folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Elektrikten Anlayan Var Mı ? [Çözüldü]

Elektrikten Anlayan Var Mı ? [Çözüldü]

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Foxxxxxx bunu yazdı

Çekilin elektrikçiyim ben sen sıfırlama yaparken nötürle topraklamayı aynı yere baglaman gerekirken fazla toprağı aynı yere başlamışsın o yüzden topraklama da elektrik var sana tavsiyem öncelikle faz A bir kablo elektrik olmayan yani nötüre grup prizin topraklama ve nötürünü baglayacaksın şohbenin baglantı klemensine bak faz hangisi ise ona fazı bagla topraklama ile nötürü aynı baglayabilirsin ama topraklama çekmeyi öneririm yinede sıfırlama yapacam dersen yukardaki  adımları uygula 

abi şöyle diyim.

bir tane pano var evin dışında. burda topraklı priz var. bu prizde her şey ok, sıfırlama pininde elektrik yok. ben buraya bir tane 3x2.5 kablo taktım, 15 metre çektim. şofbene bağladım (3 kabloyu rengine göre bağladım işte, mavi kahve sarı yeşil) aynı kablodan bi ek alıp grup prize girdim (yine 3 kablo, mavi kahve sarı-yeşil). fazla nötrü birleştirmedim yani :p 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Foxxxxxx bunu yazdı

Çekilin elektrikçiyim ben sen sıfırlama yaparken nötürle topraklamayı aynı yere baglaman gerekirken fazla toprağı aynı yere başlamışsın o yüzden topraklama da elektrik var sana tavsiyem öncelikle faz A bir kablo elektrik olmayan yani nötüre grup prizin topraklama ve nötürünü baglayacaksın şohbenin baglantı klemensine bak faz hangisi ise ona fazı bagla topraklama ile nötürü aynı baglayabilirsin ama topraklama çekmeyi öneririm yinede sıfırlama yapacam dersen yukardaki  adımları uygula 

abi şöyle diyim.

bir tane pano var evin dışında. burda topraklı priz var. bu prizde her şey ok, sıfırlama pininde elektrik yok. ben buraya bir tane 3x2.5 kablo taktım, 15 metre çektim. şofbene bağladım (3 kabloyu rengine göre bağladım işte, mavi kahve sarı yeşil) aynı kablodan bi ek alıp grup prize girdim (yine 3 kablo, mavi kahve sarı-yeşil). fazla nötrü birleştirmedim yani :p 

Sen sıfırlamayı nasıl yaptın o zaman sıfırlama nötür ile topraklamayı birbirine bağlamak demek sen nasıl yaptın grup prizin kablosu 3 adet değil mi saro- yeşil mavi kahverengi veya kırmızı sen neyle neyi birleştirdin? 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hellboy4tr
    hellboy4tr's avatar
    Erkek

dostum oturdugun ev muhtemelen eski bir ev ve topraklama hattinda sikinti var, hat hic yok (cok eski binalarda bina topraklamasi zorunlu degildi), bu tip yerlerde genelde topragi notr hattina baglarlar hat hic olmadigi icin.  sebebi bu.

Yapman gereken gecici cozum sohbeni fise ters sekilde tak isini gorurur, yani pirize ters sekilde tak.

kalici ve maliyetli coum ise eve yeni topraklama hatti cektirip tum cihazlari koruma altina aldirman

https://www.youtube.com/c/hobitadilat
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Foxxxxxx bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Foxxxxxx bunu yazdı

abi şöyle diyim.

Sen sıfırlamayı nasıl yaptın o zaman sıfırlama nötür ile topraklamayı birbirine bağlamak demek sen nasıl yaptın grup prizin kablosu 3 adet değil mi saro- yeşil mavi kahverengi veya kırmızı sen neyle neyi birleştirdin? 

abi hiç bir şeyi birleştirmedim ya. :| ben sifirlamayi topraga giden hat (şase, ground ) sanıyodum öyle kullandım cümle içinde

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

Ben elektrikçiyim diyip topraklama ile nötr birleştir demek ne kadar ilginç :S

@yolbulucu hocam panoyu kontrol etmişsin. Bağlantılarını tekrar kontrol et. Şofbeni bağlamadan 3lü prizi kontrol et. Topraklamada elektrik yoksa, şofbeni taktıktan sonra elektrik geliyorsa at şofbeni yenisini al ya da tamir ettir :) Topraklamaya elektrik verirsen ebesinin amı gibi fatura gelir.

Elektrikçi değilim. Bildiğim kadarıyla bu. Hata olabilir.

İmzalamazsam ne olcak?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

şofbeni topraksız kullanmak sıkıntı be hocam valla ben ocakta su kaynatıp öyle yıkanırım daha iyi

tam anlamadım yaptığını, bi tane prizden üçlü priz uzatma çektin sanırım, bu halde toprak hattında elektrik yokken şofbeni bağlayıncamı elektrik geliyo toprak hattına

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

O şofben 2000 watt üstü kısaca 3.2,5 ve üstü kalınlıkta antikrom veya düz bakır iletken kablolama uygulaması yapılmalıdır bağlantı için şofben sabit bir ekipman olduğu için priz Vs yanlıştır en uygun kullanım şalter ve şofbenin kendi kontrol düğmeleri ile kullanılabilir geçici düşünerek kalıcı kullanım mantığı ucuz bakışı ifade eder ve kullanım sırasında  sorun olarak geri dönüşü olur.tğm bağlantılar elektrikte standart kabul edilen bağlantılara uygun olmalıdır.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek

Hocam kolay gelsin umarım sorunsuz çözersin ama ben şohbenin olduğu yerde neden fırın kullanacağını anlamadım .d Suyu buharlaştırıp içeriyi saunaya mı çevireceksin. .d

ride or die..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

asdfasd konuyu kimse okumamış :p

evin dışında bitane pano var, burda 380 volt var, panoyu yapan sağolsun bir tane de grup priz koymuş içine . bu prizde ground var (sarı yeşil işte, neyse adı).

ben de burdan 3x2.5 kablo çektim bir tane :p toprak var yani. 2 değil, 3 tane tel var çektiğim kabloda, bir şeyi birleştirmiyorum.

bu kabloyu ikiye ayırdım ek yapıp, bir ucuna şofbeni bağladım, bir ucuna grup priz koydum bitane. şimdi sarı-yeşil kabloda elektrik var :p 

nötr ile bişeyi birleştirmedim. prizi ters çevirip deniycem ama , nötr ile bişeyi birleştirmediğim için etki edeceğini sanmıyorum

@banneduser hocam mutfakta sicak su tesisati yok, şofbeni lavabonun altına koydum, sıcak su gelsin diye, fırında yine mutfakta işte. yıkanmıcaz bunla yani :P 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EcHoLL
    EcHoLL's avatar
    Erkek

www.ustaelektrikci.com itina ile kablo döşenir :) elektrikli su ısıtıcı kullanıcaksan priz yerine antigron kablo çek araya sigorta koy aksi durumda suyla beraber pişersin dikkat et

insanları Silahsızlandırmak onları köleleştirmek için En iyi Yoldur.
Toplam Hit: 2306 Toplam Mesaj: 24
dedeye sahip çıkalım şofben elektrik elektrik