Elektronik Müzik Dinleyenlerden Destek Bekliyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Kendi çapımda geneli big room house olmak üzere cover ve remake yapıyorum. Henüz acemi bile sayılmam, emekleme aşamasındayım. O yüzden yapıcı eleştirilerinizi bekliyorum.

Bu tarz müzikleri dinleyenler varsa desteklerinizi esirgemeyin lütfen.

https://www.youtube.com/watch?v=AYUI0DzSioY

https://www.youtube.com/watch?v=8Hx0Ik12sFA

https://www.youtube.com/watch?v=r-40fWFdivY

https://www.youtube.com/watch?v=TWqcMSPmbVE

https://www.youtube.com/watch?v=SlOkGA2LnEk

https://www.youtube.com/watch?v=ap2XLSY-83Y

Teşekkürler.

Tanrıyla senli benli konuşurken; patronlarıyla sizli bizli konuşan yaratıklarız.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

eleştrilerin hep yapıcı olduğuna inanan biri olmuşumdur, gerektiğinde kırıcı bir şekilde söylense de. 

Öncelikle müzikler çok boş. ciddi anlamda boş. basite indirgeyip anlatırsam bi davul var bi synth var bi de ne olduğu belli olmayan acayipli sesler geliyor arkadan arada bi o kadar. Atıyorum bi tek keman çalıyor olsan klasik müzik falan gider anladın mı ama senin yaptığın şeyde bu kadar boş bırakamazsın. İkincisi kompozisyon yok, müzik kulağın var belli ritmi yakalayışından ama çok tekdüze gidiyor parçalar.

çok farklı bir yerden gelecek vereceğim örnek ama daha anlaşılır olmayı planlıyorum; 

Soldaki de pilav sağdaki de..

buralar bir zamanlar dutluktu, şimdi hep abardıman diktiler.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

İlk dediğine ilk paylaştığım 3 şarkı için katılmıyorum hocam ama diğer şarkılar için haklısın.

Çünkü gözlemlediğim kadarıyla elektronik müziğin doğasında bu var mesela: https://youtu.be/9vMh9f41pqE?t=53s

Sadece kick, clap, bass ve dutch horn... Kalite olarak tabii ki bu şarkıların yanından geçemezler orası ayrı bir konu :)

Kompozisyon konusunda da diğerlerinde olduğu gibi çok acemiyim hocam, şimdilik bu konuları geliştirene kadar cover ve remake olarak devam edeceğim birsürü sanatçının kafasını yakalayabiliyorum, her farklı şarkıda birsürü yeni şey öğreniyorum. Gerçekten çok katkısı oluyor.

Eleştiri ve önerilerin için teşekkür ederim, bir gün sağdaki pilavı servis edeceğime inanıyorum :)

Tanrıyla senli benli konuşurken; patronlarıyla sizli bizli konuşan yaratıklarız.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Erkek

Müzik ve özellikle elektronik müzik son dönemlerde çarpıcı şekilde bereketsiz olmaya başladı. Yani bir müzik çıkıyor ama ömrü neredeyse 1 gün oluyor, sonra yenisinin çıkması gerekiyor. İnsanlar artık ürünleri çok kolay tüketiyor. Bu benim şu an götümden uydurduğum bir terim olan "elektronik müzik enflasyonu" ile açılanabilir. İnsanlar haddinden fazla üretim sonucu müziklerden eskisi gibi zevk almamaya başladılar. Halbuki müzik çok güzide bir gıdadır ve yapımı çok zordur. Türlü eziyetler çekilerek imâl edilir, tıpkı şarap gibi ama tüketmesi kolaydır. İçersin ve şişe biter ya da dinlersin ve müzik biter. Şimdi bize sor deadmau5'u bile beğenmeyiz yani sana gelene kadar eşeğin ziki taşaklarına değer, çünkü piyasanın a*ına öyle bir koyuldu ki insanları memnun edemiyorsunuz. Sanat yapmak amaçlı değil, para kazanmak amaçlı bir piyasa, bir üretim günümüzde yürütüldüğü için bu dediğim hususlar gerçekleşmiş oluyor. Beğenmeyiz.

