folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Donanımcı Arkadaşlara Soru X570 Vs B450

Donanımcı Arkadaşlara Soru X570 Vs B450

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

Selam,

Amd Ryzen 3000 serisi sistem toplamayı planlıyorum. Bütçeye göre 3600x ya da 3700x. x570 chipset çok gerekli mi ? Yoksa yorumlarda en iyi b450 anakart olarak gösterilen MSI Tomahawks max almam yeterli mi ? Fiyat farkı çok büyük. 

Hız aşırtmayı, üst seviyede değilde temel yada orta seviyede yapıyorum.

X470 i dahil etmedim geçiş dönemi bir chipset anladığım kadarıyla fazla bahseden yok.

Şimdiden teşekkürker.

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

Hocam x570 yeni teknoloji ve pci 4 ile geliyor, ayrıca çift ekran kartı destekliyor. B450 de pci 3 var ve tek ekran kartı slotu var bildiğim kadarıyla.

https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4

bu arada ben de aynı ikilemde kaldım. R5 3600 için b450 yeterli diyorlar ancak R7 3700x için x570 daha iyi bir seçim olacağını söylüyorlar. İleri dönük işlemciyi upgrade etmek istediğinizde daha kullanışlı olabilir.

LynXMaSTeR tarafından 01/Mar/20 03:05 tarihinde düzenlenmiştir

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı

Hocam x570 yeni teknoloji ve pci 4 ile geliyor, ayrıca çift ekran kartı destekliyor. B450 de pci 3 var ve tek ekran kartı slotu var bildiğim kadarıyla.

https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4

bu arada ben de aynı ikilemde kaldım. R5 3600 için b450 yeterli diyorlar ancak R7 3700x için x570 daha iyi bir seçim olacağını söylüyorlar. İleri dönük işlemciyi upgrade etmek istediğinizde daha kullanışlı olabilir.

Başka forumdaki yorumlarında amd soketi 2020 yılında değiştireceği yazıyordu birkaç yerde denk geldim. Eğer böyle bir durum olursa 3000 serisi bişi alıyorsan o anakart ileriye dönük olacağını zannetmiyorum. PCI Ex 4.0 su an yeni birşey. Sadece m2 slotunda x4 x8 bile yeterli bir hız bana göre.

Yine burdan görüş almak istiyorum ama MSI b450, ryzen 3700x kombosu yapacam galiba

Nerde o eski minecraftçılar. Unutulmadın X3uqM4 - Tahribatın yanlışlıkla banlanmış en bahtsız müridi. Böyle bir şans nasıl olabilir ? Banlanmış bir üyenin login olmaya çalıştığındaki IP sini sen kalk 1 gün sonra tahribata girerken nasıl denk geldiyse onun IP siyle gir. Bunu bir admin görsün fark etsin ve AB ban ı al şaka gibi :|
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

2020 yılına kadar am4 soketi destekleyeceğini açıkladı, değişeceğini değil. bence 4000 serisi ile değiştirmezler belki 5000 serisinde değişebilir. m2 deki gb larca hız sizin işinize pek yaramayacaksa b450 daha ekonomik bir seçim olacaktır tabi ki.

goo.gl/qBNZmW
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

msi in yeni kampanyasi var modele gore anakart ve amd islemci belirli saticilardan tek fatura ile alinmasi durumunda 80 dolara kadae iade var. 80de emin degilim sitesinden arastir

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

@LynXMaSTeR şimdiki fiyatlarla üst seviye bir ekran kartı alamayacağım için PCI Ex 4.0 ı, şu zamanda buna uyunlu bileşenler almak mantıklı gelmiyor. 

@Liquid bilmiyordum fakat şimdi baktım modellere göre indirim,  steam kodu, oyunlar veriyor. İndirim veren anakartlar en üst seviye x570 anakartlar. Hesaplıya gelmiyor.

Bilgisayar kasası masaüstünde olduğu için ses sorunu yapmayan parçaları tercih etmeye başladım. Isınan anakart demek ses demek. 

Araştırmam sonucu 3600x için b450 yeterli olurken 3700x içinse fazla bilgi bulamadım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Hocam sen sistemi ne için kullanacaksın. Oyun mu yoksa tasarım render falan mı? X li işlemciler çoklu çekirden performansı ile övünür. Render ve tasarım veya oyun oynarken yayın yapmak isteyenler içindir ancak böyle bir amacın yoksa düz olanlardan al. Onlar oyun için. 3600 için pek çok olumsuz yorum okumuştum. Isınması, ram seçmesi gibi ama kesin böyledir demiyorum. 

