folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Eğitimini Almadan Grafiker,Mimar,Yazılımcı Vs. Olabilmek

Eğitimini Almadan Grafiker,Mimar,Yazılımcı Vs. Olabilmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    geberlan
    geberlan's avatar
    Erkek

Arkadaşlar böyle bir şey mümkün mü? Bir kişi bu meslek dallarının eğitimini diplomasını almadan, sadece geliştirilen yetenekle ya da tecrübe ile sektörlerde iş bulabilme çalışabilme imkanı var mıdır,yoksa diploma her şey midir? Ben kendim mimarım,işe girerken bana ve çevredeki arkadaşlara diploma konusu hangi okulda okuduğun vs,hiçbir şekilde açılmayıp istenilen tecrübe ve işi ne kadar bilebildiğin oluyor. Diğer yerlerde nasıl bilemiyorum ama, bu alanlarda böyle mi, daha çok ne yapılabildiğine mi bakılıyor? Okul olmadan tecrübe ve bilgi ya da yetenek ile de bu alanlarda iş bulabilme imkanı doğru mu, olabilir mi? 

vueeey ula hava patliiy ula gök delinuiii
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek

Diploma olmadan santiye sefligi yapmayi denesin o mimar arkadaslar

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Peki neden bu bölümler var? Demek ki okulunu okumadan olmuyor.

Diploma şart.

SkynetX tarafından 22/Oca/17 16:11 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

fizik mezunuyum - fizikte yüksek lisans yapıyorum birde istanbul üniversitesinde işletme okuyorum

çalıştığım yerde 3D Modelleme-Render Uzmanıyım 

IT müdürü senin programlaman iyi gel seni programcı yapalım diyor(PHP)

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Diathorus
    Diathorus's avatar
    Erkek

Diploma çok şey demek ama her şey demek değil.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

önce mimarlıktan başlayım.

mimarlık imza yetkili bir meslek. yani 10 kat daha iyi çizim yapsam dahi mimarlık diplomam olmadan sadece işi yürütürüm ama yetkim olmaz. ( gerçi şimdiki hukuki durumu çok iyi bilmiyorum)

mesela mimarlık yüksek lisansına sadece mimarlık mezunlarını alıyorlar.

ölsen,   üniversiteyi satın alsan dahi  mimarlık diploman olmadan yüksek lisans yapamıyorsun ( ek :  şimdilerde inşaat ve diğer bir iki mühendsilik eklenmiş. daha yeni o da)

ama mimarla beraber çalışırsın  falan bilemiyorum .

güzel çizimleri yapıyorsundur o ayrı. örneğin ben peyzaj yada iç dekorasyon gibi bölümlere çok meraklıyım. çizim yapmaya engel değil.

yazılımcı arkadaşlar zaten gani gani :) kızmayın lütfen... diploma eğitim asla önemsiz demiyorum ama diploma şart değil şu bilgisayarı öğrenmek için

adamın biri alakasız bir bölümde okuyordur ne bileyim süt ürünleri :)  ama bilgisayara takla attırıyor. bütün sistemlerini ezberlemiş yalamış yutmuş.

bazen haberlerde görürsün 11 yaşında FBI sitesini hackleyen bir çocuk vardı. koca uzman ekip çocuğu aradılar aylarca :))) yakalanmasaymış :(  ben çocuğu tutuyordum.

yani programlamada çok şart değil.

grafikeri en sona bıraktım bir grafiker olarak :)

Ben kursa giderek öğrendim sonra gittim çalıştım öyle yürüdü gitti. yani diplomam yok. Şartta değil bu meslek için.

ama yinede bu işi yapıyorum. Çevremdeki hemen hemen herkes böyle. 

Sadece iş olsun para kazanayım derdindeysen bu sana yeter ancak kaliteli işler yaparım diyorsan biraz efor sarfetmelisin.

