Elektronik Çöpleri Ne Yapabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, bende biraz biriktirme huyu var. Kullandığım, yediğim, içtiğim şeylerin kaplarını, kutularını, çantalarını, faturalarını, servislerini, metal, plastik, kağıt malzemeleri, yazdıkça aklıma geliyor, kısacası kullanılma ya da geri dönüştürülebilme ihtimali olan her şeyi. Nedense çöp olduğunda yazık oluyor, ziyan oluyor hissine kapılıyorum, bir şekilde bir işlev kazansın ya da geri dönüştürülsün istiyorum. Yakın zamanda bulunduğum evden taşınacağım şimdi yine birsürü çöpü ordan oraya taşımak istemiyorum. Bunlar arasında atmakta en çok zorlandığım şeyler elektronik çöpler, kablolar, şarj aletleri vesaire. İşine yarayabilecek, bir şekilde bunları dönüştürebilecek bir mürit var mıdır aramızda? nokia siemens şarj aletleri falan var, nokia kulaklık, sarı kırmızı görüntü/ses kablosu, tahminimce bi anten kablosu gibi bir şey, bir tarafı kopmuş usb kablosu, telefon kablosu splitter, bilgisayar kasa güc kablosu şimdi hangisi ne tam bilmiyorum, çalışırlığını da bilmiyorum, işine yarayabilecek varsa samsun içi elden verebilirim, isteyene kargoyla da gönderebilirim. Konuyla ilgili öneriniz varsa onu da yapabilirim...

http://www.abuk.net/image/elck

ben de sevgiden yanayım...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek

Belediyelerin Atık Yönetim Müdürlükleri var. Oraya danışabilirsin. Bir de samsun'da yakın zamanda böyle bir tesis açılmış. buraya da bırakabilirsin sanırım: https://www.haberturk.com/samsun-haberleri/61714204-cop-enerjiye-donusuyorbuyuksehir-belediyesi-kati-atik-depolama-tesisinde-aylik-23-bin

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

daha önce görmüştüm sanırım bu haberi biyogaz ile enerji üretiyorlar, ama demek ki diğer çöpleri de ayırarak geri dönüştürüyorlar.. anladığım kadarıyla bunu normal bildiğimiz çöpten yapıyorlar. o zaman samsun'da çöp atarken daha rahat olabilirim demek ki :) teşekkür ederim hocam araştırman için, işine yarayacak yoksa çöpe attığımda da bi şekilde geri dönüşeceğini biliyorum artık. bu arada ben belki nokia şarj aleti falan işe yarayabilir diye düşünmüştüm, buraya o yüzden yazdım biraz da..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

Boyle cevreye duyarli bir insan olmak cok guzel.

Ben de eskiden oyleydim, fakat bir yerden sonra bu fazlaliklarla ugrasmak, depolamak, ciddi zamanimi almaya basladigi icin malesef cope atmaya basladim, "benden daha onemli degiller" dusuncesi hakim olmaya basladi her ne kadar degerli seyler olsa bile.

Genellikle kapi onune yol kenarina duzgunce birakiyorum ihtiyaci olanlar alsin diye, tamamen sorunsuz sekilde calisan bir iMac'i bile bu sekilde elden cikardim gecen gun..

Ehl-i Byte
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ShockMan
    ShockMan's avatar
    Erkek
    trampfd bunu yazdı

Ben de eskiden oyleydim, fakat bir yerden sonra bu fazlaliklarla ugrasmak, depolamak, ciddi zamanimi almaya basladigi icin malesef cope atmaya basladim, "benden daha onemli degiller" dusuncesi hakim olmaya basladi her ne kadar degerli seyler olsa bile.

Genellikle kapi onune yol kenarina duzgunce birakiyorum ihtiyaci olanlar alsin diye, tamamen sorunsuz sekilde calisan bir iMac'i bile bu sekilde elden cikardim gecen gun..

En mantıklısı, bende gözden çıkardığımı kapı kenarına bırakırım, 10 dakika sonra yok. :)

Net ortamı, tek tük de olsa iyi dostluklar sağlamışsa bile, vefasızlığı ile ünlüdür..!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

İyi ki firmalar ortak girişe geçtilerde her markanın her modelinde değişik şarj ve kulaklık kablosunu almaktan kurtulduk. 

Bu işin en zalimi Sony Ericsson ve Samsung'tu. Her modelinde giriş farklıydı. Nokia insaflıydı ince ve kalın uç kullandılar fakat her modelinde kulaklık girişi farklıydı onların. 3.5 mm giriş kullanmamak için bayağı direnmişlerdi. 

mkyb tarafından 21/Ağu/18 01:24 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    trampfd bunu yazdı

Hocam bi daha ki sefere imac iphone felan bırakacak olursan haberdar eder misin (:

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    trampfd bunu yazdı

Hocam bi daha ki sefere imac iphone felan bırakacak olursan haberdar eder misin (:

Ederim hocam da muhtemelen birak ayni ulkeyi, ayni kitada bile yasamiyoruz.. :(

Ehl-i Byte
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu çöplüklerden bilgisayar toplayıp zamanında şöyle bir film çekmişlerdi. Uzun hali YouTube'ta var. İzledikten sonra Cüneyt Arkın'lı filmleri artık normal bulacaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=1JABdS-HN5A

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kofcu
    kofcu's avatar
    Erkek

ben de şurda iki üç kablo bulmuşum çöplüğüm var sanıyorum :)

mkyb hocamın bahsettiği ekiple ilgili şöyle bir video paylaşmak istiyorum:

https://www.youtube.com/watch?v=slAQFDc7aZ0

baya baya 68 dakikalık film o :)

Toplam Hit: 1621 Toplam Mesaj: 12
elektronik çöp