folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektriğin Kalorisi Varmı Hesaplamak Mümkün Mü ?

Elektriğin Kalorisi Varmı Hesaplamak Mümkün Mü ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı

Hocam Önceki mesajımda zaten vermiş olduğunuz bilgilere itirazım olmadığını beyan etmiştim. Şu ankiler ilede gayet ayrıntılı olmuş diyebilirim.

Ancak Sorulan soru, Olayın anatomisini ister tarzda değildir. Sadece Teknik kullanımda Elektronikçi yada Elektrikçi için Akım Hesaplamaları Devre hesaplamaları yapılırken, Kalori cinsinden birim ile hesaplamaların yapılmadığını beyan ettim.  Yani Söylemim söyleminizin damıtılmış halidir. Ondaki gayede birazda Teknik Bilmeyen Müritleride Düşünmemdir. Daha kısa ve Net olması baabında.

Ayrıca bu kadar ayrıntılı bilgi verdiğiniz için Teşekkür ediyorum.

Eyvallah dostum. Üzdüysem  kırdıysam  özür dilerim..

Elektrikte  Kalori ya da kilo kalori kullanılmayışının nedeni sanırım biraz da tarihle ilgili ( bilim tarihiyle ) ama pekala kullanılabilir enerjinin adı ister jul olsun ister kalori  ve aslında kullanılıyor da.. en azından elektrikli ısıtıcı hesaplarında

"ISI ENERJİSi" kavramı  [ sıcaklığı artıran ya da azaltan enerji ] olarak biliniyordu.. ve Kalori sadece bir ısı enerjisi birimi olarak kullanılıyordu ısı enerjisinin iş ile olan bağıntısı bilinmiyordu .. James Joule  ise ısı enerjisinin aslında mekanik iş'e ( yani bir cismi yerden kaldırma işine)  dönüştüğünü keşfetmiş ve bir devrim yaratmıştır ( E=MC^2 gibi) 

[ Termodinamiği başımıza bela eden şerefsiz yani :D ]

..

https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Prescott_Joule

Tabi bu genel olarak "iş" kuvette karşı kuvvet doğrultusunda kuvvetin hareketi olarak ne olduğu anlaşılınca aslında bunun eketrik alanda bulunan yüklü parçacık için de söylenebileceği anlaşılmıştır 

Ama elektriğin doğası biraz daha geç anlaşıldığı için [sanırım ] Volt=Joule/ Coulomb olarak sabitlenmiş..kabul edilmiş

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı

Hocam Önceki mesajımda zaten vermiş olduğunuz bilgilere itirazım olmadığını beyan etmiştim. Şu ankiler ilede gayet ayrıntılı olmuş diyebilirim.

Ancak Sorulan soru, Olayın anatomisini ister tarzda değildir. Sadece Teknik kullanımda Elektronikçi yada Elektrikçi için Akım Hesaplamaları Devre hesaplamaları yapılırken, Kalori cinsinden birim ile hesaplamaların yapılmadığını beyan ettim.  Yani Söylemim söyleminizin damıtılmış halidir. Ondaki gayede birazda Teknik Bilmeyen Müritleride Düşünmemdir. Daha kısa ve Net olması baabında.

Ayrıca bu kadar ayrıntılı bilgi verdiğiniz için Teşekkür ediyorum.

Eyvallah dostum. Üzdüysem  kırdıysam  özür dilerim..

