folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Elektrik Elektornik Den Anlayan Arkadaslar Besige Sallama Aparati Yapacagim Yardim

Elektrik Elektornik Den Anlayan Arkadaslar Besige Sallama Aparati Yapacagim Yardim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek

Allah naaip ederse temmuz sonu baby tbt li geliyor

Biz simdi bu bebege buyuyen besik denilen sallanan besikden aldik gece odada bakinirken kafama takildi minik bir motor ile bu besigi sallayabilirdik sonra nette biraz baktim adamlar bunun aparatini yaomislar satiyorlar ama konu su ki ben bunu kendim yaomak istiyorum basit bir mekanizma ve ipi daire cizerek cek birak yaoabilir diye dusundum ama burada nasil bir motor kullanmak lazim cozemedim servo motolar var servo motora direk 6 volt verdigimiz de surekli doner mi hadi dondu istedigimiz deviri nasil yakalayabiliriz buda onemli deli givi degil agir agir veya istersem deli gibi sallasin sonrasinda buna bir mikrofon devre ekleyip gece agladi 3 dk sallan gibi seyler d3 ekleyecegim tabi sirayla 

Elektronikci arkadaslar motor icin veya konu icin onerilerini bekliyorum

Güncelleme son attigim devreye bakarmisiniz

sunyy2003 tarafından 05/Haz/18 09:58 tarihinde düzenlenmiştir

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    oinomaos
    oinomaos's avatar
    Erkek

Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin. Bizimde temmuzda ikinci baby tbtmiz gelecek :)

Hocam servo motorlar direk elektrikle kontrol edilmiyor diyebiliyorum.

Motor olarak 300 devir gibi düşük devirli motorlar var. Yine bu devirler voltaja bağlı olarak artar ve azaltılabilir. Zaten 6v 300 devir gibi bir ibareyle satılırlar yani 6v verirsen 300 devir atar yanı sıra çalışma voltaj aralığı olur atıyorum 3v-9v gibi bu da 3v de 200 devir atar gibi bir şey oluyor sallıyorum bu devirleri.

Ek olarak regülatörlü motorlar var bunlarda içindeki dişlilerle motor devri düşürülüyor ve çıkış milinin yönü farklı olabiliyor bu kullanım kolaylığı falan sağlıyor.

Burada sanırım kritik noktalar şunlar olacaktır. Motoru sabitleme, motor beşik bağlantılarının konumu, elektriği kaçaksız ve risksiz şekilde motora taşıma.

İpten ziyade şuan adını hatırlamadığım kasnaklar var. Motor sürekli bir yöne dönüyor ama bu kasnaklarla hareket bir sağ bir sol oluyor böylelikle istediğin salınımı yakalayabilirsin. Biraz bakayım bulabilirsem editleyip yazarım buraya linkini falan.

Anıl
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Çocuk ağlamaya başladığında sallanan beşikler var hocam neden zahmet ediyorsunuz?

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Cocugu sallamaya alistirmayin zira gereksiz bi olay

delimiyim ben?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

elektronik bilgisi yüksek olan arkadaşlar diye okuyunca bir yükseldim acaba ne soruyor diye sonrası hayal kırıklığı. Piyasada bulacağın servo motorlar biraz sesli olur ciuvciuv diye öterler. Sessizini bulmanı öneririm. Servo motoru sürmek için de ayrıca bilgiye ihtiyacın var ama bence dediklerini yapmaya en kolay ardiuno ve raspberry pi ile başlayabilirsin en azından hazır projeleri yapa boza sonunda istediğine ulaşırsın.

tahribat.com a can feda
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    yawuz bunu yazdı

elektronik bilgisi yüksek olan arkadaşlar diye okuyunca bir yükseldim acaba ne soruyor diye sonrası hayal kırıklığı. Piyasada bulacağın servo motorlar biraz sesli olur ciuvciuv diye öterler. Sessizini bulmanı öneririm. Servo motoru sürmek için de ayrıca bilgiye ihtiyacın var ama bence dediklerini yapmaya en kolay ardiuno ve raspberry pi ile başlayabilirsin en azından hazır projeleri yapa boza sonunda istediğine ulaşırsın.

Evet sende haklısın soruya bak konuya bak gibi servo yeeine duz bir dc motor mu kullanmak daha mantikli

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek

Dc kullanmak daha mı mantıklı olur bilemiyorum ama sallama işini motora yüklemek yerine az enerji ile verimli sallanan bir beşik tasarlarsan hangisini kullandığının pek önemi kalmaz gibi. 

tahribat.com a can feda
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Çıkma silecek mekanizması işini görebilir.

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Çıkma silecek mekanizması işini görebilir.

+1 Bunu yazmak için konuya girmiştim. :))

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

PWM Ile hız kontrolü yapabilirsin. Arduino servo kütüphanesi işini görür. Saat tarih ayarlama muhabbetleri için de ds3231 alırsın. 

while (1<2)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eengineer
    eengineer's avatar
    Erkek

Gear motor kullanacaksın ancak bu bilgi ile hiç bulaşma. Hazırını al 

Toplam Hit: 1600 Toplam Mesaj: 16
besik sallama