folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder En Az Zararla Altın Nerden Alınır - Satılır

En Az Zararla Altın Nerden Alınır - Satılır

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

5gr külçe altın almak istiyorum ama alırken satarken zarar eder miyim bu paket içinde satılanlar özellikle bunlarda işçilik var mıdır?

Ignorance is bliss.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

banka üzerinden borsa hesabı açtırıp altıns1(darphane altın sertifikası diye geçiyor) alıyorsun.

Eğer al-sat yapmam bankanın uygulayacağı komisyon genellikle alış satışlarda %1 bana koymaz diyorsan banka da kullanabilirsin.

yok al sat yaparım diyorsan aracı kurumlar ile (osmanlı yatırım, a1, tacirler vs.) daha iyi komisyonlar(meblaya göre ortalama 10 binde 4.25) ile al-sat yapabilirsin. (osmanlı yatırım öneririm uzun yıllardır kullanıyorum)

altıns1'in güzel tarafı stopaj vergisi vs. ödemiyorsun. yalnızca al-sat'ta borsa komisyonu ödüyorsun o da banka/aracı kurumu ile anlaşmana bağlı. hisse senedi alır gibi 1-2 kuruşluk fark ile alım satım yapıyorsun.

ayrıntılı bilgisi burada mevcut oku hocam.

https://www.ziraatyatirim.com.tr/Pictures/editorfiles/85368b34-10fb-4923-a063-211cddbe40d4.pdf 

saybirs tarafından 30/Nis/23 13:25 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Herkes fiziksel altını tavsiye etmiş ben de onu doğru buluyorum ama orda da adam sahte altın satarsa boku yersiniz.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    u235 bunu yazdı

Herkes fiziksel altını tavsiye etmiş ben de onu doğru buluyorum ama orda da adam sahte altın satarsa boku yersiniz.

Hocam bilindik yerlerden sertifikalı alacaksın ve paketini acmayacaksin. O zaman sorun yasamazsin. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

genelde herkes kuveytturk alıyor ama bana göre sanal altın ile fiziki altın çok bir farkı yok sanal altın en azından çalınmaz.

30.04.2023  15:30 itibari ile fiyatlar

PanxeR tarafından 30/Nis/23 15:38 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

genelde herkes kuveytturk alıyor ama bana göre sanal altın ile fiziki altın çok bir farkı yok sanal altın en azından çalınmaz.

Aliş satış arasındaki fark? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

şuan hafta sonu olduğu için dövizde olduğu gibi altında da makas büyüktür hafta içi mesai saatleri arasında bakmak lazım

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    PanxeR bunu yazdı

şuan hafta sonu olduğu için dövizde olduğu gibi altında da makas büyüktür hafta içi mesai saatleri arasında bakmak lazım

Hocam öyle değil işte :) hafta içi de 100lira oynuyor en az. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yalcinkayaa
    yalcinkayaa's avatar
    Erkek

En az makas Has Altın olarak piyasada bilinen, kimilerinin teneke altın dediği, kimilerinin plaka altın dediği işçilik içermeyen altındır. Normal kuyumcularda bulamazsınız ama kuyumcukentte kapalıçarşıdaki kuyumcularda bulursunuz. Harem Altın uygulamasında fiyatlara ve alış satış makas farkına bakabilirsiniz. Kuyumcukent ve kapalıçarşı piyasası harem altın uygulamasındaki fiyatlar üzerinden döner. Bunun da şöyle bir handikapı var öyle belli gr aralıklarında kesilmiş plakaları yok. Gidip şu kadar gram alıcam diyosunuz adam kesiyo veriyo. Tabi vereceği gramajı tamı tamına tutturmak zor oluyo. Bazen tamamlamak için minik parçalar da kesip onları da veriyo saklaması zor oluyor. O yüzden alırken bence tek parça kestirin eksik gelirse de gelsin, küçük parça kestirip ekletmeyin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Schwarz
    Schwarz's avatar
    Erkek

olum altın alıcam gram altın 1260 gösteriyor kapalı çarşıda 1380 bu arasındaki fark ne amk nerden alıcaz bu amk altınını

Ignorance is bliss.
Toplam Hit: 2158 Toplam Mesaj: 22
altın