folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

Eskiden Banka İşleri Nasıl Olurdu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Hocam hangi bankacılık. Bir çok şeyi artık bankalar yapıyor örnek vereyim.

bankacılıktan kastın western union gibi bir yerden bir yere para göndermek ve eft havale yapmak başka birşey parayı güvenle saklamak başka birşey

https://tr.wikipedia.org/wiki/Banka#17._%E2%80%93_18._Y%C3%BCzy%C4%B1lda_Merkez_Bankalar%C4%B1

buradan biraz daha detaylı olarak görebilirsin fakat basite indirgersek.

Bankaların başları ülke devletlerinin kendileri için kurdukları bankalar örnek osmanlı bankası 

Osmanlı Bankası, 1856'da kurulan İngiliz sermayeli Bank-ı Osmani ile 1862 istikrazını üstlenen bir Fransız mali grubunun eşit ortaklığıyla, 1863'te İstanbul'da Bank-ı Osmani-i Şahane adıyla kurulan banka.

Osmanlı imparatorluğu memurlarının maaşını bu banka üzerinden öderdi , yine iyi gelire sahip osmanlı iş adamlarının paraları bu banka üzerinden işlem görürdü.

ilk merkez bankası da hollandalılara ait. 

modern bankacılık ise kafandaki buda amerikan-ingiliz bankacılığı diyebiliriz gelişmiş ülkelerde (o döneme göre gelişmiş ) şubesi bulunmayan kendinden sadece bir tane olan bir çok banka bulunmaktaydı aile işletmesi gibi , gerçi amerika hala öyle adını sanını bilmediğiniz belki bintane banka var.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Banka

şu 3 maddeyi oku hocam

3.1.1 Bankaların Bankası

3.1.2 17. – 18. Yüzyılda Merkez Bankaları

3.1.3 20. Yüzyıldan Günümüze

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

çok eskisini bilmem ben hatırladığımda bilgisayar vardı

ama  bu kredi kartı olayını hatırlıyorum

old-school-credit-card-machine.jpg (380×255)

kartdan cırtlatmak terimi burdan gelir

DJ_Alper tarafından 11/May/18 12:05 tarihinde düzenlenmiştir

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    DJ_Alper bunu yazdı

çok eskisini bilmem ben hatırladığımda bilgisayar vardı

ama  bu kredi kartı olayını hatırlıyorum

old-school-credit-card-machine.jpg (380×255)

kartdan cırtlatmak terimi burdan gelir

kart numarasının kabarık olmasının sebebi bu makinede kağıt üzerinden geçince arkada çıkması.

imprinter deniyo bunlara mail order da kullanılıyo, alttaki kağıtta mail order formu

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Foxxxxxx
    Foxxxxxx's avatar
    Erkek

Eskiden kredi çekemiyorduk çekmiyorduk da bu yüzden bankayla işimizde olmuyordu üniversiteyken hesap açtığım şubeye babam parayı yatırır bende karşı taraftan alırdım hiç bir ücret almıyordu banka şimdi parayı göremiyoruz o hesaptan o hesaba faturalar otomatik kredi kartına derken para bitmiş görebilmek dokunabilmek hak getire zaten gözümde yemiyor 5 binlira nasıl sayarım nasıl harcarım 

Babamı namaz kılmış, dua ederken görünce Benim için de dua et deyiveriyorum Ve babamın cevabıyla sarsılıyorum Kendisi nerede, derse, ne diyeyim?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Hocam bilgisayardan önce farkli banka formatları vardı. bazi bankalar kendi si para basar di. Banka kendi kasasında ki altın kadar para basabilirdi vs. 

genelde tek sube li bankalar idi. çok şubeliye başlayan bankalarda pc olmadığı zamanlar cift defter mantiği vardi. Merkez de X subesi için Y subesi icin Z subesi icin bir defter tutulur (eski muhasebe kaydı defteri seklinde, adına fon folyo gibi bir sey diyorlar mış) Her sube de sadece kendi defteri olurdu. farkli bir subeden devir geliyor sa folyo kaydı girilirdi bu işlem de de sanki her sube nin her subede bir hesabi var gibi fiziksel olarak bankacinin dokumani ile gider gelirdi bu işlem.

FAX ile bu kayıtlar gidip geliyor muş türkiye de bir zamanlar. 

Bu bankalardan parayi X subeden cekiceğim diye bir gün önceden belirtirdin oraya senin paran giderdi (bakiye uygun değilse gercekten fiziksel para giderdi.) ve diger sube de ki kayıt defterinden paranin kaydı silinirdi. Parayi ayni gün farkli subeden cekmen mümkün olmaz dı EOFT dediğimiz End Of Day Transaction kavramı ile banka günlük dokumunu merkezine götürür.

Fiziksel olarak. Bunu hala yapan bankalar var. Afrikada elektrik olmayan bankalar at sirtinda giden dosyalar mevcut :) merkezde o gelen daktilo yazisini okuyacak OCR yazılımı var mesela hala. Kimin ne işlem yaptiğini merkez bilgisayarda tutuyor ama subeler daktilo ile kağıtlara işleyerek sistem tutuyorlar.

2012 yilinda Kamerun da bir proje yapmiştim boyle at sırtında dosya gidiyor geliyor, köy deki subeler de elektrik yok, POS cihazı ile bir sistem yaptık. her gece pos cihazı merkeze gidiyor içindeki veriler merkezde PC'ye aktarılıyor. OCR'li kağtılarda okuma sorunu yaşanıyor diye.

POS cihazı şarj edilip tekrar köye yollanıyor. GPRS hizmeti de köylerde yoktu doğal olarak.

