folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Elektrik Mühendisi Öğrencisi Ne Yapabilir

Elektrik Mühendisi Öğrencisi Ne Yapabilir

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeratul
    zeratul's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba;

Elektrik mühendisliğinde okuyorum. Tamam okulda kapıyoruz bir şeyler ama kendi başıma, evde yapılabilecek maliyetlerde, akademik bir şekilde bir şeyler yapmak istiyorum (programlama yada dil öğrenme gibi meslek dışı değil mesleğimle alakalı yakın konularda olabilir). Biraz daha açık olmak gerekirse mesela bir arkadaşım (elektronik müh.) kendine ups yapacak durumda. Başka bir tanıdığım bir grup arkadaşıyla ar drone yaptı. Hani bu tarz şeyler ancak biraz daha basitinden başlamam gerekiyor. Kulüpler vs. diyenler olabilir oralar dışında bireysel olarak akşam sıkıldığımda uğraşılabilecek bir şey arıyorum Neler önerebilirsiniz?

Not: Hacı al eline tornavidayı onu bunu sök tak tarzında cevaplar istemiyorum çünkü öyle köşe başındaki tv tamircisi gibi değil mümkünse yaptıklarımın kitabına uygun bir biçimde ilerlemesini tercih ediyorum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam bende elektrik müh. son sınıf öğrencisiyim. Ne yapabilirsin dersek eğer şimdi elektrik müh genel olarak büyük makineler, büyük işletmeler ve büyük akım ve gerilim değerlerinde çalıştığı için o tür şeyleri tabiki evde yapamazsın. Ama otomasyon alanında kendini geliştirebilirsin. Mesela mikroişlemciler üzerine gidebilir, pic programlamayı öğrenirsen gayet ev ortamına yapacak birşeyler çıkar.

Aynı şekilde autocad üzerine çalışıp aydınlatma proje ve uygulamalarını öğrenebilirsin. İnternette çokca aydınlatma projesi mevcut okulda verilen ayınlatma tekniği ve lab dersinde autocadden birkaç birşey öğretilmesi lazım kolon şeması falan. Böylece mezun olduğunda taahhüt firmasında işe girersen önüne proje verdiklerinde hönk diye kalmazsın.

Bölümün klübü varsa onlara takıl insana bişeyler katar. Mesela bizim okulun elektrikli araba için takımı var her sene adam alıyorlardı.

En son tesla bobini yapar girişini ses kartına bağlayıp arnavut şevki remixini tesla bobini ile çalarsın :D

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeratul
    zeratul's avatar
    Erkek
    torpedo_XL bunu yazdı

Hocam bende elektrik müh. son sınıf öğrencisiyim. Ne yapabilirsin dersek eğer şimdi elektrik müh genel olarak büyük makineler, büyük işletmeler ve büyük akım ve gerilim değerlerinde çalıştığı için o tür şeyleri tabiki evde yapamazsın. Ama otomasyon alanında kendini geliştirebilirsin. Mesela mikroişlemciler üzerine gidebilir, pic programlamayı öğrenirsen gayet ev ortamına yapacak birşeyler çıkar.

Aynı şekilde autocad üzerine çalışıp aydınlatma proje ve uygulamalarını öğrenebilirsin. İnternette çokca aydınlatma projesi mevcut okulda verilen ayınlatma tekniği ve lab dersinde autocadden birkaç birşey öğretilmesi lazım kolon şeması falan. Böylece mezun olduğunda taahhüt firmasında işe girersen önüne proje verdiklerinde hönk diye kalmazsın.

Bölümün klübü varsa onlara takıl insana bişeyler katar. Mesela bizim okulun elektrikli araba için takımı var her sene adam alıyorlardı.

En son tesla bobini yapar girişini ses kartına bağlayıp arnavut şevki remixini tesla bobini ile çalarsın :D

Yani bende farkındayım evde elektrik santrali veya elektrikli arabası atölyesi kurulamayacağının :D Mikroişlemci ve pic programlama olabilir. Bu konu için kaynak önerebilir misin yada nereden başlamak gerekir?

