folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Düşmanın Adını Değiştirirsek Ne Olur?

Düşmanın Adını Değiştirirsek Ne Olur?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek

Merhabalar, dikkat ettiğim birşey var. Lütfen sorduğum sorunun dışına çıkılmadan, sadece bunun sebebini açıklayacak olan arkadaşlar yardımcı olsun.

Türkiye Cumhuriyetine düşman ya da başındaki partinin rakibi olan hangi örgüt,ülke,adam vs varsa adı değiştiriliyor. Örneğin

IŞİD - DAİŞ

CHP - CEHAPE

Gülen Cemaati - Paralel,Haşhaşi

Beşer Esad - Eset

bunu yaparken ne amaçlıyorlar. Ya da bunun herhangi bir "kitle psikolojisi" hamlesi olduğunu düşünüyor musunuz?

Lütfen siyasi tartışmaladan uzak olarak cevap vermeye çalışalım. Saygılar.

Mylitta tarafından 25/Tem/15 20:45 tarihinde düzenlenmiştir

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Benim yorumum şu; insanlarda da aynı bilgisayara benzer bir array yapısı var, kavramlar bu array'larda tutuluyor gibi düşünelim. kavramları anlamsızlaştırmak (halkın olayları anlamasını zorlaştırmak) istersen array 'ı ikiye-üçe ayırırsın ve kodu buna uygun olarak değiştirirsin. insanlar önce koda adapte olamazlar (deaş ne ya dersin!), sonra yavaş yavaş eski array 'in içinden değerleri alıp, yenisine koyarlar. böylelikle-örneğin-, "esad" a ait iyi kodlar "esad" ın içinde kalır, ama kötü kodlar hep "esed" e yüklenir. bir zaman sonra "esed" yaygın olarak kullanılır ve artık karşında "kötü" bir "suriye yöneticisi" vardır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    c0nverse
    c0nverse's avatar
    Erkek

arada bir şu partilerin okunuşlarına ras geliyorum gerçekten gülüyorum ulan ne salak adamlarsınız cehape akape hadape mehape nedir, türkçenin katli resmen

Converse giyen uzaylı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekkeli
    Tekkeli's avatar
    Erkek

CHP - CEHAPE dediğin biraz ağız meselesi.

Gülen cemati ise akp2nin onlara düşmanlığı sebebiyle olabilir.

Daiş Işid'in diğer adlarından olabilir ama Avrupalılar ısis de diyolar onlara

eset dedikleride chp gibi biraz ağız meselesi.

Bence.:)

Tekkeli tarafından 25/Tem/15 20:22 tarihinde düzenlenmiştir

Köpeklerin kardeşliği aralarına kemik atılana kadardır. Mevlana Celaleddin-i Rumi
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    solstice
    solstice's avatar
    Erkek

Mehape :)

https://www.youtube.com/watch?v=k6LrGZGqYn8
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zukkum
    Zukkum's avatar
    Erkek
    Mylitta bunu yazdı

Türkiye Cumhuriyetine düşman olan hangi örgüt,ülke,adam vs varsa adı değiştiriliyor. Örneğin

CHP - CEHAPE

CHP ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti Düşmanı. Lütfen arkadaşlar biraz diddat edelim, ya da MEHAPE de mi?  Türkiye Cumhuriyeti Düşmanı. Bunlar AKP yeni algı operasyonlarıdır. Karşı oldukları ne varsa bir çoğunun ismini değiştiriyorlar. 

muratdemirbag.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Zukkum bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı

Türkiye Cumhuriyetine düşman olan hangi örgüt,ülke,adam vs varsa adı değiştiriliyor. Örneğin

CHP - CEHAPE

CHP ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti Düşmanı. Lütfen arkadaşlar biraz diddat edelim, ya da MEHAPE de mi?  Türkiye Cumhuriyeti Düşmanı. Bunlar AKP yeni algı operasyonlarıdır. Karşı oldukları ne varsa bir çoğunun ismini değiştiriyorlar. 