çünkü taşı at grafikere değiyor :)  kalite yerlerde. iki çizerim parayı alırım kafasında dünya adama var.

eğer matbaası olan bir tanış varda onun yanında çalışıyorsanız grafikerim deyip çıkıyor.

milletin işi görülsün yeter deniyor. kimse iyi birşey yapma derdinde değil.

ben çok iyi olduğumu idda etmiyorum hatta çoğu tasarımımı beğenmiyorum. bile :)

ama profesyonel tasarımdan anlarım. dünya çapında birçok tasarımcıyı takip ettim. okuyorum  araştırıyorum. şahsen okulunu okumak ta isterdim

Not: diploma önemli her daim. meslek sahibi olmak için değilsede güzel işler yapmak için belkide.

ama her diploması olanda işin duayeni olmuyor. 

futurist tarafından 22/Oca/17 17:05 tarihinde düzenlenmiştir

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Diploma önemli bir şey ancak bizim gibi toplumlarda çokta yürüyen bir şey değil, eğer resmi belgede falan zorunluluk durumları yoksa. Örneğin, proje çizilecek makine mühendisinin onaylaması gerek vs durumu. Biz millet olarak her boku az buçuk öğrenerek-öğrenmek zorunda hissettirilerek büyüdüğümüz için diploma olayıda bize boş geliyor. Kaç kişinin evine tesisatçı geliyor elektrik,su vs arıza durumlarında. Her şeyi biz yaparız ki öyle de . Ocağın tüp başları değişecek doğalgaza uyumlu hale getirilecek tamirci 50 tl istiyor, gittim 3 tl ye doğalgaz başlığı aldım, lokma setiyle kendim söküp değiştirdim, fırının rezizstansı yanar, tamirci 100 tl ister, gittim 15TL'ye aldım, fırını söktüm biçtim kendim tamir ettim. Mutfak çeşmesi su sızdırıyor, tamirci çeşme komple değişecek yenisi 150 TL dedi, gittim evdeki çeşmenin iç bataryasını 5TL 'ye alıp + 5TL de boru anahtarı alarak 10TL ye çözdüm işi.

Şimdi bunlar basit günlük örnekler, biz millet olarak otopark yapıyoruz , iki tane çinko, komşudan kaynak makinesi amca çocukların çağır haftasonu tamam. Tuğlayı, demiri, çimentoyu al sen evi hallederiz, illa bir tanıdık işi bilen birisi vardır adam malzemeyi alıp ev yapabiliyor. En son benim kendi hatırladığım eve parke döşedim , geçenlerde de arkadaşın evinin fayanslarını hallettik. Bir arkadaşın da çatısı su sızdırıyormuş onuda yakında halledecez. Başka bir arkadaş diğer arkadaşın arabasının bilmemneyi bozukmuş , elektronik bir devreymiş onu halletti geçenlerde.

Dediğim gibi her boku az buçuk ucundan anlıyoruz kör topal hallediyoruz. Özellikle bizim gibi alım gücü oldukça düşük bir millet her masraf getirecek işte lan biz yaparız bunu yaklaşımında bulunuyoruz. Yaptığımız işler dört dörtlük değil ama sistem çalışıyor sonuçta.

Hani hep derler ya, lan bu amerigalılar, avrupalılar mal adamlar. Salak bir şeyden anlamıyor. Evet abi adamlar eğitimli, adam sadece alanında eğitimli, adam makien mühendisi yetiştiriyor ve adamın kafada sadece orada dört dörtlük çalışıyor, lamba patladığı zaman değiştirmeyi bilmiyor veya risk almıyor adam. Lan ben mahalleden birisinin kartal marka aracının motorunu komşular bir araya gelip motoru indirip 3-5 gün uğraşıp yaptıklarını biliyorum. Mahalleyi atölyeye çevirdiler iki dakikada. Şimdi bu yaklaşım bizim eğitim sisteminde de aynı, belli başlı alanlar ve üniversiteler dışında aldığın eğitim aslında çokta kaliteli bir eğitim değil, diplomasız adamlar oradan mezunların kat kat iyisi işler çıkarabiliyor. Evet bizim ülkede dediğim gibi imza falan işi olmayan mesleklerde çokta diplomayı kafaya takmamak gerek. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı 

yazılımcı arkadaşlar zaten gani gani :) kızmayın lütfen... diploma eğitim asla önemsiz demiyorum ama diploma şart değil şu bilgisayarı öğrenmek için

adamın biri alakasız bir bölümde okuyordur ne bileyim süt ürünleri :)  ama bilgisayara takla attırıyor. bütün sistemlerini ezberlemiş yalamış yutmuş.

bazen haberlerde görürsün 11 yaşında FBI sitesini hackleyen bir çocuk vardı. koca uzman ekip çocuğu aradılar aylarca :))) yakalanmasaymış :(  ben çocuğu tutuyordum.