AutoCad zaten biliyorum (uzman sayılmam ama bir stajyer için iyiyim) yazın staj yaptığım yer taahhüt firmasıydı orada öğrenmiştim birkaç projeyi kendim çıkartmıştım (tabii öyle devasa plazalar gökdelenler falan değildi :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Hocam en temel olarak mesela 16f628a üzerinde çalışabilirsin. Hem ucuz hem de gayet basit bir mikroişlemcidir.

Kaynak dersen ister internetten araştır ister aşağıda verdiğim kitabı al senin öğrenme yeteneğine ve havesine kalmış

http://www.robotistan.com/Mikrodenetleyiciler-ve-PIC-Programlama-16F628A-Orhan-Altinbasak,PR-1145.html

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Eğer hayal gücün varsa, detaylara önem veren karakterde biriysen ömür boyu rahat edeceğin tek şey proje işidir. Standart 100 metrekare evi 150 tl çizmekden çok ötesini mesela 500 yataklı 5yıldız+ özellikli oteli, bir avm yi yada 150 kişi çalışan şirketin merkez ofisini çizebilmelisin. Bunun için malzemeleri çok iyi tanımalısın. özellikle zayıf akımı. Kameralarda lens seçimi, daha ucuz ve yüksek çözünürlük verdiği halde ıp hd kamera yerine hd-sd kamera kullanma mecburiyetini aşmayı, cat7 kablodan fiberden daha hızlı veri taşıyabilmeyi, arasında binlerce km olan telefon santrallerini tek santral gibi planlamayı ve tabi hangi markanın üstünlüğü eksiği nedir bilmeyi, 2 tane 11ac,27 db cihazla wi-fi kurmakmı yoksa birçok 11n 20db cihazı ortak account sunucusu ile roaming de kullanma arasındaki farkı ve planlamayı, ön alarm destekli ups nin arıza yönetim otomasyonu,ölü nokta bırakmadan dect kurmayı, otel otomasyon sistemi ile odasında sigara içtiği için yangın alarmı çalıştırıp tüm oteli uyandıran müşterilere teknolojik çözüm bulmayı......
    Proje cizmeyi geliştir. iyi bir projeci olursan
    a) Firmalar fabrika gezisi,ürün tanıtımı vb.için kapında yatar. çinden italyaya gezmedik yer bırakmassın ve bunların çoğu 4-5 yıldızlı otellerde özel şöför hizmetiyle olur. özelliklede zayıf akım projelendirmesinde kendini geliştir.
    b) 2000 tl maaş alan, bunun için şantiyelerde sürtmeyi umursamayan meslektaşların yerine aylık kazancın en az 2 katı olur.
    c) Mutlaka biliyorsundur ama hatırlatmakta fayda var. Autocad üniversite öğrencilerine beleş. Yükle ve sık sık kurcala. örnek projeler, özelliklede birçoğu yanlış projeleri incelemek için ekap ın sitesinden ihale dosyalarını indir. Projeyi indir sonrada üzerinde eksikleri bulmak+önerilerde bulunmak için çalış.
    d) Proje ofisleri mesleki anlamda pek birşey öğretmez. Bunun yerine zayıf akım firmalarından katalog iste. Hatta git ben sizde çalışmak istiyorum verirseniz asgari ücrete bile razıyım de.
    e) Son kullanıcıya yönelik proje çizmenin ilk basamağı müşterinin ihtiyacını iyi belirlemektir. Teknik şartnameleri oku.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    golgi
    golgi's avatar
    Erkek

elektrik okuyosan bırak pic i falan bi işine yaramaz anca hobi olur sana

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Easx
    Easx's avatar
    Erkek

Valla kardeşim bende sana yakın bir bölüm okuyorum şu anda sadece ingilizcenin peşindeyim.

İngden sonra C/C++/C# öğrenmeye bakıcam yanında matlab falan filan. Şu anlık tek tavsiyem olabilir üstadlardan ayrı.

Dilin yoksa dil öğren ötesi yok.

www.kriptopedi.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hojucuk
    hojucuk's avatar
    Erkek

10$ a dual trace usb osiloskop yapmis adam http://yveslebrac.blogspot.com/2008/10/cheapest-dual-trace-scope-in-galaxy.html

guc kaynagi , nitrojen lazerleri http://www.jarrodkinsey.com/pages/laserpower.html

C* ya hepsin ya hic..ya TÜRK"sün ya pic!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    akmarky
    akmarky's avatar
    Erkek

çizdim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

elektrik okusam ilk bakacagim sey TESLA COIL olurdu.

