folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Dershaneler Kapatılmalı Mı ? (Siyasete Girmeden)

Dershaneler Kapatılmalı Mı ? (Siyasete Girmeden)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Son günlerde fazlasıyla tartışılıyor, dershaneler kapatılmalı mı ?

Bu iş siyasidir, değildir ; bir kenara koyarsak, halk için yararlı mı olur zararlı mı ?

**

Kişisel fikrim ;

Eğitimde sıkıntı olduğu için dershaneler var ve bu yüzden tutulduğunu düşünüyorum. Bende gittim, ben yararını gördüm.
    Sıkıntılı kısım şurası : yararını gördüm derken ODTÜ'yü mü kazandırdı ? Hayır. Böyle bir imkan da olamaz. Fakat lise zamanında evde çalışmayacak biriydim. Dershanede, arkadaş ortamıyla ve öğretmenler takviyesiyle birşeyler görüyordum.Farklı bir ortam vardı ben seviyordum.

Bu işi öğretmenler, sosyoloji uzmanları vs.. gibi işin ehli kişilerinden dinlemekte gerek. Derlerse ki eğitimin en büyük problemi dershanelerdir, dershaneler kapatıldığında Türkiye'de eğitim düzelecektir (yada ilk adımıdır) eyvallah. Destekleyebilirim.

Fakat eğitim konusunda sıra dershanelerin kapatılmasına gelmeden önce, herhalde eğitim alanında onlarca reform yapmak lazım. Özellikle Avrupa ve Amerika'ya yetişmek istiyorsak.

Herşeyi bir kenara bırakırsak (siyaset, hükümetin yapısı vs), Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletinde en büyük sıkıntı bence şudur ;

Ortada bir yanlış varsa, cezalandırarak, sansürleyerek, idam ederek, baskılayarak durdurmaya çalışıyorlar. Oysa sıkıntıları görüp, gurur yapmadan mantıkla yaklaşırsak ; öyle bir sistem getiririz ki, öğrenciler dershanelere gitmeye muhtaç olmaz , gerek duymaz ve adamlar kendiliğinden kapatır.

O zaman masaya oturursun dersin ki ; bak kardeşim binlerce kişi işsiz kalmasın. Sen şu alanda çocukları geliştir. Yada eğitim reformları yapıp, milleti bilinçlendirme üzerine birşey yaparsın. Çözüm bulunur. Fakat baskıyla, sansürle bu işler olmuyor. Yüzlerce kez gördük baskının daha da istek getirdiğini.

---

Konuyu açtıktan sonra durumu özetleyen güzel bir karikatür gördüm ;

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

bu ülkede okullar neden var.madem başarisizlik var bunun sebebi araştırılsın basarisiz ogretmen sorgulansin

vukuat tarafından 28/Kas/13 11:40 tarihinde düzenlenmiştir

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

dershanelerde eğitim falan vermiyorlar, düzenli test çözdürüyolar. sınav sistemi değişse de gerek kalmasa keşke

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Türkiyeden okadar büyük hipodromlar varken, küçük hipodromların anlamı nedir ?

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

mataramasuko ya katılıyorum. dershanedeki eğitim sadece sınava yönelik. eğer sınav kalkarsa (ki mümkün değil) ya da içeriği değişirse dershanelere ihtiyaç duymaz. dershaneler takviye amaçlı değil, sınava odaklı çalışıyor.. 

bu sistemi kökten değiştirirsek dershaneye ihtiyaç kalkmaz. mesela isviçre nin (neuchatel) medeni hukukunu alacağımıza eğitim sistemini alsaydık keşke..

http://egiticibilgi.tr.gg/%26%23304%3Bsvi%E7re-E%26%23287%3Bitim-Sistemi.htm

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek

Eğitim sistemini değiştirmeden,

Sınav sistemini değiştirmeden,

Öğretmen kalitesini arttırmadan,

Dershane kaldırmak kadar gereksiz ve gerzekce bir tutum olamaz.