Öncelikli oyun-render ayrımı yap sonra hangi işlemciyi alacaksan bi yorumlarını oku. Bazıları işlemciyi incik cincik ediyorlar. Voltaj - herz değerlerini zorluyorlar. Sonra ısınıyor falan diyorlar. Bazılar da takıp O.C falan uğraşmayıp oyununu oynuyor memnunuz diyor. O yüzden almadan iyice araştır. Düz versiyonların X li olanlara göre tek çekirdek performansının daha iyi olduğunu oyunlarda daha verimli olduğunu okudum çoğu yerden ama bu bahsettiklerim göz ucuyla okuyup aklımda kalanlar bu yüzden farklı şeyler de çıkabilir.

İmzalamazsam ne olcak?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

3600x yerine 3600 daha uygun olmaz mı? 3600x ın tdp değeri daha yüksek, yük altında daha çok ısınabilir.

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hypnot1c
    hypnot1c's avatar
    Erkek

@LynXMaSTeR evet oyle bir durum var. Sıvı soğutma kullanıcam. 3600 fiyatına 3600x yurtdışından getirtilebiliyor. İkisi arasında tercih yapılcaksa 3600x derim.

@Liquid kullanım amacım direkt bir odak noktam yok. Olacaksa oyun ve multi-tasking derim. Bazen bir oyun açıkken, arkada youtube açıp müzik dinliyorum ya da arkadaki sanal bilgisayarlarda denemeler yapıyorum ya da tahribatta forumda takılıyorum ya da basit kod öbekleri yazıyorum. Hep birşeyden birşeye geçiş yapıyorum. Programları, sekmelerı kapamasını yeniden dolmasını istemediğim için hep açıktır. Oyunlarda genelde indie ve popüler oyunlar. (rocket league, cs go, fallout  ...) anakartı netleştirirsem ramlerede yüklenicem

OC eğer iyi bir soğutma ve anakart varsa sistem o anki ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, hız aşırtmayla zorlayarak 1 2 sene daha götürüyor. Bir önceki işlemcim fx8320. Single core performansı iyi değildi. Kışın boostsuz 3.8-9 ghz kullanabiliyordum ama ram gibi darboğazlardan ve hunharca kullanım sonrası uzun süre gitmedi ve anakartın chipseti yandı.

3000 serisi çıkınca b450 ve x470x chipsetli bazı anakartlar bios update sonrası bu işlemciler için uyumlu olduğu söylendi. Fakat bu chipsetler önceki zen 1 2 mimarisine optimize edildiği için uyumsuzluk, ramleri stok hızının altında çalışması, BSOD, windows 10 gibi bir çok sorunla sırayla çözmeye başladılar. Bunun sonucunda müşteri memnuniyetsizliği ve kötü yorumlar arttı bir dönem.

Anakart üreticileri yazılımla bu durumu çözmeye çalıştı. Bazılarında oldu bazılarında olmadı. MSI da revize edilmiş VRM ve mosfet kaliteli bir kart forumlarda tavsiye ediliyor. MSI Tomahawk max. https://youtu.be/EqQcgwz1hYA  Burda işte şunları soruyorum kendime; 

Çok iyi bir ısınma problemi yaşamayacağım daha eski bir chipsete sahip anakartla 3700x mi alsam ? Yoksa temel giriş bir x570 anakart alsam ? Bilgi edinemediğim için kararsız kaldım.

3600x alırsam b450 anakart yeterli bence.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Kafan arahat olsun, MSI B450 TOMAHAWK ve AMD Ryzen 5 3600x ikilisini gönül rahatlığı ile alabilirsin, ancak dikkat etmen gereken nokta RAM uyumluluğu, onun içinde MSI sitesinde Compatibility bölümünden, Memory by RX-3X000 Matisse seçerek almak istediğin RAM,in uyumluluğuna dikkat etmen gerekiyor.
    AMD Ryzen serisinin yüksek frekans RAM sevidiği aklında bulunsun, 3600Mhz alabiliyorsan, ilerisi için yatırım olarak düşünürsen 32Gb RAM çok iyi olur.
    Klasik ama yine de belirteyim, Atı Yem, Bilgisayarı Ram Coşturur.

https://www.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK/Overview

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

ryzen 5 3600
    b450 gaming plus max
    gskill 3200 mhz ram  

test etmek istediğiniz bir şey varsa yapmaya çalışırım hocam

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
Toplam Hit: 2049 Toplam Mesaj: 18
amd x570 b450 oc 3600x 3700x