Edit : ARM micro islemciler ilgini ceker ise LPC 1769'u ogrenmeni oneririm. Ben suan onunla ugrasiyorum

rakkoc tarafından 14/Kas/13 15:34 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeratul
    zeratul's avatar
    Erkek

Olgunisik bunu yazdı
    Eğer hayal gücün varsa, detaylara önem veren karakterde biriysen ömür boyu rahat edeceğin tek şey proje işidir. Standart 100 metrekare evi 150 tl çizmekden çok ötesini mesela 500 yataklı 5yıldız+ özellikli oteli, bir avm yi yada 150 kişi çalışan şirketin merkez ofisini çizebilmelisin. Bunun için malzemeleri çok iyi tanımalısın. özellikle zayıf akımı. Kameralarda lens seçimi, daha ucuz ve yüksek çözünürlük verdiği halde ıp hd kamera yerine hd-sd kamera kullanma mecburiyetini aşmayı, cat7 kablodan fiberden daha hızlı veri taşıyabilmeyi, arasında binlerce km olan telefon santrallerini tek santral gibi planlamayı ve tabi hangi markanın üstünlüğü eksiği nedir bilmeyi, 2 tane 11ac,27 db cihazla wi-fi kurmakmı yoksa birçok 11n 20db cihazı ortak account sunucusu ile roaming de kullanma arasındaki farkı ve planlamayı, ön alarm destekli ups nin arıza yönetim otomasyonu,ölü nokta bırakmadan dect kurmayı, otel otomasyon sistemi ile odasında sigara içtiği için yangın alarmı çalıştırıp tüm oteli uyandıran müşterilere teknolojik çözüm bulmayı...... 
    Proje cizmeyi geliştir. iyi bir projeci olursan 
    a) Firmalar fabrika gezisi,ürün tanıtımı vb.için kapında yatar. çinden italyaya gezmedik yer bırakmassın ve bunların çoğu 4-5 yıldızlı otellerde özel şöför hizmetiyle olur. özelliklede zayıf akım projelendirmesinde kendini geliştir. 
    b) 2000 tl maaş alan, bunun için şantiyelerde sürtmeyi umursamayan meslektaşların yerine aylık kazancın en az 2 katı olur. 
    c) Mutlaka biliyorsundur ama hatırlatmakta fayda var. Autocad üniversite öğrencilerine beleş. Yükle ve sık sık kurcala. örnek projeler, özelliklede birçoğu yanlış projeleri incelemek için ekap ın sitesinden ihale dosyalarını indir. Projeyi indir sonrada üzerinde eksikleri bulmak+önerilerde bulunmak için çalış. 
    d) Proje ofisleri mesleki anlamda pek birşey öğretmez. Bunun yerine zayıf akım firmalarından katalog iste. Hatta git ben sizde çalışmak istiyorum verirseniz asgari ücrete bile razıyım de. 
    e) Son kullanıcıya yönelik proje çizmenin ilk basamağı müşterinin ihtiyacını iyi belirlemektir. Teknik şartnameleri oku.

Çok teşekkürler hocam faydalı oldu fazlasıyla.

golgi bunu yazdı

elektrik okuyosan bırak pic i falan bi işine yaramaz anca hobi olur sana

Peki alternatif önerebileceğin bir nokta var mı ?

Easx bunu yazdı

Valla kardeşim bende sana yakın bir bölüm okuyorum şu anda sadece ingilizcenin peşindeyim.

İngden sonra C/C++/C# öğrenmeye bakıcam yanında matlab falan filan. Şu anlık tek tavsiyem olabilir üstadlardan ayrı.

Dilin yoksa dil öğren ötesi yok.

-Şu anda %100 ingilizce okuyorum zaten onun dışında da ilgiliyim dille ilgili bir sıkıntım yok yani ama saol yine de

@rakkoc dediğine bakıcam hocam saolasın.

@torpedo_XL kitabı kütüphaneden ödünç alırım şimdi eğer beğenirsem devamını getirmek için satın alırım teşekkürler yardım için

Toplam Hit: 2895 Toplam Mesaj: 15