folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Doğalgaz Kombi Petekleri Hakkında

Doğalgaz Kombi Petekleri Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

Arkadaslar. Evdeki dogalgaz peteklerinde 2 vana var. Birisi altta birisi üstte. Bunların vanalarında sadece + ve -  işareti var.  Bu vanaları sonuna kadar açtığımdamı cok yakar yoksa kıstığımda mı ? Kombi balkonda. Bana biraz fazla yakiyor gibi geliyorda. 1+1 evde 73 metre kup yakmis 2 haftada. Acil yardım ederseniz Putin in zulmünden beni kurtarırsınız :)

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek

Uşaklı olduğun her yerden belli oluyor kalorifer görmemişiz tabi hemşo :D

Üsttekini - ye getirsen yeter su akımı olmadığı için o kalorifer peteği çalışmaz :D

qoqo tarafından 03/Kas/14 23:31 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

vanalar bildiğin vana 

çok kısarsan anca tasarruf edebilirsin amam ona görede az ısınırsın .

mantıklı olan ev çok büyükse kullanmadın odaları komple kapamak salon . banyo her dk kullanılmayan yerler .

edit 1+1 miş ev yapcak bişey yok ödicen 

samaccc tarafından 03/Kas/14 23:35 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

benim bildiğim o petekten geçen su için açtığında su geçer petek ısınır. kapttığında kapatmış oluyorsun.

kombiyle alakası yok sanıyorum. ama bu mevzuyu çok araştırmış ama sağlıklı bilgi alamadık.

şöyleki bazıları kombinin basıncını etkilediğini söyledi yani devri daimde ne kadar kısaysa yol ,   daha çok ısıtacak

eğer petek sayısı fazlaysa su çok dolancağından kombi daha çok yakacak. bilemiyorum şimdilik bir teori benim için.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

vanalar bildiğin vana 

çok kısarsan anca tasarruf edebilirsin amam ona görede az ısınırsın .

mantıklı olan ev çok büyükse kullanmadın odaları komple kapamak salon . banyo her dk kullanılmayan yerler .

edit 1+1 miş ev yapcak bişey yok ödicen 

Kısmak yerine kombinin ısısını düşürmek daha mantıklı olur hocam. Ya komple kapatacaksın ya da kombi ısısını düşüreceksin. Tabi o zaman da evin heryeri soğuk olur orası ayrı .

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı

Üsttekini - ye getirsen yeter su akımı olmadığı için o kalorifer peteği çalışmaz :D

He ilk açıldığı günün akşamı peteğin karşısına geçip ağladım hemşo o derece. :) günlük vana açıp kapamayı iş ettim kendime. En azindan bunda kontrol belli. Sobada aşırı kömür attımmı kontrolden cıkiyodu soba :)

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    mobydick64 bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı

He ilk açıldığı günün akşamı peteğin karşısına geçip ağladım hemşo o derece. :) günlük vana açıp kapamayı iş ettim kendime. En azindan bunda kontrol belli. Sobada aşırı kömür attımmı kontrolden cıkiyodu soba :)

Kaç petek var evde? 1 ise vanaya hiç dokunma sonuna kadar açık kalsın sadece evden çıkarken kombinin sıcaklığını azalt. Komple kapatırsan eve gelip açtığında daha çok yakar :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

3 petek birde banyoda havlupan gibi var. Banyodakini tamamen kapatsam fayda edermiki

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek

Kombinin suyu devirdaim etmesi için en az 3 peteğin açık olması gerekli.  Yoksa kombiyi bozabilirsin. Devamlı oturduğun odada kombiye bağlı termostat olsun.  Gece evde iken normal istediğin sıcaklığa getir. Gündüz evden çıkarken 2 derece düşür.  Komple kapatma. 

bugrahan45 tarafından 03/Kas/14 23:54 tarihinde düzenlenmiştir

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    bugrahan45 bunu yazdı

Kombinin suyu devirdaim etmesi için en az 3 peteğin açık olması gerekli.  Yoksa kombiyi bozabilirsin. Devamlı oturduğun odada kombiye bağlı termostat olsun.  Gece evde iken normal istediğin sıcaklığa getir. Gündüz evden çıkarken 2 derece düşür.  Komple kapatma. 

alt vanalar açık olduğu sürece devirdaim yapar diye biliyorum. Üst vanalar ise o peteğin ısınıp ısınmamasına bağlı. Yani balkondaki peteği üstten kapatıp, evden çıkarken de ısıyı düşürmesi şu an için en mantıklı çözüm bence. Havlupan ı banyoyu kullanacağı zaman açsa yeter.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Bir kişi bile adam gibi cevap yazmamış arkadaş ya.

Şimdi tüm vanalar full açık diyelim su hızlı gittiğinden yine çok ısıtır ama suyu tam vermli kullanmadan devir daim eder. Bunu yi anlamak lazım bi kere. Sudan çok iyi verim almak için gereken belli bir hız vardır. tabi kombinin alaşımına görede değişir. bu Şimdilik bunu ihmal ederek düşünürsek.

Suyun ayarladığın derecesine göre suyun giriş hızının max ve min değerini kafana göre düşünerek ayarla. 

unutma ful açarsan su çok hızlı gidip devirdaim yapacağından tekrar dönüşte kombide yine ısıtılacak.

Çok kısarsan kombinin içinde su çok fazla kalır soğuyarak yavaş bi hızda ilerler buda iyi ısıtmamasını sağlar.

Bu mantıkla ilerle uygun max + değerini bul. tasarruf edersin.

Ha bu mantığı komple tüm sistemin vanasındada kullanabilirsin. Kombinin hemen altında vanalar olacak ordan direk tek vanadan bu dediğimi yapabilirsin.

Özetlersek kombinin içinde olan suyu sıcaklığına göre en fazla yararlanabileceğin vana değerini bul.

ExpirE tarafından 04/Kas/14 00:10 tarihinde düzenlenmiştir

"bea"
Toplam Hit: 2544 Toplam Mesaj: 15