Elektrikte  Kalori ya da kilo kalori kullanılmayışının nedeni sanırım biraz da tarihle ilgili ( bilim tarihiyle ) ama pekala kullanılabilir enerjinin adı ister jul olsun ister kalori  ve aslında kullanılıyor da.. en azından elektrikli ısıtıcı hesaplarında

"ISI ENERJİSi" kavramı  [ sıcaklığı artıran ya da azaltan enerji ] olarak biliniyordu.. ve Kalori sadece bir ısı enerjisi birimi olarak kullanılıyordu ısı enerjisinin iş ile olan bağıntısı bilinmiyordu .. James Joule  ise ısı enerjisinin aslında mekanik iş'e ( yani bir cismi yerden kaldırma işine)  dönüştüğünü keşfetmiş ve bir devrim yaratmıştır ( E=MC^2 gibi) 

[ Termodinamiği başımıza bela eden şerefsiz yani :D ]

..

https://tr.wikipedia.org/wiki/James_Prescott_Joule

Tabi bu genel olarak "iş" kuvette karşı kuvvet doğrultusunda kuvvetin hareketi olarak ne olduğu anlaşılınca aslında bunun eketrik alanda bulunan yüklü parçacık için de söylenebileceği anlaşılmıştır 

Ama elektriğin doğası biraz daha geç anlaşıldığı için [sanırım ] Volt=Joule/ Coulomb olarak sabitlenmiş..kabul edilmiş

Değerli hocam aynen söyleminizin altına imzamı atarım. :)

Velhasıl Sözün özüne gelirsek, Kalori Elektronik işlemlerde Elektriksel işlemlerde arka pilanda olsada aslında her zaman işin ta merkezinde vardır. Ancak Teknik izahatlerde adı geçmez. Bunun yerine Wat veya Amper ile belirlenmiş Elektriksel Ölçüm birimleri Ön Pilanda yer alır.

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

aslında benim merak ettiğim birazda harcanan güç ile ilgili elma = armut değildir fakat ikisinin size verdiği güç pekala aynı olabilir (boyutu farklı olacak şekilde tabi )

mesela 1 litre suyu 80c ısıtmak için yakmam gereken odun miktarını 1 litre suyu ısıtmak için yakmam gereken elektrik oranıyla kıyaslamak istiyorum veya

bir elektrik santrali kuracağım veya kendi küçük evim için kömür yada odun yakarak elektrik üreteceğim ozaman söyle bir sonuç çıkacak

kullandığım her farklı yakıt karşısında ürettiğim elektrik miktarı farklı olacak peki bunu etkileyen girdi ne ? fiyatını aynı olduğunu varsayalım yakıtın kalorisi benim elde edeceğim elektrik miktarını değiştirecek yani sonuç olarak arkadaşlar gerekli bilgiyi vermiş mümkün fakat çevirmenin hiç bir faydası yok en azından normal insanlar için. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

aslında benim merak ettiğim birazda harcanan güç ile ilgili elma = armut değildir fakat ikisinin size verdiği güç pekala aynı olabilir (boyutu farklı olacak şekilde tabi )

mesela 1 litre suyu 80c ısıtmak için yakmam gereken odun miktarını 1 litre suyu ısıtmak için yakmam gereken elektrik oranıyla kıyaslamak istiyorum veya

bir elektrik santrali kuracağım veya kendi küçük evim için kömür yada odun yakarak elektrik üreteceğim ozaman söyle bir sonuç çıkacak

kullandığım her farklı yakıt karşısında ürettiğim elektrik miktarı farklı olacak peki bunu etkileyen girdi ne ? fiyatını aynı olduğunu varsayalım yakıtın kalorisi benim elde edeceğim elektrik miktarını değiştirecek yani sonuç olarak arkadaşlar gerekli bilgiyi vermiş mümkün fakat çevirmenin hiç bir faydası yok en azından normal insanlar için. 

İşte söylemin için sanırım ayırt edici bir formül yok diye biliyorum.. İkisi arasındaki farkı istiyorsun. Oluşan fark sana lazım anladığım kadarıyla, Kıyaslamanın neticesinde tam ve doğru kalori bilgisi istiyorsun? Doğrumu anlamışım.?

Örneğin 1 Litre Suyu Kaynatacak Miktarda Odun Yakmakla Yine 1 Litre Suyu Kaynatmak için Elektrik enerjisinin Kaç Wat Harcanacağı ve Odunun Kaç Kilogram Harcanacağının Hesabını yapmak.? Doğrumu.?

