------------------
    yaşın 19 ve deneme yazdım diyorsun :) ben bunu prof larla çok tartıştım okulda, ortalama 40 yaşının altında olan kimse deneme yazamaz diye :) ben de yazıyordum o yüzden :)
    niye yazamıyomuş anlayamadım sonuçta denemede bişeyleri kanıtlama mecburiyeti yok diye biliyorum öyleki kişi istediği herhangi bi konuda yazabilir biraz aydınlabilir misin rica etsem
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayteach
    ayteach's avatar
    Erkek
    bu tarz seyleri her gün okuyorum fakat bu konu olarak hangi kibrit çöpüü oldgumu bilmiyorum:S

Bir Serseriyi Öldürecek Yine Serseri Kurşundur...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theimpossible
    theimpossible's avatar
    Erkek
    MaTRiXe bunu yazdı:
    theimpossible bunu yazdı:
    niye yazamıyomuş anlayamadım sonuçta denemede bişeyleri kanıtlama mecburiyeti yok diye biliyorum öyleki kişi istediği herhangi bi konuda yazabilir biraz aydınlabilir misin rica etsem
    hoca mantığını bende kabul etmiş değilim ancak dediğim gibi bu konuyu prof'larla uzun süre tartıştım .yaş olarak küçük olanların herşeyi daha iyi gözlemleyemediği için vs.. şekilde konuştular .Bende konuyu orda kesip attım .Anlıyacağın benim düşüncem o yönde değil .

theimp0ssible - cout << " Emektar TBT'çı " << endl ;
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PriesTBT
    PriesTBT's avatar
    Erkek

Herkez deneme yazabilir ama herkez makale vs. yazamaz diye biliyorum çünkü denemede yazar ispatlama gereği duymaz makale vs. yazılarda ise ise yazar ispatlama amacı güder. Dolayısı ile makale yazmak biraz bilgi birikimi gerektirir diye düşünüyorum kısacası makale nesnel deneme ise öznel'liğe kaçar biraz...

selam gençlik!
Toplam Hit: 3025 Toplam Mesaj: 17