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

öğretmen atama sorunları çözülecekse, eğitim sisteminde reform yapılacaksa her okul öğretmeni dershane öğretmeni gibi olacaksa eğitim sistemi bu şekilde güzelleştirilecekse yani okuldaki eğitim sınavlar için yeterli olacaksa ben kalkmasından yanayım durum o kadar berbat ki okul sıfır gerçekten Lise mezunu adam sudan çıkmış balık gibi olmamalı dershanesiz kazanmak imkansızlaştı gibi bir şey 

liseye gitme git dershaneye 1 sene yeterli o derece 

okuldan mezun olan sınavı kazanmalı dershaneler bencede kalkmalı

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Şahsi düşüncem dershaneler kaldırılmasın ama fiyatları %30 kadar azaltılsın.

Ama kesin yapılması gereken bişey varsa lisesinden ilkokuluna üniversitesine kadar eğitimin kalitesinin yükseltilmesi gerektiğidir.

Lisede çok hatırlıyorum derse gelip ders işlemeyen bi bok öğretmeyen "hadi serbestsiniz" diyip öyle boş oturan yada kitap okuyan hocalar.Öğrettiği meslek dersini bile kendisi bilmeyen hocalar.Bu konuda çok ciddiyim hoca harbiden bilmiyordu öğretmesi gereken konuları.

Adam gibi müfettiş görevlendireceksin Türkiye çapında 5-6 bin tane.Her ay düzenli kontrole gelecek önceden söylemeden.Bakacak hoca görevini yapamıyorsa hoca görevden alınacak.

Bu ülkede işsiz öğretmen çok.Millet götümü devlete dayayacam diye öğretmenlik gibi bir mesleğe el atıyorsa ya layıkıyla yapacak yada o gidecek yerine başkası gelecek.

EDIT:Ayrıca müfettiş gelmeden 1 hafta önce bilinmesi ne kadar salakça bişey amk.Hoca biliyor,öğrenci biliyor,müdür biliyor,hademe biliyor sonrada deniyor ki bu bir teftiş.Dalga geçer gibi amk.

u235 tarafından 28/Kas/13 11:58 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CooLSTuFF
    CooLSTuFF's avatar
    Erkek
    mataramasuko bunu yazdı

dershanelerde eğitim falan vermiyorlar, düzenli test çözdürüyolar. sınav sistemi değişse de gerek kalmasa keşke

Boş insan
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    egultekin
    egultekin's avatar
    Erkek

Dershaneden önce Türkiye'deki ÖYSM saçmalığı yanlış taş devrinde mi yaşıyoruz. Hangi söz sahibi Ülke sınavla liseye yada üniversiteye öğrenci alıyor. Hepsi sınavsız alıyor askeri okulları bile sınavsız ilk okuldan sonra direk sınavsız istediğin okula gidebiliyorsun. İşin açıkcası bizim milletimizde de biraz hata var hatta hatanın büyüğü bizim milletimizde herkes çocuğum yok hakim olsun savcı olsun doktor olsun istiyor. Fakat unutmayalım ki bu ülkenin Hakime, Savcıya yada Mühendise ihtiyacı olduğu kadar. Bir Çöpcüye Bir Bakkala ve ya Bir Teknisyene'de ihtiyacı var. Tabi bu benim düşümcem her türlü yorumada açığım.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elrosse
    Elrosse's avatar
    Erkek

Dershanelerin varolmasının sebebi bizim devlet okullarının yetersiz eğitim vermesi olarak düşünürsek ki pekte yanlış bi düşünce olmaz ; eğitim sistemimiz yeterli seviyeye geldiğinde otomatik olarak dershaneler ortalıktan kalkacaktır diye düşünüyorum. Ama şuan için dershane hedefe yönelik çalışmada öğrencilere büyük katkılar sağlamakla beraber okullardan daha yararlı diye düşünüyorum.

Eğitim sistemimiz düzelmeden dershanelerin kapatılması taraftarı değilim.

ha şöyle de bi sorun var mesela parası olan gidiyor dershaneye diğer gidemeyen arkadaşlar geride kalıyor bu arkadaşlara göre.

I dont care.
Toplam Hit: 9075 Toplam Mesaj: 94