folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Dünya En Çok Atatürk"Ü Merak Ediyor...

Dünya En Çok Atatürk"Ü Merak Ediyor...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatal_Trag3dy
    Fatal_Trag3dy's avatar
    Dişi

Hangi ülke TDK'da ne arıyor?TDK’nın arama motoruna giren 99 ülkeden bazılarının "Atatürk" ve "laik" kelimesini aradıkları ortaya çıktı.

TDK internet sitesine, hangi ülkelerden giriş yapıldığını ve hangi kelimelerin merak edildiğini araştıran Türk Dil Kurumu (TDK) Haiti’den bile siteye girilerek arama yapıldığını belirledi.

TDK’nın arama motoruna giren 99 ülkeden bazılarının "Atatürk" ve "laik" kelimesini aradıkları ortaya çıktı. Bu ülkelerden özellikle Malezya ve İsviçre "laik"i, Fas, Suriye ve Avusturya ise Atatürk’ü sordu.

13 bin 760 kelime ile en çok arama ABD’den yapılırken, Almanya’dan 11 bin 383, Rusya’dan 3 bin 635, Hollanda’dan 3 bin 496, Fransa’dan 2 bin 465, İngiltere’den 2 bin 30, Mısır’dan 508, Danimarka’dan 468, Çin’den 129, İsrail’den 118, Arabistan’dan 115, Ermenistan’dan 17, Haiti ve Irak’tan 10, Meksika’dan 6, Jameika’dan ise 2 kelime arandığı belirlendi. TDK Başkanı Şükrü Haluk Akalın, "Önümüzdeki günlerde Türkçe-İngilizce, İngilizce-Türkçe sözlüğünü de sitemize koyacağız" dedi.

Arjantin: Beşiktaş

Türkçe kelimeleri merak eden ülkelerden bazıları ve aranan kelimeler şöyle:

Afganistan: Şeriat ve jakuzi

Arnavutluk: Müşkülpesent, suiistimal ve ültimatom, Arjantin: Estağfurullah, Beşiktaş, Aruba (Karayipler’de küçük bir ada): Belde, kaşarlanmak, ülkü, faaliyet ve mahremiyet

Almanya: Kanı bozuk, baklava, doğum, itibar

Avustralya: Muz, otobüs ve yobaz

Avusturya: Atatürk, cosmos, poğaça, misafirperver, kitap, kısmet, züppe, oruç ve ateist

Azerbaycan: Anafarta, didinmek, ruh, sansür ve ütmek

Bahreyn: Tahakküm, Bangladeş: Ege, Belarus: Temas.

Belçika: Hadise

Belçika: Gurbet, hadise, cariye, Kasımpaşalılık ,Polat

Brezilya: Menemen

Bulgaristan: Damat, karikatür, jargon  

Çin: Burç, parlamento, Yasemin Evcim

Ermenistan: Serzeniş, mobilya, donanım ve eşya

El Salvador: İbret

Estonya: Aksan, buz, parlament

Etiyopya: Muvazaa

Finlandiya: Lavuk, diyar, basgitar

Fas: Atatürkçülük.

Fransa: Merhaba, sihir, hödük, göç ettirme, komünist, zamazingo, halel, Türkan Saylan

Güney Afrika: Pirü pak

Haiti: Serzeniş

Hollanda: Velev ki (başbakan kullanmıştı)

İsrail: Gıybet, terörist, militan

İsveç: Darbe, elit, adap

İngiltere: Türk, Kürt, faşizm, kolbastı, cariye, mayınlamak, yerli-yabancı manken isimleri

Romanya: Zahid, ruhban

Rusya: Ev tutma, ev eşyası, ev bark

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve bir de bu haber hakkında yapılan yorumlar orijinal halleri ile aktarıyorum...

"PEKİ TÜRKİYE NEYİ MERAK EDİYORMUŞ?"

"Atatürk tüm dünyaya örnek eşsiz bir lider. Sanırım herkesin biraz düşünmesi gereken bir şey var: Bir liderin peşine 3-5 kişiyi takabilmesi önemli değildir. O liderin peşindekileri nerden nereye götürdüğüne bakmak lazım. Peşindekileri yaramazlığa sevk edenler oldukça sanırım Atatürk'ü çok özleyeceğiz"

"Bizden başka herkes Atatürk e hayran. Bizdeki yobazlara duyrulur."

"BİZ BÖYLE BİR DAHİ'YE SAHİP OLDUĞUMUZ İÇİN ŞÜKRETMEMİZ LAZIMKEN !!..SON YILLARIN MODASI HALİNE GELEN VURUN ABALIYA MODELİNİ SEÇENLERE BU HABERLER KAPAK OLSUN...."

"ATATÜRK'ümüzü merak etmekte çok geç kaldınız,Dünya Ülkeleri.Çünkü biz politikacılarımız sayesinde kendisini defalarca öldürdük ve onun ilkelerini yok saydık.Göstermelik olarak o'nu andık fakat bize önerdiklerinin hiçbirini yapmayarak Arabistan'a benzedik hamdolsun.Siz belki değerini bilirsiniz!?."

"Ne güzel bizim yapamadıgımızı onlar yapıyorlar.Adamlar geçmişlerine sahip çıkdıkları gibi Dünyada eşi bulunmayan ve bulunmasıda mümkün olmayacak Atatürkü merak ediyor okuyor.Okudukdan sonra millet olarak hakkımızda ne derler bilemem.Ama şunu Sorarlar kesin.Bunların Atatürkü olmasaydı ne olurdu?"