herhalde orada bir yazım hatası olmuştur hocam, umarım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

daiş i söylediğin gibi yazarsan öyle çıkar :) adamların gerçek ismi DAESH zaten :) Irak ve şam(suriye) islam devleti anlamına geliyor.. (ad-Dawlah al-Islāmiyah fī 'l-ʿIrāq wa-sh-Shām)

cehape yi neden öyle okuyor tam emin değilim ama harflere bölüyor ve her harfin okunuşuna göre parçalara ayırarak söylüyor. c->ce, h->ha,p->pe gibi.. belki bunu yapmasının sebebi de akp yi akp olarak okuyorlar onlar da biz ak parti yiz diyorlar.. 

esad ı bilmiyorum :)

fetullahçıları da haşhaşilere benzetiyor işte :) adam belki farklı şeyler uyandırılması için böyle farklı isimlerle çağırıyor :) eskiden fetullah diyince bana kızıyorlardı bu akp li grup, ne demek fetullah, hoca efendi o :D şimdi arkasından bir sürü laf ediyorlar.. Allah kimseyi iki yüzlü etmesin

mesela pkk diyorsunuz ama örgütün adı bu gerçek adı, partiye karkare kurdistan (kürdistan işçi partisi) kimse kip demiyor mesela.. belki bunun gibi 

unbalanced tarafından 25/Tem/15 20:43 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mylitta
    Mylitta's avatar
    Erkek
    RockZs bunu yazdı
    Zukkum bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı

CHP - CEHAPE

herhalde orada bir yazım hatası olmuştur hocam, umarım.

Afedersiniz. Anlatım bozukluğu olmuş. Düzelttim. ^^

Ayılıp bayılıp ayılıyoruz, bütün sokakları ayıkıyoruz
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

daiş i söylediğin gibi yazarsan öyle çıkar :) adamların gerçek ismi DAESH zaten :) Irak ve şam(suriye) islam devleti anlamına geliyor.. (ad-Dawlah al-Islāmiyah fī 'l-ʿIrāq wa-sh-Shām)

cehape yi neden öyle okuyor tam emin değilim ama harflere bölüyor ve her harfin okunuşuna göre parçalara ayırarak söylüyor. c->ce, h->ha,p->pe gibi.. belki bunu yapmasının sebebi de akp yi akp olarak okuyorlar onlar da biz ak parti yiz diyorlar.. 

esad ı bilmiyorum :)

fetullahçıları da haşhaşilere benzetiyor işte :) adam belki farklı şeyler uyandırılması için böyle farklı isimlerle çağırıyor :) eskiden fetullah diyince bana kızıyorlardı bu akp li grup, ne demek fetullah, hoca efendi o :D şimdi arkasından bir sürü laf ediyorlar.. Allah kimseyi iki yüzlü etmesin

mesela pkk diyorsunuz ama örgütün adı bu gerçek adı, partiye karkare kurdistan (kürdistan işçi partisi) kimse kip demiyor mesela.. belki bunun gibi 

H harfi ha diye okunmaz.

Işid olayına gelirsek aynen unbalancedın dediği gibi daeş arapçası daiş kürtçesi ışid türkçesi isis da ingilizcesidir. Hepsi aynı anlama geliyor(ırak şam islam devleti).

Yapılan olay bana göre itibarsızlaştırma çabası. Bir algıyı daha küçük düşürücü veya kaba bir dille söyleyerek onaitibar etmedğini küçük gördüğünü belirtiyor.

Aynı şey pkk için de geçerli (Pekeke - Pekaka)

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaNNi
    CaNNi's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Zukkum bunu yazdı
    Mylitta bunu yazdı

CHP - CEHAPE

neyse :D tartisma cikmasin diye tüm yazdiklarimi geri sldim.. kisacasi chp ne zamandan beri Türkiyenin dostu ? bunu aciklasan yeterli benim icin .. 

sitem hep âşinâlardan gelir bîgâneden gelmez!
Toplam Hit: 3565 Toplam Mesaj: 33
kitle psikolojisi