folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Deney Yaptım Ama Bu Saatin Hikmetini Yine Anlamadım

Deney Yaptım Ama Bu Saatin Hikmetini Yine Anlamadım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    Yurt dışından gelme dijital bir masa saati var. Bugün farkettik ki bu saat hava durumunu biliyor. Üstelik internet bağlantısı vs. olmadan. Cep telefonundaki kablosuz interneti kullanarak hava tahmini yapan widget ile aynı şeyleri söylüyor. Örneğin telefon hava açık diyor, masa saati hiçbir ağa bağlı olmadığı halde o da hava tahminini doğru yapıyor.

Saatin çalışma mantığını anlamak için bu saati buzdolabına koydum. 15 dakika buzdolabında soğukta beklettim. Bakalım havayı yağmurlu yada karlı gösterecek mi dedim. 15 dakika sonra dolaptan saati çıkardım baktım ki yine hava güneşli diyor :) Bunun çalışma mantığı nedir beyler ? Deney yaptım ama anlayamadım bu saati ? İnternetten araştırdım bu türden saat varmış ama hava durumunu nasıl biliyor acaba ? Üstelik yanılmak için buzdolabına koydum. Yani oda sıcaklığından, neminden çok farklı olrtamda bile hava durumunu doğru bildi.

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

dolapta iken dinledin mi saati?

Yapay zeka, zeka değildir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sallıyo olmasın :D yani kış aylarında doğal olarak 30 derece sıcaklık diyecek hali yok.

hem ortada ciddi bişey bile olsa yurt dışından gelme diyorsun. bulunduğu şehri kaydedecek sistem yok.

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    ExcellencE bunu yazdı:
    -----------------------------

dolapta iken dinledin mi saati?

oda sıcaklığı ve nemden hava tahmini yapacağını düşünerek buzdolabına koydum saati. Eğer saat hava tahmininde yanılırsa sıcaklık ve nemden ölçüm yapıyor demektir. Ama ben saati yanıltamadım saat beni yanılttı. Buzdolabında buz gibi ortamda bile hava açık diyor, hiç bulut yok diyor :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek
    ajan1111 bunu yazdı:

sallıyo olmasın :D yani kış aylarında doğal olarak 30 derece sıcaklık diyecek hali yok.

hem ortada ciddi bişey bile olsa yurt dışından gelme diyorsun. bulunduğu şehri kaydedecek sistem yok.

bugün öğle vakti bulunduğum şehre kar yağdı. öğle vakti ekranda kar işareti göstermiş. akşam hava açıktı bulut yoktu. yani ayaz vardı. ben akşam eve gelince saat "hava açık, bulutsuz" simgesi gösteriyordu. Buz dolabına koydum yine güneşli hava var diyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Rsim marka model versene hacu Almanyadan mi geldi Merkezi bi yerde misin Saatin dakikasini yanlis ayarla bakalim 24 saat icinde duzeltcekmi kendni

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

Noneyim bunu yazdı:
    Rsim marka model versene hacu Almanyadan mi geldi Merkezi bi yerde misin Saatin dakikasini yanlis ayarla bakalim 24 saat icinde duzeltcekmi kendni
    Saatte marka model yazmıyor. Saat Almanyadan geldi. Merkezi bir yerdeyim. Saatin ayarını bozup yarın bakayım hava durumunu şaşıracak mı.

saatin resmi

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hakkinen
    Hakkinen's avatar
    Erkek

beyler illuminati :S

Kendini beğenmişlik, hakedilmelidir.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

yanılmıyorsam o saatlerde radyo alıcısı var ve bir merkezden bilgi alıyor.

Örneğin trt sinyali denen olayda saat tam 12:00 olduğunda trt radyo üzerinden bir kalibrasyon sinyali gönderiliyor ve buna bağlı olan tüm saatler kalibre edilmiş oluyor.

Aynı örnek bir alman radyo kanalında da var, bir forumda okumuştum(berik.net C ile avr programlama üzerine), bu radyonun sinyalinin almanyadan ankaraya kadar ulşatığını ve yaptığı cihazın saatinin(mikrodenetleyicili) bu radyo üzerinden kalibre olduğunu söylemişti(ya da öyle bir cihaz satın almıştı tam hatırlayamadım o yazıyı).

Dediğin saatin bir benzerini ben de gördüm bir dükkanda üzerinde mevsim/gün işaretleri bulunan,hava tahmini yaptığına dair kutusunda ingilizce yazı olan, sordum ama onlar da bilmiyorlar,yalnız üzerinde uzaktan kumanda gibi radyo frekans gibi bir amblem vardı(tam hatırlamıyorum) ben de oradan bu düşünceye vardım.

Düşünrsen tvlerde de teletex alıyorsa kanal isimleri ve tarih saat bilgileri ekrana otomatik yansır.bunun gibi bişeydir o da...

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    Almanyadan kuzenim ne zaman yeni bi saatle gelse bu otomatik duzelme zimbirtisindan bahseder. Hacim yarini bekleme 2-3 dakka geri al, bakalim tekrar ileri alacak mi kendini. Alirsa radyo uzerindendir. Yanina jammer koyarsan hava durumunu sasirir :D

...said addicted.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Japonlar yapıyor arkadaş . nedeyim....

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 4195 Toplam Mesaj: 28