Elektronikçiler Buraya!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek

Hemen konuya giricem. Proje aldım projeyi kısa anlatmak gerekirse:

Projenin amacı: Araba,Minibüs,Kamyon vs.. altını Kamera yardımıyla bilgisayarda görmem lazım.

Sitemin çalışması: Küçük uzaktan kumandalı araba ve üstünde kamera olcak.

Ben bilgisayara kameradaki verileri nasıl aktarırım?
    Ve uzaktan kumandayı bilgisayardan nasıl kontrol ederim?(yön tuşlarıya kontrol)

Soruyu anlamışınızdır umarım..

Profile Tıkla Anlarsın?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Toma2Gm bunu yazdı:
    -----------------------------

Hemen konuya giricem. Proje aldım projeyi kısa anlatmak gerekirse:

Projenin amacı: Araba,Minibüs,Kamyon vs.. altını Kamera yardımıyla bilgisayarda görmem lazım.

Sitemin çalışması: Küçük uzaktan kumandalı araba ve üstünde kamera olcak.

Ben bilgisayara kameradaki verileri nasıl aktarırım?
    Ve uzaktan kumandayı bilgisayardan nasıl kontrol ederim?(yön tuşlarıya kontrol)

Soruyu anlamışınızdır umarım..

biz bunu helikopterde yapıcaktık iptal ettik..

bu konuda uyarla kendine göre..

http://www.tahribat.com/forumdisplayfolder.asp?highlight=&folderid=79719  

edit: pc den arabayı kontrol edemezsın sanrım bilmıyorum onu tam :):) araştırırsın onuda :) 

Boş İşler Uzmanı..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek

edit: pc den arabayı kontrol edemezsın sanrım bilmıyorum onu tam :):) araştırırsın onuda :) 

-----------------------------------

biliyorum zor olucak ama tahribattan yazılım elektronik bilgisi olan çok bulurlar diye konu açtım=))

Profile Tıkla Anlarsın?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek

Toma2Gm bunu yazdı:

biliyorum zor olucak ama tahribattan yazılım elektronik bilgisi olan çok bulurlar diye konu açtım=))

bu senin dediğinin olması için..arabanın kumandasını klavyeye uyarlaman gerekecek..sıfırdan bir klavye yaratıp ekstra araba kumandasını fonksiyonlarını klavyeye entegrelemen demek..bence kimse uğraşmaz bununla:|

Boş İşler Uzmanı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek

HeadBanger bunu yazdı:

Toma2Gm bunu yazdı:

bu senin dediğinin olması için..arabanın kumandasını klavyeye uyarlaman gerekecek..sıfırdan bir klavye yaratıp ekstra araba kumandasını fonksiyonlarını klavyeye entegrelemen demek..bence kimse uğraşmaz bununla:|

doğru ama senin verdiğin linkten faydalandım çok sağol. Ama benim projemin piyatı en fazla 1000$ falan iyi bişey olmasını istiyorum. site de fazla kişi yok galiba yardımcı olcak. 

Profile Tıkla Anlarsın?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shaban Interactive
    Dj_DooM3
    Dj_DooM3's avatar
    Erkek
    ahahaha dai Floppy Disk romundan Step motorlari sök ve araba gibi bir duzenek olustur. sonra o motolari calistirabilmen icin bir devre olusturman gerek ve bu devredeki chip'i programlaman gerek. sonra da bilgisayara artik neyle bagliycaksan (serial wireless) bagla... sonrada step motorun hareketleri icin Qbasic de basit bir program yazabilirsin, klavyenin tuslarini kullanabilmen icin. wireless olayina girmiyorum bile. anliycagin basic elektronik bilgisiyle bunlari yapman imkansiz... chip programlama (assmbl language) bilmen gerek. ve sinyal bilgisini de unutma :D kolaygelsin

