folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlama Genel
linefolder Dil Kullanım Sıralaması (YAZILIM)

Dil Kullanım Sıralaması (YAZILIM)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

http://www.tiobe.com/tiobe_index

Şu sistedeki veriler doğru mu ?

Pyhton bu kadar az mı ? benim bildiğim hep Java = Pyhton beraber devam ediyor. fakat burda böyle saçma bişe var. Kafam karıştı doğru mudur sizce veriler ? veya araşıranlar var mı hiç ?

MhmdAlmz tarafından 24/Mar/16 20:07 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

pythonun o kadar yukarda ne işi var ? daha az olması lazımdı 

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Python yurt dışında baya baya kullanılıyor. Daha da yüksek olmalı.

Java kurumsal uygulamalar için en uygun dil/platform sağladığı için daha yüksek olması normal. Tabi Java 'nın yüksek olmasının bir sebebi de Android. Java yerine Dart ya da GO diline geçse Google, Java 'nın o kullanım oranı düşecek.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@ozgunlu , Bende daha yükseklerde olur diye düşündüm abi  her nedense . Çünkü Python biraz rağbet görüyor ve herkes bir pyhton dur tutturmuş :D:D:D Bende onda uzman olmayı hedefliyorum :/ veya @SyknetX in dediği gibi Android eğer Go ya geçerse veya KOTLİN'e direk oraya merdiveni dayayacağım.. Mobil önemli sonuçta...

@SkynetX Python u platformlara da taşıyacakları şeklinde bir haber okumuştum da kaynakları kaydetmiyordum. :D 1-2 ay önce okudum. şaşırtıcı . Python biraz daha iyi gibi geliyor bana

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

tiobe index gayet güvelinir bir kaynaktır ama yöntemleri tabii ki sorgulanabilir.

Kullanılan yerler ve sektörlerin büyüklüğü,çıkan kitaplar, github gibi yerlerde repo sayıları, commitler, sorulan sorular ve bilimsel makalelere bakıyorlar diye biliyorum. Java'nın çok yüksek çıkması normal bir sürü kemikleşmiş legacy sistem java üzerine ki bunlardan biri SAP. Facebook, Twitter'da ciddi olarak java kullanıyorlar diye biliyorum. Bankacılık sektöründeyse core banking'in büyük kısmı bir ara stackoverflow yemiyor diye java geçirilmiş sonrada kimsenin dokunmadığını biliyorum.

Python ise gayet eski bir dil olsada ben ilk 2006 yılında duydum ve çalışmaya başladım, yavaş yavaş tırmanıyor yukarılara özellikle bilimsel alanda çok kullanılıyor dikkat edersen bir yıl önce sekizinci sıradaymış şimdi beş

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

@ozgunlu , Bende daha yükseklerde olur diye düşündüm abi  her nedense . Çünkü Python biraz rağbet görüyor ve herkes bir pyhton dur tutturmuş :D:D:D Bende onda uzman olmayı hedefliyorum :/ veya @SyknetX in dediği gibi Android eğer Go ya geçerse veya KOTLİN'e direk oraya merdiveni dayayacağım.. Mobil önemli sonuçta...

@SkynetX Python u platformlara da taşıyacakları şeklinde bir haber okumuştum da kaynakları kaydetmiyordum. :D 1-2 ay önce okudum. şaşırtıcı . Python biraz daha iyi gibi geliyor bana

Benim de okuduğum kaynaklardan edindiğim izlenim;

Google Java 'dan bir hayli rahatsız. Android 'deki performans sorunlarının temel sebebi. Yakında Android telefonlar 15-20 gb ram ile gelecek herhalde ki iPhone 6s 2gb ram ile herşeyi yapabiliyor.

Google tarafında yeni diller konuşuluyor(doğrudan Google mühendislerinin bloglarında da okudum) ama daha kesin bir duyuru falan yok. Sanırım var olan Java ekosistemini kaybetmeden geçiş yapmayı buldukları an farklı bir dille SDK duyuracaklar. Ben Swift benzeri bir dil ile arada bir VM olmayan bir SDK duyuracaklarını tahmin ediyorum.

SkynetX tarafından 24/Mar/16 11:38 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

@SkynetX Kotlin haberleri vardı bi aralar baya baya gündemi sarstı bayağı araştırdım fakat öyle dil geçişi falan yokmuş sadece javanın yanında bazı Kotlin kodları mevcut yani derler iken otomatik oluşturuyor. Diye öğrendim.  Google yavaş yavaş Java yı eziyor örneğin tarayıcısı Java atağı ve Android de Java atağı... Eclipse den vazgeçmeleri gibi vs vs.  Ama sorun olacağını düşünmüyorum zamanla dişi geriletirler ama berbat duruma gelmez Java flash gibi 

@Sandman Ruby de bayağı yükselişte.  Gömülü sistemlerden dolayı olsa gerek.  Dikkat edilmeli ona da 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

@MhmdAlmz Gömülü sistemlerde python/C/Cpp/Golang kullanıyorum ama hiç Ruby kullanmadım kullananda görmedim acıkcası. Örnek var mı?

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Gelecegin dili phython gibi duruyor? ( 5-10 ) sene icersinde javayi filan gececegini ve pythona hakim olanlarin guzel isler yapabilecegini dusunuyorum. 

Yaniliyor muyum?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Gelecegin dili phython gibi duruyor? ( 5-10 ) sene icersinde javayi filan gececegini ve pythona hakim olanlarin guzel isler yapabilecegini dusunuyorum. 

Yaniliyor muyum?

geçmekten kastın nedir, hangi alanda geçecek ?

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

Lua çok aşağılarda kalmış oysaki mobil platformda multiplatform olarak kullanılan bir dil daha yükseklerde olmasını beklerdim. Javascript de aynı şekilde daha yukarlarda olmasını beklerdim.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
Toplam Hit: 5995 Toplam Mesaj: 43
yazılım dil