Geçtiğimiz cracking konularında müridin teki cracking işini küçümsemişti. "Ufak bir crack işi", "ne var yani iki tane kod" gibisinden çok afedersiniz ama cahilce söylemlerde bulunmuştu ki bunu şunun için söylüyorum: Birşeyin nasıl yapıldığını, ne zorluklarla yapıldığını bilmeden, o şeyi itin götüne sokmamak gerekir. Beğenmemek zevk işidir ki buna laf söylemek bile salaklıktır ama beğenmemenin ötesine geçmemek gerekir. Çoğu kişi yaptıklarını beğenmez çünkü sor bakalım compressor neden eklenir bilmezler, çünkü onların işi tüketmek ve zevkleri ne doğrultuda olursa olsun her zaman en iyisini isterler. Ha burada "en iyi" kavramı tartışılır zira dediğim gibi zevkti. Ben herkesin en iyi dediği ve sevdiği şeyleri ben nedense sevemiyorum. E bu da beni en iyi sev(e)mediğim için anormal yapmaz mı? Doğal olarak ben iyi bir zevke ve kulağa sahip değilimdir izlenimi uyandırır. O hâlde herkesin beğendiği yani kitlelerin bayıla bayıla dinlediği müzikler sizce en iyi müzikler midir? Bence değildir.

İşin ve sözü özü şu: Ben, az çok bu işlerin ne kadar zor olduğunu biliyorum ve açıkçası yaptıklarını beğendim. Yaptığın işler çok basit görünebilir çünkü "3 dakikalık şey yaaa, ne olabilir ki?" gibi salakça söylemleri söylemek çok olası. Burada beğenmemek suç değildir ki zevki tartışmak abestir ama beğenmeyip üstüne müziği ve emeği itin götüne sokmak yanlıştır. "E sen yap bakalım o zaman" desen, az önce dediğim gibi compressor hususuna dahi cevap veremeyecek adamlar burada elektronik müzik gurusu kesilir ve ahkam keserler.

Moralini bozma ve çalışmalara devam et. Bizim ülkemizde eğlence sektörü ekseriyetle itin kopuğun içtiği, hap attığı, karıların kızların kötü yola düştüğü sektör olarak algılandığı için maalesef elektronik müzik sektörü de etkileniyor ve çok yetenekli insanlarımız olmasına karşın dünyaca ünlü djlerimiz olamıyor. Mesela sorun kendinize neden "en iyi" diye tabir edilen ama özünde çok hit alan ya da başka bir tabirle popüler olan djler hep Hollandalı?

Aynen devam. Limitlerini her zaman kendin tespit et, başkalarının sana limit tayin etmesine müsade etme.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

mix ve mastering öğrenirdim ben senin yerinde olsam

şarkılara yorum yapamayacağım senelerdir edm dinlerim 3-4 senedir 1 2 3 drop bıktım artık şarkılar aynı gelmeye başlıyor

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

eleştrilerin hep yapıcı olduğuna inanan biri olmuşumdur, gerektiğinde kırıcı bir şekilde söylense de. 

Öncelikle müzikler çok boş. ciddi anlamda boş. basite indirgeyip anlatırsam bi davul var bi synth var bi de ne olduğu belli olmayan acayipli sesler geliyor arkadan arada bi o kadar. Atıyorum bi tek keman çalıyor olsan klasik müzik falan gider anladın mı ama senin yaptığın şeyde bu kadar boş bırakamazsın. İkincisi kompozisyon yok, müzik kulağın var belli ritmi yakalayışından ama çok tekdüze gidiyor parçalar.

çok farklı bir yerden gelecek vereceğim örnek ama daha anlaşılır olmayı planlıyorum; 

Soldaki de pilav sağdaki de..

katılmakla beraber bazen çok yalın müzikler çok daha fazla iyi olabiliyor. senin müzikler bu şekilde değil. yalın olduğu zaman bile kulak tırmalıyor. 

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

Ben beğendim hocam. Abone oldum sporda açar dinlerim.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Kullandığın materyaller güzel,ilk parçanın acapella sı hoşuma gitti fakat tema eksik hocam.Çok fazla zil çok fazla farklı ses çok fazla davul kullanmak değildir müzik,az sound ile güzel şeyler çıkarmaktır.

örnek : https://m.youtube.com/watch?v=OBqlr7KRaQo

Parçaların kompozisyon gibi olmalı,giriş gelişme sonuç,kopması gerektiği yerde kopaun gitsin vur davula çal zurnayı ama ahenk içinde olsun,asma davulun vurması gerektiği yerde flüt çalarsan olmaz.

En büyük sorun tema ve çok fazla materyal kullanmak.Temadan kastım parça neree kopacak nerde durulacak,örnekteki video sana yol göstersin.

Birde bir bölümde denk geldim vocal girdikten 2 vuruş sonra ziller falan giriyor,bunu yapma,zil girecekse vokalle beraber girsin olaya,vokalin altına string falan çıkarmak zordur çok kaliteli stringler yapmalısın....

