Derin Bir Hukuk Sorusu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Şimdi mesela birine dava açıyorsunuz. Siz davanızda haklıysanız karşınızdaki 3 sene hapse giriyor diyelim, fakat kişiye haksız yere çamur attıysanız bu sefer de kişi size dava açıp benzer bir yaptırım talep edebiliyor.

Benim merak ettiğim tüzel kişiler, yani şirketler kişilere dava açtığında eğer haksızsa şirketler hapse girmiyorlar. Olsa olsa para cezası kesiliyor.

Fakat şirketi her zaman zararına kapayıp sıyrılma şansınız var. Ya da 100 kişi birleşip bir şirket açıp zararı bölüşebiliyorsunuz fakat dava açtığnız kişi haksız bulunursa sike sike hapis yatıyor.

Yani bir şirketin arkasına saklanmak sizi bir anlamda kısmen dokunulmaz yapmıyor mu? 

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tri
    tri's avatar
    Erkek

tamamen fikir yüreterek soyluyorum;

Şirket hissedarları 1 den fazla olabilir buna katılıyorum ama karar merciği genel kurulda belirtilen kişilerden oluşmakta 1 veya 1 kaç kişi genelde

Olumsuz bir durumla karşılaşıldığında şirket müdür, yönetim kurulu başkanı kimse göt altına onlar gidiyor.

Burda anahtar hissedar olmak ama yönetimde bulunmamak gibi geliyor bana :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    snnyk
    snnyk's avatar
    Erkek

dava kişisel açılırsa nolcak 

snnyk.com - code is poetry all that i know...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

Bir cinayet, tecavüz gibi suçlar şirket olarak işlenmiyor ki. Bireysel işleniyor.

Şirket olarak genelde vergi borcu vs. için mahkeme oluyor. He birisi içerde yatacaksa imza yetkisi olanlardan çıkıyor acısı.

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

senden beklemezdim şeyhim böyle sığ bir soru :

birine dava açarak hapse attıramazsın ancak suç duyurusnda bulunabilirsin. tüzel kişilerin ceza ehliyeti yoktur ancak organlarının vardır, tüzel kişiliğin arkasına saklanarak suç işleyemezsin. 

bu arada karar merciği değil mercimeği olacak  pardon mercii olacak :)

edit: sığ derken başlığa atıf var ban yemeyelim şimdi :)

mataramasuko tarafından 23/Eki/16 20:29 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Suç hususunda örnek versen daha uygun olacak hangi suç bu?

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Söz konusu yer Türkiye ise. Şirketi komple nezarethaneye alırlar. Yada en masum kim ise ona muebbet verirler bence 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Firma muduru kimse yakalar ham yaparlar

delimiyim ben?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rapidhacker550
    rapidhacker550's avatar
    Erkek

TCK 20 ve TCK 20'nin gerekçesi...

T.C Anayasası Madde 26 : Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    SeRDaR bunu yazdı

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackmir
    blackmir's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    SeRDaR bunu yazdı

şirket kişi hakkında dolandırıcılık dolayısıyla şikayetçi oldu desek?

"Sevin O seni her an yaşattığı için ." "Üzül O nu bir an yaşayamadığın için."
Toplam Hit: 1903 Toplam Mesaj: 16
hukuk tüzel kişi