Shaban Interactive Pro.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek

Dj_Lethal bunu yazdı:
    ahahaha dai Floppy Disk romundan Step motorlari sök ve araba gibi bir duzenek olustur. sonra o motolari calistirabilmen icin bir devre olusturman gerek ve bu devredeki chip'i programlaman gerek. sonra da bilgisayara artik neyle bagliycaksan (serial wireless) bagla... sonrada step motorun hareketleri icin Qbasic de basit bir program yazabilirsin, klavyenin tuslarini kullanabilmen icin. wireless olayina girmiyorum bile. anliycagin basic elektronik bilgisiyle bunlari yapman imkansiz... chip programlama (assmbl language) bilmen gerek. ve sinyal bilgisini de unutma :D kolaygelsin

step motorunu programlamayı biliyoruz. ULN2803 ile kontrol ediliyor. hatta onlada proje yaptım. sen wirelessı biliyosan anlat programcı var programlatırız ne programlancaksa basit elektronik bilgisi olduğunu nerden biliyon=))  programcı zaten bizim arkadaş ne getiririsen programlasın makinası falan herşeyi profesyonel biçimde. değimim bi wireless olayını anlat veya elinde bilgi falan varsa gönder.

Profile Tıkla Anlarsın?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dargut
    dargut's avatar
    Erkek
    ustam en ucuz şekilde şöyle yapabilirsin. oyuncak arabanın kumandasını aç içinde veriyi kodlayan bir entegre görürsün. internetten kataloğunu bul. katalogdan kumanda için kullanılan giriş bacaklarını öğren sonra her bacağı kontrol edecek pic'li bir devre yapman gerekecek. picli devreyide seri porttan bilgisayara bağlıycaksın. seri porta yön verilerini göndericek bir program yazman lazım. ( o konuda yardımcı olacak arkadaş çıkar mutlaka forumda)
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek
    dargut bunu yazdı:
    ustam en ucuz şekilde şöyle yapabilirsin. oyuncak arabanın kumandasını aç içinde veriyi kodlayan bir entegre görürsün. internetten kataloğunu bul. katalogdan kumanda için kullanılan giriş bacaklarını öğren sonra her bacağı kontrol edecek pic'li bir devre yapman gerekecek. picli devreyide seri porttan bilgisayara bağlıycaksın. seri porta yön verilerini göndericek bir program yazman lazım. ( o konuda yardımcı olacak arkadaş çıkar mutlaka forumda)
    sağol ucuz dediğim 1000 $ a kadar sınır var. o kadarda tutmaz sanırsam. Kamera hakkında bilgin var mı? Pc ye bağlamada bi arkadaş wireless falan dedi. gitti galiba..

Dj_Lethal cevap atarsan sevinirim

Profile Tıkla Anlarsın?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shaban Interactive
    Dj_DooM3
    Dj_DooM3's avatar
    Erkek
    Toma2Gm bunu yazdı:
    dargut bunu yazdı:
    sağol ucuz dediğim 1000 $ a kadar sınır var. o kadarda tutmaz sanırsam. Kamera hakkında bilgin var mı? Pc ye bağlamada bi arkadaş wireless falan dedi. gitti galiba..

dostum once wireless olarak ne secicegine karar ver. radyo frekanslari cok daha kolaydir, bluetooth kontrolu daha zor ve bilgi gerektirir. en basitinden 6 vya 8 kanalli bir uzaktan kumanda bul, kumandayi bulursan alicisini da bulmak kolaydir. gerisi aliciyi editlemkle ilgili zaten. bizim sinyal hocasina bir soriim detayli bilgi varsa yollarim ;)

Shaban Interactive Pro.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Toma2Gm
    Toma2Gm's avatar
    Erkek
    Dj_Lethal bunu yazdı:
    Toma2Gm bunu yazdı:
    dargut bunu yazdı:

dostum once wireless olarak ne secicegine karar ver. radyo frekanslari cok daha kolaydir, bluetooth kontrolu daha zor ve bilgi gerektirir. en basitinden 6 vya 8 kanalli bir uzaktan kumanda bul, kumandayi bulursan alicisini da bulmak kolaydir. gerisi aliciyi editlemkle ilgili zaten. bizim sinyal hocasina bir soriim detayli bilgi varsa yollarim ;)

vala çok iyi olur sanada zahmet olur=)) ben gidiyorum şuan tv seyretcem biraz

Profile Tıkla Anlarsın?
Toplam Hit: 2715 Toplam Mesaj: 22