Yazılımı herkes tabi ki öğrenebilir öğrenmeli de. Ama dünya çapındaki büyük şirketlere bakarsanız hepsi bilgisayar bilimlerinde okumuş doktora yapmış kişileri alırlar.

Öyle sen lise mezunusun hadi gel çalış demezler. Eğer varsa da çok çok çok zekidir. Kafayı kırmıştır.

Bilgisayar bilimlerini geliştiren kişilerin hepsine bakarsanız bilgisayar, elektronik, fizik, matematik gibi bölümlerden en az doktoraları var. Ki çoğu şey zaten doktora tezi olarak ortaya çıkmış. En başta Google.

Bill Gates, Steje Jobs falan bilgisayar dahisi değil bunlara bakmayın bu adamlar pazarlama dahileri. Neumann, Dennis Richie, Stroustrup, Sergey Brin falan hepsi köküne kadar okumuşlar.

Bu kadar şeyi neden anlattım peki?

Şu yazılım olayını küçümsemeyi bırakın. Merhaba Düynya yazan ya da birilerinin yaptığı programları kullanan kişileri "bilgisayar mühendisi" olarak görmeyin.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı
    futurist bunu yazdı 

Yazılımı herkes tabi ki öğrenebilir öğrenmeli de. Ama dünya çapındaki büyük şirketlere bakarsanız hepsi bilgisayar bilimlerinde okumuş doktora yapmış kişileri alırlar.

Öyle sen lise mezunusun hadi gel çalış demezler. Eğer varsa da çok çok çok zekidir. Kafayı kırmıştır.

Bilgisayar bilimlerini geliştiren kişilerin hepsine bakarsanız bilgisayar, elektronik, fizik, matematik gibi bölümlerden en az doktoraları var. Ki çoğu şey zaten doktora tezi olarak ortaya çıkmış. En başta Google.

Bill Gates, Steje Jobs falan bilgisayar dahisi değil bunlara bakmayın bu adamlar pazarlama dahileri. Neumann, Dennis Richie, Stroustrup, Sergey Brin falan hepsi köküne kadar okumuşlar.

Bu kadar şeyi neden anlattım peki?

Şu yazılım olayını küçümsemeyi bırakın. Merhaba Düynya yazan ya da birilerinin yaptığı programları kullanan kişileri "bilgisayar mühendisi" olarak görmeyin.

yok öle birşey hocam diploma Türkiye'de şart yurtdışında şart değil. Adamlar ne bildiğine bakıyor. Sadece internet üzerinden dil dersleri(java, python v.b.) alarak IBM'e giren arkadaşım var. Kendisi mimarlığı 1. sınıfta bıraktı ben yazılımcı olcam dedi. İlk bazı şirketlerin IT bölümlerinde çalışıyordu 3 bin lira ile. Şu an IBM 'de 11 bin zloty maaşı var. Tl ile 10 bin lira falan yapıyor :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

Diplomadan bir bok olmaz fakat bir üniversite görmek iyidir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sezeruludag
    sezeruludag's avatar
    Erkek

bende yaptığım işte (Grafik) diploma sahibi değilim, bana sormamışlardı işe alırlarken sen nerden mezun oldun ne okudun diye:) sonuç olarak bir üniversiteden mezunum (Programlama) etrafımda bu konuda çok insan var bir tanıdığım Gıda mühendisiyken kendini yazılıma vermişti (Resmi olarak yazılımla alakalı hiç bir yerden mezun değil) çok iyi bir pozisyonlarda işi olmuştu. Sanıyorumki Grafik ve Yazılım sektöründe iş bulabilmek için diploma şart değil :)

Hatasız Kod Olmaz... :)
Toplam Hit: 1809 Toplam Mesaj: 15
eğitim