Kendim POS sistemleri üzerine yazılım geliştirmekte idim Bu anlatıklarım kulaktan dolma eski bankaci abilerimizden duyduğumuz seyler. 

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yyasinn
    yyasinn's avatar
    Erkek
    patates bunu yazdı

bu postu bir bankanın gişesinden yazıyorum.

keşke olmsaymış

Hocam konudisi ama bende gişe düşünüyorum memnun degilmisiniz?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyax_gokhan
    manyax_gokhan's avatar
    Erkek

Eskiden kartonlar vardı her müşterinin hesap kartonu olurdu. Müşterinin borç alacak işlemleri hep kartonlara kaydedilirdi. Farklı şubelerden işlem yapılmak istenildiğinde fax ile provizyon alınırdı. Daha sonra kasetler çıktı şubelerde sistemciler vardı bu kayıtları kasetlere kaydederlerdi. Son aşama da işte günümüz bankacılığı..:)

Kasabın mesleğini bilmezsen, beslediği kuzuya şefkatini sevgisinden zannedersin. Her başını okşayanı dost her başını ağrıtanı düşman bilme...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rakkoc bunu yazdı

Hocam bilgisayardan önce, farkli banka formatları vardı. bazi bankalar kendi si para basar di. Banka kendi kasasında ki altın kadar para basabilirdi vs. 

genelde tek sube li bankalar "idi". çok şubeliye başlayan bankalarda, pc olmadığı zamanlar, cift defter mantiği vardi. Merkez de ,X subesi için ,Y subesi icin, Z subesi icin, bir defter tutulur (eski muhasebe kaydı defteri seklinde, adına: fon folyo gibi bir sey diyorlar "mış")

Her sube de, sadece "kendi defteri" olurdu.

farkli bir subeden devir geliyor sa f olyo kaydı girilirdi .

bu işlem "de" de, sanki her sube "nin" her subede bir hesabi var gibi fiziksel olarak, bankacinin dokumani ile gider gelirdi bu işlem.

FAX ile bu kayıtlar gidip geliyor muş, türkiye de bir zamanlar

Bu bankalardan ,parayi, X subeden cekiceğim diye ,bir gün önceden belirtirdin ,oraya, senin paran giderdi (bakiye uygun değilse, gercekten, fiziksel para, giderdi.) ve diger sube "de" "ki" kayıt defterinden, paranin kaydı, silinirdi.

Parayi ,ayni gün, farkli subeden, cekmen mümkün olmaz dı. EOFT dediğimiz, End Of Day Transaction kavramı ile, banka, günlük dokumunu, merkezine götürür.

Fiziksel olarak, Bunu hala yapan bankalar, var. Afrikada ,elektrik olmayan bankalar, at sirtinda giden dosyalar, mevcut :)

merkezde, o gelen daktilo yazisini okuyacak ,OCR yazılımı, var mesela hala. Kimin, ne işlem yaptiğini ,merkez bilgisayarda tutuyor ama, subeler, daktilo ile kağıtlara işleyerek, sistem tutuyorlar.

2012 yilinda, Kamerun da ,bir proje yapmiştim; boyle at sırtında, dosya gidiyor geliyor. köy deki subeler de, elektrik yok. POS cihazı ile bir sistem yaptık. her gece, pos cihazı merkeze gidiyor, içindeki veriler merkezde PC'ye aktarılıyor; OCR'li kağtılarda ,okuma sorunu yaşanıyor diye.

POS cihazı şarj edilip tekrar köye yollanıyor. GPRS hizmeti de, köylerde yoktu doğal olarak.

Kendim, POS sistemleri üzerine, yazılım geliştirmekte "idim". Bu anlatıklarım ,kulaktan dolma ,eski bankaci abilerimizden, duyduğumuz seyler. 

Yazının içeriği şahane. Zaten senin mesajlarında, boş olan görmedim. Ama , asıl dikkatimi çeken; yazımının Biçimi.

İlginç bir şekilde, @LTcelik `in de daha önce belirttiği gibi: bulunma, yönelme, ayrılma, anlamlarına gelebilecek ekleri, AnaKelime den ayrı yazıyor, olman.

Ve, tabii birde, -mış ve -idi, EkFiil`lerini ayırıyor, olman.

Bana çok ilginç, ama bir o kadar da Güzel geldi.

başka bir konuda da , benzer bir tutum sergilemiştin. dur onuda biraz öne çıkarayım.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Reply With Quote Alıntı yap
  • KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patates
    patates's avatar
    Erkek
    yyasinn bunu yazdı
    patates bunu yazdı

bu postu bir bankanın gişesinden yazıyorum.

keşke olmsaymış

Hocam konudisi ama bende gişe düşünüyorum memnun degilmisiniz?

nerden baktığına göre değişir hocam.

çoğu gişeden iyi durumum. ortalama oalrak günlük 50 müşteri geliyor. müşteri ile ilgilendiğim süre sistemde gözüküyor 2  3 saat gibi bir süre. 

maaş da piyasaya göre güzl. 

fakat at kokanı gelir, hıyarı gelir, herkes sinirini sana kusar. senin bokuna erişemeyeek adam tutar sana laf eder, ve cevap veremezsin. 

bu çok yıpratıyor beni. 

https://t.me/pump_upp
  • KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Şu anda da eskiden kalma yöntemler var. 

Mesela İran'a para göndermek istiyorsun, 

Çarşıya gidip adama veriyorsun parayi, o da İran'daki çarşıya parayi aldim diye telefon açıyor. 

Alıcı gidip çarşıdan parasini aliyor. 

Hesap no falan da istemiyor. 

• Toplam Hit: 3251 Toplam Mesaj: 24
    eskiden bankacılık