"Dünya Atatürk'ü merak ediyor ama,bizdeki bazı siyasiler ne yapıyor ? ,23 Nisan,19 Mayıs,30 Ağustos,29 Ekim ve 10 kasım gibi günlerde onun adını anmamak ,zoraki olarak katıldıkları bu törenlerde konuşurken yada açıklama yaparken kurdukları cümlenin içinde adının geçmemesine özen gösteriyorlar."

"Atatürk çok merak ediliyor. Ancak kayda değer bir filmi de yok. Neden derseniz, o konuda da kıyamet koparılmak isteniyor. Can Dündar'ı bile Atatürkçüler parçalamak istedi. Atatürk ile ilgili herşey bu insanların zihninde kalmalı, onun insanlığını ve gerçekliğini düşünemiyorlar. Sinemaya ihtiyaç var!"

.

.

Sizlerin de fikirlerinizi almak istiyorum...

Her vardığımız sonuça sebep bizlerken,neden sürekli gerilemekten şikayet ediyoruz acaba...

Ve sürekli birilerine suçu atarak nereye kadar ayakta kalacağız merak ediyorum...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    geberlan
    geberlan's avatar
    Erkek

cevap : türksün işte :F tarihte bir çok zaferlerimiz var . tüm ülkeleri herşeyimizle peşimizden sürüklemişisiz kültürümüz olsun , gelenk goreneklerimiz olsun , liderimizle , vatan sevgimizlee, başka ulkede olmıyan insanlara değer veren bayramlarımızla .. :):)  türkiye dünya uzerinde stratejik bi konuma sahipp, bunun getirdiği avantajlarımızla bir çok şey yapabiliorz . bazı ülkeler yıllardır bizim bu düzenimiz bozmya çalışıor , bize dost gorunselerde neler yapmaya çalıştıklarıı gözle görülebilior , çokta belli . bu türlü oyunlara gelmemek bizim milletimize baglı , eğitime baglıı , ama şu an bakıormki bi özentilik tutturmuş gidior benliğimizi yitirmişisiz kimden geldiğimizi nereye gittiğiimizide bilmiorz . bi avrupalılaşma bi bu ülkelere ayak uydurma almış başını gidior . gençlerin akılları 1 karış havada . Atatürk'ün ülkeyi bıraktıgı gençlere bak ya diorm bazen . bu gençlerden hiç bi z*km olmazz !! Geneli için diorm içinde Ülkeye faydalı olcak Ataütrkç gençlerde var ! konuya 40 kişi bakmış 1 tane post yok .

vueeey ula hava patliiy ula gök delinuiii
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek

Çinlilerin aradığı Yasemin Evcim kimmiş diye merak ettim, bakın kimmiş;

http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=Yasemin%20Evcim&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Blogum; http://hayvanyasar.blogspot.com/
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatal_Trag3dy
    Fatal_Trag3dy's avatar
    Dişi
    VIGILANTE bunu yazdı:
    -----------------------------

http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=Yasemin%20Evcim&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

Hoca sen şimdi bu konudan bunu mu kendine ders çıkarttın...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    Fatal_Trag3dy bunu yazdı:
    VIGILANTE bunu yazdı:

Hoca sen şimdi bu konudan bunu mu kendine ders çıkarttın...

Yoo ama güzel bir detay bence... Bu haberden Dünya'nın en çok Atatürk'ü merak ettiği çıkıyorsa böyle bir detayı da ben çıkarayım dedim.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fatal_Trag3dy
    Fatal_Trag3dy's avatar
    Dişi
    geberlanxD bunu yazdı:

konuya 40 kişi bakmış 1 tane post yok .

Diğer yazdıklarını da okudum onlara sözüm yok da...

Şurası takıldı bana...

Önemli olan milyon post olması değil de postun niteliği aslına bakarsan hocam =)))

Ben de bu detayı açığa çıkarmak istedim...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAYVANYASAR
    HAYVANYASAR's avatar
    Erkek
    geberlanxD bunu yazdı:

Şurası takıldı bana...

Önemli olan milyon post olması değil de postun niteliği aslına bakarsan hocam =)))

Ne güzel, detaylar önemlidir...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek

Arjantin: Beşiktaş buna şaşırmadım..

öz ve öz kendim için: tdk nın arama motoru mu varmış :| 

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaNNi
    CaNNi's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    muahha arjantin beşiktaşlı futbolculara göz mü koydu naptı a.qim

sitem hep âşinâlardan gelir bîgâneden gelmez!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    geberlanxD bunu yazdı:

Şurası takıldı bana...

bu açıdan paralel bir benzetme yaparsak liderin arkasına ne kadar kişi taktığı değilde yaptığı icraatlar önemlidir.

Atatürkü merak edecekler tabi :D neredeyse hepsinin kıçına tekmeyi vurdu çünkü kuyruk acısı diyelim biz buna :D

gerilemek konusuna katılmıyorum Atatürk sistemi çok güzel oturtmuştur sonuçta öyle bir lider 100 yıl ötesini mutlaka düşünmüştür.

en çok güldüğümde :D

Rusya: Ev tutma, ev eşyası, ev bark

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ne guzel konular buluyorsunuz yauu. su dar zamanlarda. :]

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 3119 Toplam Mesaj: 14