folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Dünyadan Uzaya Asansör Yapılacakmış

Dünyadan Uzaya Asansör Yapılacakmış

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oksijen
    oksijen's avatar
    Erkek
    Japonyanın geliştirdiği proje uzaya çıkmayı çok kolaylaştıracak. Büyük bir hayal gerçek olabilir.Japon üniversiteleri ve şirketleri yerden 36.000 km öteye bir yolculuk yapabilmek için mühendislikte büyük gelişmeler gerektiren uzay asansörünün yapımına yoğunlaşmış durumdalar. Düşünülen asansör atmosferin dışında dünyayla aynı hızda ve yönde yol alan bir uyduya daha önce hiç üretilmemiş hafiflik ve sağlamlıkta kablolar yoluyla ulaşacak. Uzay asansörü sayesinde atmosferin dışına çıkarılmak istenen yükler, bir uzay mekiğinin yollanması için gereken enerjinin belki de yüzde biri kadar bir enerjiyle gönderilebilecek. Bu yük
    insan, güneş paneli ya da elektronik bir aygıt olabilir. Aslında bunu çoook daha önce yazıcaktım fakat vaktim olmadı. Kaynak bilim teknik.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erenn
    erenn's avatar
    Erkek
    Akıl mantık işi değil yaw. Gaziantep nasıl düşünememiş bunu :D Japon düşünür çin üretir artık sistem bu .
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Martech
    Martech's avatar
    Erkek
    her boku yaparlar :) ama bunu yapamazlar. + yapsalarda.. bizim nesil gormez
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek
    bilmem kaç senesinin haberi senelerdir var bu haber ve ne hikmetse hala düşünme aşamasındalar...

Nev-i Şahsına Münhasır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Bence gerçekleştirilmesi pek olası değil. Çünkü 36000 km uzunlukta ve belki de 0.001 km (1 metre) kalınlıkta bir ip ten bahsediyoruz.. Belki bu oran normal bir ip için geçerli olabilir fakat normal bir ipe uygulanan yerçekimi kuvveti ve ipin eylemsizlik kuvveti ni hesaba katarsak , bu fiziksel durumun normal bir ipten çok daha farklı olduğunu görürüz. Bu yüzden "ipin" özkütlesinin çok küçük olması gerekir ki yukarıda saydığım olumsuz etkilerden fazla etkilenmesin.. Ama bu mümkün değil gibi görünüyor... Yani ipin fiziksel durumu, onu yaratmamıza müsait değil...

Bilmem anlatabildim mi.. :/

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    Eyfel Kulesinden Daha Geniş Yapsalar Dahi, Yinede O Denli Yüksekliğe İncecik Bir İp Gibi Gelirki, Öyle Bir Asansörün Rüsgar Ve Fırtınalardan Nasıl Yıkılmadan Kırılmadan Havada Asılı Kalacağı İmkansızı Çağrıştıran Bir durumdur. Bence Hüsranla Sonuçlanacak Bir Projedir.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaTRiXe
    MaTRiXe's avatar
    Erkek
    hava olayları sanırım atmosferin sadece ilk katında gerçekleşiyor örümcek ağından bir halat olsaydı eğer onbinlerce ton ağırlığı kaldırabileceğini okumuştum biyerde fakat sentetiği henüz imal edilemiyordu belki bu kadar dirençli olmasını sağlayan maddeler bileşimlerden bi çeşit katı madde üretilebilir yahut yine ip gibi kullanırlar benim aklıma da gelmişti bu asansör işi sponsor bulamamıştım :D
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    UCANTENEKE
    UCANTENEKE's avatar
    Erkek
    zamanında yayınlanan hürrüyet bilim ekinde de vardı yapamazlardı bilmem kaç kmden sonra dünyanın dönüş hızı engellermiş yanlış hatırlamıosam

Bence bu dünya üzerinde seçilmiş ırk diye bi kavram varsa bu ırk kesin ruslardır.Onlar daha iyisini yapana kadar en iyisi onlar
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seadog
    seadog's avatar
    Erkek
    daha pazartesi derste gördük mühendislik olarak mümkün teoride ama pratigine biraz zaman var zamanı tam hatırlamadım. ingilizceye unuttum :P

devlet istatistik ensititüsüne göre kişi başına düşen tuğla öldürüyormuş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BuZuL
    BuZuL's avatar
    Erkek
    geçen senenin haberi bu neden yapamasınlarki kullanacakları element vardı çok sağlam ve hafif bir element bununla yapmayı planlıyorlardı

DAĞDA ÜÇ BEŞ KOYUN SÜRÜSÜ, TUTTURMUŞ BİR KÜRDİSTAN TÜRKÜSÜ, ELİNE ALMIŞ BAYRAK DİYE BİR MASA ÖRTÜSÜ, SATSAN BEŞ PARA ETMEZ NE DİRİSİ NE DE ÖLÜSÜ, SOYU SOYSUZ OLAN SENSİN TOPRAK SENİN NEYİNE, İTE İTLİK YAPIP KAFA TUTMA BEYİNE, ANLASA DEDİĞİMİ SOKAKTAKİ KÖPEK AĞLAR HALİNE, DUY ULAN SOYSUZ NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.......
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bugrahan45
    bugrahan45's avatar
    Erkek
    zeki mürende bizi görecekmi...

.
Toplam Hit: 6775 Toplam Mesaj: 47