folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Eski Hoparlöre Nasıl Bluetooth Takabilirim?

Eski Hoparlöre Nasıl Bluetooth Takabilirim?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek

Merhaba,

Philips MP3 veya MP4 player ile verilen şöyle bir dock'u yıllar önce satın almıştım, geçen gün kömürlüğü karıştırırken buldum.

Player kırık fakat hoparlörün arka tarafında AUX ve güç girişi var. AUX ile çalışıyor.

Ben buna bir Bluetooth modülü bağlamayı düşünüyorum.

Evde lehim malzemeleri yok, bilgisayarcı veya elektrikçiye gidip bağlatırım herhalde. Belki kendim de yapabilirim.

Şimdi asıl sorum şunlar:

1) Hangi Bluetooth modülünü almalıyım?

2) Nerenenin nereye bağlanması gerekir?

3) Hoparlörün sesi biraz az çıkıyor, sanırım fabrikadan bilerek kısmışlar. Ben bunu nasıl arttırabilirim?

Hoparlörün devresi:

Resim1

Resim2

Resim3

Resim4

binin yarısı beş yüz o da bizde yok
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Video ile alakam yok ama en hızlı şu şekilde çözüleceğini düşünüyorum: https://www.youtube.com/watch?v=EBz--JWdU8w

Olaylara karışmayın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Video ile alakam yok ama en hızlı şu şekilde çözüleceğini düşünüyorum:

Bunu hep şarja takmalıyım.

Cihazın içindeki devreyi, hoparlör devresine entegre etmek istiyorum

aylmz tarafından 08/Haz/20 14:42 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

en temiz çözüm üstteki. uğraştığına değmeyecek. 

Çok sıkılıyom
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

Adım adım anlatıyorum:

kartın üzerinden aux portuna kablo lehimliyorsun.

örnekteki bt modülünü alıyoruz, söküyoruz, aux girişi bölümüne karttaki kabloların diğer ucunu lehimliyoruz.

usb'nin artı ve eksi uçlarına bir kablo lehimliyoruz,

büyük ihtimalle o dock 5v'tan yüksek bir gerilimde çalışıyordur. bir tane bilmemkaç Volattan 5 volta düşüren ufak devre alıp bunu dock'un girişine paralel lehimliyoruz. dock'un adaptöü olduğunu farz ediyorum. atıyorum 12V bir beslemesi varsa bu beslemeden artı ve eksi uç alıp, voltaj düşürücü devreyle 5V 'a düşürüp bunu BT'nin usb'sindeki artı ve eksiye lehimleyeceksin özetle.

Açıktaki yerleri izole bant ile kapatıyoruz.

dock'u tekrar güzelce kapatıyoruz. Dock'u kapatırken bir ustanın yapması gereken en önemli şey minimum 1 adet vida arttırmaktır. Eğer vida artmıyorsa söküp yeniden toplamak gerekir. Bunu sakın atlama. Eğer vida artmıyorsa birşeyleri %100 yanlış yapmışsındır. Aksini iddia eden gerçek usta değildir.

dock'u elektriğie bağlayıp telefonumuzdan bt ile eşleştiriyp youtube'a giriyoruz

https://www.youtube.com/watch?v=DCB12M02r_c bu şarkı ile test ediyoruz.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    NoktaliVirgul bunu yazdı

Adım adım anlatıyorum:

kartın üzerinden aux portuna kablo lehimliyorsun.

örnekteki bt modülünü alıyoruz, söküyoruz, aux girişi bölümüne karttaki kabloların diğer ucunu lehimliyoruz.

usb'nin artı ve eksi uçlarına bir kablo lehimliyoruz,

büyük ihtimalle o dock 5v'tan yüksek bir gerilim'de çalışıyordur. bir tane bilmemkaç Volt'tan 5 volta düşüren ufak devre alıp bunu dock'un girişine paralel lehimliyoruz. dock'un adaptör'ü olduğunu farz ediyorum. atıyorum 12V bir beslemesi varsa, bu besleme'den artı ve eksi uç alıp, voltaj düşürücü devre'yle 5V 'a düşürüp bunu BT'nin usb'sindeki artı ve eksi'ye lehimleyeceksin özetle.

Açıktaki yerleri izole bant ile kapatıyoruz.

dock'u tekrar güzelce kapatıyoruz. Dock'u kapatırken bir usta'nın yapması gereken en önemli şey, minimum 1 adet Vida arttırmaktır. Eğer vida artmıyorsa, söküp yeniden toplamak gerekir. Bunu sakın atlama. Eğer vida artmıyorsa birşeyleri %100 yanlış yapmışsındır. Aksini iddia eden Gerçek Usta değildir.

dock'u elektriğie bağlayıp telefonumuzdan bt ile eşleştiriyp youtube'a giriyoruz

(YouTube video link'i) bu şarkı ile test ediyoruz.

Koyu kısım'a çok ^^D` dostum ya.

Normalde böyle olmaz da, işte vakit nakit sıkıntısından gayri itina oluyordur.

RitmFarbRacourci tarafından 08/Haz/20 17:10 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Video ile alakam yok ama en hızlı şu şekilde çözüleceğini düşünüyorum: https://www.youtube.com/watch?v=EBz--JWdU8w

Video kapak fotosu benim teyp bi heyecanla açtım başka çıkıyo içerik :D

https://prnt.sc/svwlj8

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    latriene
    latriene's avatar
    Erkek

https://tr.aliexpress.com/wholesale?trafficChannel=main&d=y&CatId=0&SearchText=bluetooth+speaker+module&ltype=wholesale&SortType=total_tranpro_desc&groupsort=1&page=1 burdan bir modul alman lazım oncelikle. Hoparlorun auxuna gelen kabloları ayırıp moduldeki left right ve grounda lehimlemen lazım. Moduldeki auxu da aynı şekilde iptal edip hoparlorun aux girişine lehimlersen hoparlordeki aux girişini kullanabilirsin (burası biraz fantezi gibi oldu istersen yapma ama parazit vs olabilir diye düşünüyorum yapmazsan). Moduldeki bat yada + - uçlara da module gore voltaj göndermen lazım 5v gibi. Sonrasında modulu içine saklayabilirsin. Çekim gücünü arttırmak için antene modifikasyon yapabilirsin.

edit: modulden gelen auxu ayırmak yerine daha kolay olması icin yeni bir aux kablosu takıp çıkmaması için kenarlardan silikonlayabilir ve kablonun ucunu hoparlorün aux girişine de lehimleyebilirsin. 

latriene tarafından 08/Haz/20 16:15 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayd
    ayd's avatar
    Erkek

Bu anlattıklarınız 2+1 hoparlöre yapabilir miyiz?

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aylmz
    aylmz's avatar
    Erkek

Öneriler için teşekkür ederim.

Bakalım ne olacak

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

https://www.hepsiburada.com/google-chromecast-audio-pm-HB000003U44Z