Mobile den yazdığın için fazla örnek veremedim.Yazı bütünlüğü olmaya bilir bi taraftanda benim prensesle uğraşıyorum :)

Kısaca; tema olsun,az malzeme kaliteli iş çıkarmaya bak.Parçada güzel bir ritim tutturursanda onu uzatmamaya bak,tatlı tatlı ver dinleyiciye ki ritim baymasın.

Şuan piyasadaki parçaların çoğu beş kuruş etmez,temeline baktığın zaman hep ayrı ritimler genelde aynı başlangıç ve bitişler,sen farklı şeyler çıkarmayı dene her zaman için.Hiç bir zaman sıkıldığın yerde melodiyi uzatma dakika doldurmak için Pc ye geçince daha derli toplu birşeyler yazarım kolay gelsin şimdilik.

Haşa zulmetmez kullarına hüdası, her kulun çektiği, kendi işinin cezası!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lupin
    Lupin's avatar
    Erkek

Öncelikle arkadaşların yaptıkları eleştirileri biraz değiştirerek yapayım.
    Müzik çok boş demişler ya hani heh işte onun için napıyorsun ? Açıyorsun mastering derslerine başlıyorsun.
    Her şeyden farklı bir ses geliyor diyorlar ya onun için napıyorsun ? Açıyorsun baştan note öğreniyorsun.

Volki diye kendini tanıtıyorsun ya heh işte onun için bir müzik kimliği oluşturuyorsun.
    Mesela "bu Volkinin bass'ı bu volkinin snare'i bu clap volkinin parçasında muhteşem" dedirtecek kendine özgü şeyler kullanmalısın.
    parçanın ilk 16lığında farklı bir bas diğer 16lığında farklı bir bas yada snare kullanırsan insanlar her yerden farklı ses geliyor diye yorum yaparlar sen de farklı anlarsın o zaman şevkin kırılır.

sen sadece bu kritikleri nasıl teknik yolla çözebilirsin onlara bakmalısın.
    teknik bilgilerini geliştirdiğin sürece ortaya güzel şeyler çıkaracağına inanıyorum ki daha başlangıç seviyesinde bile olmadığını söylüyorsun bu o seviyeye göre çok çok güzel.

Rus ile aldatmayanı etmeli takdir,tek biri ile uslanmayanın hakkı köçektir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

Hepinizin yorumlarını dikkatle okudum altın değerinde tavsiyelerde bulunmuşsunuz teşekkür ederim. Teşvik edici sözler için de eyvallah :) 

Ders alıyorum ancak henüz bitirmeden ve birkaç şey öğrenmenin vermiş olduğu heyecanla ilk işlerimi paylaşmak istemiştim. Tabii ki şarkılar bu seviyede kalmayacak.

Elektronik müzik sektörünün 80li yıllardan itibaren nasıl geliştiğini, hitleri, iniş-çıkışları didik didik ederek araştırdım ve artık yeni birşeyler üretilmemesi konusunda çok haklısınız. Mesela tonlarca müzik yapımcısı var en fazla hollandalı var. Hollandalıların arasından Martin Garrix sıyrıldı Animals parçasıyla (yanlış hatırlamıyorsam 3-4 yıl önce) sonra o bile kendini tekrar etmeye başladı. 

Ki onlarda Spinnin gibi bir şirket bir imkan var. İnsanlar orada bir araya gelip bir elin nesi var iki elin herşeyi var mantığıyla fikir alışverişi yaptığı halde tüm şarkılar c/p devam etmekte.

Şu an örnek aldığım KSHMR ve Dimitri Vegas var. Like Mike denen kişi işin şov kısmı :) Bence son yıllarda piyasaya yeni birşeyler katanlar bu adamlar. Hele Dharma şarkısı dinlemeye doyamıyor insan. 

Neyse tekrar teşekkür ederim gerçekten altın değerinde tavsiyelerde bulunmuşsunuz, işin teknik kısmına hakim insanları görmek mutluluk verici :) 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Atlas
    Atlas's avatar
    Erkek

Dostum benden sana tavsiye edm artık sıktı insanları deep house yada tropical üzerine çalış hem daha kolay hem her kesim insan dinliyor mesela mahmut sena ile feel yaptı koptu gitti çocuk yada trance müzik yapıcaksın oda çok zor kendim uğraştığım için biliyorum :) edm konusunda paran olucak yükselmen için martin garrix animals için kaç kişiden yardım aldı + 50 bin dolar spinnine para verdiler parçaya destek için çok şeyler dönüyor piyasada yani bu piyasada param yok ama iyi olcam diyosan çok çok çok iyi parça yapman gerekli yoksa zor hocam 

-
Toplam Hit: 753 Toplam Mesaj: 12
elektronik müzik