folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Entity Framework Db Update Nasil Yapiyorsunuz ? SQL Serverda Tablo Drop Etmeden Yapilamayan Degisikiliklerle Nasil Basa Cikiyorsunuz ?

Entity Framework Db Update Nasil Yapiyorsunuz ? SQL Serverda Tablo Drop Etmeden Yapilamayan Degisikiliklerle Nasil Basa Cikiyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Arkadaslar. 2 sorum olucak.

Birincisi :

Entity framework DBFIrst kullaniyorum. Programinizin 1.0 versiyonunu musteriye yuklediniz diyelim.

Bir muddet sonra 1.1 versiyonuna update edeceksiniz. Veri tabaninda da degisiklikler oldu. Bu degisikilikleri musterinin verileri varken veritabaninda nasil yapiyorsunuz ?

SQL script mi ? Kullanidiginiz arac mi var ? Sizin yonteminiz nedir ?

Ikincisi :

Sql server 2005 te istedigimiz gibi tablolarda degisikilik yapiyorduk. Lakin 2008 ve sonrasi bazi degisiklikleri DROP etmeden yapilmasina izin vermiyor. Mesela yeni bir sutun ekliyebiliyorum ama o sutunu istenen siraya tasiyamiyorum. ( Burada select * yerine select col1,col2,col3 from her zaman kullanin diye okumustum tabi o ayri ). Siz nasil yapiyorsunuz ? Bunlarin birde update'i var.

Tesekkurler

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Diathorus
    Diathorus's avatar
    Erkek

2. sorunun cevabı şu olabilir tam anlayamadım soruyu.

SQL Server -> Tools -> Options -> Designers -> Prevent saving changes that require table re-creation 

Ticki kaldır.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    Diathorus bunu yazdı

2. sorunun cevabı şu olabilir tam anlayamadım soruyu.

SQL Server -> Tools -> Options -> Designers -> Prevent saving changes that require table re-creation 

Ticki kaldır.

Hocam bu bana bu degisikilikleri yapamamayi saglamaz mi ? Ben mi yanlis anliyorum...

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek

Hic kullanmadım ama migration olayı yok mu? Vardır elbet. 

while (1<2)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

up olsun

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

Hocam ne kadar veri var tablolarda. Diyelim bi alan ekleyeceksin bu durumda bi SQL script yazarsın ama eğer çok çok fazla verin varsa uzun sürebilir çalışması çünkü yeni bi kolon eklenınce tablo baştan yaratılacak ve veriler baştan eklenecek.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nessaj
    nessaj's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

var.

@dhmm

google entity framework migrations

2.nin cevabı da verilmiş ancak o tarz işleri yapmak için arayüz kullanmak yerine kod yaz hocam.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    nessaj bunu yazdı
    krypt bunu yazdı

var.

@dhmm

google entity framework migrations

2.nin cevabı da verilmiş ancak o tarz işleri yapmak için arayüz kullanmak yerine kod yaz hocam.

Hocam ben SQL Management Studio kullaniyorum. Ve sutunu istedigim yere eklemem izin vermiyor. Yeniden olustur diyor. Onu diyorum nasil asabilirim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek
    Hannibal_King bunu yazdı

Hocam ne kadar veri var tablolarda. Diyelim bi alan ekleyeceksin bu durumda bi SQL script yazarsın ama eğer çok çok fazla verin varsa uzun sürebilir çalışması çünkü yeni bi kolon eklenınce tablo baştan yaratılacak ve veriler baştan eklenecek.

Hocam tabloda cok veri yok lakin olabilir de iste ileride. Bu update olayini nasil yapariz onu arastiriyorum. 1.1 versiyonda tek bir degisiklik vardi. Maalesef elle degisitirdim.

Acaab temp table a atip tabloyu tekrar olustursam ve sonra tekrar insert mi etsem ? bilemedim

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hannibal_King
    Hannibal_King's avatar
    Erkek

@Diathorus hocam yukarda yazmıs.

Ticki kaldır. Bu ticki kaldırman lazım bu şu anlama geliyor;

Diyelim küçük bir tablon var içindede 100 satır veri var. Sen yeni bir sutun eklediğinde yada sutunların sırasını değiştirmek istediğinde sql server bu işlemi gerçekleştirmek için tabloyu drop edip sonra senin istediğin şekilde yeniden yaratıp (re-creation) sonrada o 100 tane veriyi insert yapıyor.  Default ayarlarda şöyle bir şey var biz sql server a diyoruzki: Eğer kullanıcı tabloyu drop edip yeniden yaratmanı gerektirecek bir istekte bulunursa bu işlemi gerçekleştirme.

İşte sen Diathorus un dediği tick i kaldırırsan tablo rahatça re-creation olabilecek.Bu ticki kaldırdığını varsaydık.

Diyelim çok fazla satır veri var bu durumda bu tarz değişikleri management studio arayüzünden yapmak yerine SQL kodu yazarsın.Arayüzden yaparsan kitleniyor dedi bi arkadaşım. Diyelim 1 mılyon satır verı var sen bı sutun ekledın o tabloyu yenıden yaratacak o verileri ekleyecek sana oyle verıcek tablonu.Veriler eklenirken bi sıkıntı oluşursa diye sql server onu kendi içinde organize etmiştir.Tutarlıdır diye tahmin ediyorum.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Merhaba Hemso, Bunun için farkli yapilar var ben entityframework'u cok kullanmıyorum. Kullandığım zamanda database takibini kendim yapiyorum. Bir tabloda veritabanı versionu tutuyorum. Program da o versionu destekliyorsa calisiyor desteklemiyorsa veritabani guncelleme uygulamasına yönlenip o uygulama alter scriptleri ile veritabaninin güncellemesini yapiyor. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
Toplam Hit: 1785 Toplam Mesaj: 14
entity framework db update