Diyot Lazım Bulunmuyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Cm34 diye bir diyot türü tür olarak yoktur, amblem, veya marka olarak vardır. Diyotun Zenermi, Hızlı Diyotmu, Led diyotmu olduğunu bilmemiz yerine yenisini koymamız içi yeterli bilgidir. 

Senin aradığın diyot bir zener diyotsa ki bence zener orada belirtilen CM34 onun 34 volt olduğunu söylüyor, umarım yanılmıyorumdur. 34 volt zener diyot soracaksın, onu alıp takacaksın.

Peki tamam resmi gördüm, yinede emin olamadım, devre kaç voltla çalışıyor söylermisin bana?

küçücük dandik diyot uu bulamadık :D Valla kaç volt bilmiyorum hocam üstünden kondansatör falan da var büyüklerden  220 olsa gerekı. Ama artık bulsun kendisi benden bukadar :D

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

her hangi bir devreden eminseki diyot arızalıdır, o başındaki çigi varya ona dikkat etmesi şartıyla taksın denesin, bişeycik olmaz en kötüsü devre çalışmaz yada kararsız çalışır.. Bence o düz diyottur. CM34 fabrika kodudur.

Arkadaşın elektronikçiyse anot ucu ile katot ucunu takarken dikkate alır diye umuyorum.

ShockMan tarafından 18/Ağu/17 01:07 tarihinde düzenlenmiştir

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

Eldeki bilgilerle şu bilgeleri buldum. Belki bir ipucu olur. Arkadaşına göster belki birşey çıkarır.

CM yapım kodu bulduğum bilgilere göre.

https://www.vishay.com/docs/49426/49426.pdf

bu katalogtan bu diyot çıkıyor: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/98240/VISHAY/SMF33A.html

diğer bir yapım kodu olarak bu diyot çıkıyor:

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/170454/VISHAY/SMP33A.html

devrenin çalışmasına göre 2 sinden biri olabilir veya 2 side olamayabilir.

Kolay gelsin.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek

Tamam @siberTurk Hocamda uğraşmış bulmuş sağolsun, linklere baktım normal silisyum diyot bu.. Her hangi bir eski devreden sök bir tane tak çalışır, her hangi bir özel diot değil.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek

Hocam o bölgenin, en azından diyotla ilişkisi olan elemanların devre şemasının çıkartılması gerekir. Diyotun orada ne iş yaptığını kestirmek gerekir. Her diyot heryerde aynı işi yapmaz.

Yukarıda arkadaşın bulduğu gibi TVS diyotsa zener gibi devreye ters bağlanır. Genelde kart giriş çıkışlarında kullanılır, koruma ve parazit önleme amaçlı kullanılan bir diyot türüdür. Yani o diyot olmadan da devrenin çalışması gerekir. Eğer diyotu sökünce çalışmıyorsa muhtemelen TVS değildir.

Arkadaşın bi zahmet eline multimetreyi alıp  basit bi devre şemasını çıkartsın. Böyle ezbere iş yapmak sağlıklı olmaz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı

Hocam o bölgenin, en azından diyotla ilişkisi olan elemanların devre şemasının çıkartılması gerekir. Diyotun orada ne iş yaptığını kestirmek gerekir. Her diyot heryerde aynı işi yapmaz.

Yukarıda arkadaşın bulduğu gibi TVS diyotsa zener gibi devreye ters bağlanır. Genelde kart giriş çıkışlarında kullanılır, koruma ve parazit önleme amaçlı kullanılan bir diyot türüdür. Yani o diyot olmadan da devrenin çalışması gerekir. Eğer diyotu sökünce çalışmıyorsa muhtemelen TVS değildir.

Arkadaşın bi zahmet eline multimetreyi alıp  basit bi devre şemasını çıkartsın. Böyle ezbere iş yapmak sağlıklı olmaz.

başka bişiy taktım hallettim dedi artık ne yaptıysa. Zaten hep yarım yaptığı için böyle soruyor :) :) 

next next next install
Toplam Hit: 1911 Toplam Mesaj: 17
logo diyot