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek

Ben de bilime bir katkida bulunayim;

Konu yanlis yerde (:

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    ShockMan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

İşte söylemin için sanırım ayırt edici bir formül yok diye biliyorum.. İkisi arasındaki farkı istiyorsun. Oluşan fark sana lazım anladığım kadarıyla, Kıyaslamanın neticesinde tam ve doğru kalori bilgisi istiyorsun? Doğrumu anlamışım.?

Örneğin 1 Litre Suyu Kaynatacak Miktarda Odun Yakmakla Yine 1 Litre Suyu Kaynatmak için Elektrik enerjisinin Kaç Wat Harcanacağı ve Odunun Kaç Kilogram Harcanacağının Hesabını yapmak.? Doğrumu.?

hocam gerçek hayatta lazım olan birşey yok ama teorik olarak ikisine ne kadar harcama yapacağımı hangisinin daha verimli olduğunu hesaplamak istedim. tabiki verimlilik konusunda yakıtın maliyeti asıl önemli olan ama berim ürün kalorisinin kaç w a eşit onu merak ettim

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    ShockMan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

hocam gerçek hayatta lazım olan birşey yok ama teorik olarak ikisine ne kadar harcama yapacağımı hangisinin daha verimli olduğunu hesaplamak istedim. tabiki verimlilik konusunda yakıtın maliyeti asıl önemli olan ama berim ürün kalorisinin kaç w a eşit onu merak ettim

Anladım hocam, Kanaatim isteğin deney ve gözlem yapmayı gerektireecek türden bulgular içeriyor. Öz aynı olsada yüzeyi farklı iki düzlem söz konusu. Watın Kalori karşılığını başka türlü bulma yolu bence yok.

Ancak ille Elektriğimi üretmek istiyorum diyorsan bu ara kafa yorduğum bir şey diyeyim sana. Belki ilgini çeker. Yakın zamanda gerçekleştirmeyi pilanlıyorum. Youtubede Gareeender Motor diye arat. Sanırım Mıknatıslar ile ilgili bir Buluş Oldukça ilgini çekecektir. Bu Buluşa Benim Eklediğim kendi fikrimde var. Onunla ortaya Bir Süper Jeneratör çıkacak. :)

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Hacım 1 litre suyu 20Cden  80C ısıtmak istiyorsan vereceğin ya da harcayacağın şey "ENERJİDİR" güç deildir .. Güç Bu enerjiyi ne kadar çabuk verebileceğindir 

Su oda sıcaklığında 20derce olsun

DT=80-20=60derece  

1 kilo suyu 1derece ısıtan enerji 1 kiloKalori= 4.18kiloJoul dür

sıcaklık farkı 60derece ise

ihtiyacın olan enerji 60x1(suyumuz bir kilo )=60kilokalori = 250.8kJ ikisi de aynıdır..

bunu ister mumla ısıt ister yıldız ışığıyla, ister sürtün.. nasreddin hoca gibi bu değişmez.. ısınma süreleri farklı olur

güçlü ısıtıcı kullanırsan çabuk ısınır daha az güçlü ısıtıcı kullanırsan yavaş ısınır

sen bu 60kCal enerjiyi (258.8kJ) 10 saniyede elde emek ister isen

60kCal/10=6kCal/sn gücünde o da eşittir 258.8kJ/10=25.88kW gücünde bir ısıtıcıya ihtiyacın vardır..

100sn de ıstmak istersen 2.588kW gücünde

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FiL3MAN
    FiL3MAN's avatar
    Erkek

peki kabartma tozu keki nasıl kabartıyor :D süpersiniz saygılar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek
    FiL3MAN bunu yazdı

peki kabartma tozu keki nasıl kabartıyor :D süpersiniz saygılar

Isınınca karbon di oksit ve su olarak çözünür  CO2 gaz kabarcıkları oluşturur

Gram başın 10 yüz bin baloncuk çıkararak.. 

Toplam Hit: 3135 Toplam Mesaj: 31
elektrik elektrik kalori yakıt