Eskişehir MYO Pilotaj Bölümü.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek

arkadaşlar seneye bu bölüme girmeye çalışcam ve şimdiden çalışmalara başlamak istiyorum. aranızda daha önceden bu bölüme girmek için başvurmuş ve mülakatlara girmiş arkadaşlara bir kaç sorum olacak. mülakatlarda ne gibi sorular soruluyor? elemelerde ygs puanının çok önemi var mı? THK'nın bi kaç kursuna gidip sertifika flan alsam elemelerde bana bir faydası dokunur mu? gibi... şimdilik aklıma bu sorular geldi.

Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

(Not: Lütfen konuyla alakasız 2 bira iç pilot olursun gibi mesajlar yazmayın.)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Salu3
    Salu3's avatar
    Erkek

Hocam ben bişeyi merak ettim. Anadolu'da okuyorum ben de. Fakat niye 2 yıllık bi bölüme gitmek istiyorsun ? Sivil Havacılık bölümü var mühendislikte. Bitir pilot ol.

Tren odun seçmez hacı abi...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    attackatak
    attackatak's avatar
    Erkek

MYO'de pilotajlık yok :S Dediğin 2 senelik değil 4 senelik Yüksek Okul diye geçiyor.

Benim zamanımda oraya girmek(3sene önce) baya torpil gerektiriyordu ve Ösym tek başına yetmiyordu.Şimdi nasıl bilmiyorum...

Bayağı ayrıntılı bir sağlık raporu istiyorlardı.Onun haricinde ÖSYM dışında kendi içlerinde de bir sınav yapıyorlardı.Sonuca göre de alınıp alınmadığını söylüyordı :) Tanıdıklarına öncelik verdiklerini ve sağlık raporlarında baya bi torpil olduğunu duymuştum.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

2 eylül kampüsüydü sanırım gençliğimizde festivallerde oralarda kopuyrduk :D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

herhangi hiçbirşeyin faydası olmaz.takmıyorlar bile.ama yinede mülakatlarda belki hoşlanırına gidebilir adamların belli olmaz.çok zor bi sınavdan geçiceksin hocam.2 hafta boyunca toplamda(ön kayıt içinde bi 2 gün falan ordasın). detaylı bilgi istersen konuşabiliriz.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek

anladınız siz onu ya tam bilmiyorum bölüm adını 4 senelik pilotaj bölümü işte. benim öğrenmek istediğim sınavlarda ne gibi sorular çıkıyor? ne yaparsam diğerlerinden 1 adım öne geçebilirim?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ephesus
    Ephesus's avatar
    Erkek

10 kişi alıyolar sadece onu biliyorum. mezun olanda 9bin lira gibi bi maaşla işe başlayabiliyo hemen kapıyolar. diyolardı

Avukat/Hukukçu
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    theesesboy26
    theesesboy26's avatar
    Erkek

sınava 2 yıl önce girmiştim.. sınavda öss puanı önemliydi .benim girdiğim zaman 600 kişi başvurmuştu ilk sınava . bu ilk sınavda fizik ve matematik soruları soruldu burdan en yüksek notu alan 100 kişi ikinci sınava kaldı. ikinci sınav fotografik hafıza testi burda en iyi 50 kişi mulakata seçildi. mulakatta 20 kişi elendi ve 30 kişi sağlığa gitti burada da ortalama 10 kişi eleniyo. kalan 20 kişi 2 sorti uçuyo. en sonda da 10 kişi kalıyo.sonuç olarak bu sınavda öss puanının ve girdiğin her sınavın ortalaması alınıp ve bölece ilk on belirleniyo. arkadaşların dedikleri gibi 4 yıllık yüksek okul. bu arada thk planör kursana gitmende fayda var orda çok cevre edinirsin artı olarak uçuş tecrubesi . zaten mulakatta   planörle uçman diğer adayların bir adım önüne geçmeni sağlayacak ..bol şanş . umarım istediğin olur çok güzel bi meslek.

Gerek yok her sözü laf ile beyana. Bir bakış bin söz eder,bakıştan anlayana
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    feel_me
    feel_me's avatar
    Erkek

theesesboy26 bunu yazdı:
    -----------------------------

sınava 2 yıl önce girmiştim.. sınavda öss puanı önemliydi .benim girdiğim zaman 600 kişi başvurmuştu ilk sınava . bu ilk sınavda fizik ve matematik soruları soruldu burdan en yüksek notu alan 100 kişi ikinci sınava kaldı. ikinci sınav fotografik hafıza testi burda en iyi 50 kişi mulakata seçildi. mulakatta 20 kişi elendi ve 30 kişi sağlığa gitti burada da ortalama 10 kişi eleniyo. kalan 20 kişi 2 sorti uçuyo. en sonda da 10 kişi kalıyo.sonuç olarak bu sınavda öss puanının ve girdiğin her sınavın ortalaması alınıp ve bölece ilk on belirleniyo. arkadaşların dedikleri gibi 4 yıllık yüksek okul. bu arada thk planör kursana gitmende fayda var orda çok cevre edinirsin artı olarak uçuş tecrubesi . zaten mulakatta   planörle uçman diğer adayların bir adım önüne geçmeni sağlayacak ..bol şanş . umarım istediğin olur çok güzel bi meslek.

hocam matematik fizik sınavında hangi konulardan çıkmıştı sorular? fotografik hafıza seti var zaten elimde çalışıyorum ona şuan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    angels_demos
    angels_demos's avatar
    Erkek

aşama aşama sınavı anlatayım.

öncelikle mat-fizik sınavına giriyorsunuz.bu sınav ösys sınavının 1.bölümü gibi.sorular fazla zor değil ama yeterli düzeyde.eskiden burdan ilk 100 kişiyi alıyorlardı (yani 100 kişi diğer aşamaya geçiyor) büyük bi katkısı var bu sınavın genel sınavda. yüzde 30-25 gibi bişeydi 

sonra görsel ve işitsel zeka testlerine giriyorsunuz.testler kolay çok zeki olmak gerekmiyor.görsel zeka testinde iki haneli bir sayı ve yanında bir şekil yer alan 4 hane beliriyor sonra bunlardan herhangi bir şekli yada yanındaki sayıyı sorabiliyor.işitsel zeka da kulaklıklardan ses veriyorlar.hangi taraftan (sağ-sol) ses çıktığını yazıyorsunuz.

daha sonra mülakatlar var.burada "neden pilotluk", "o zaman neden sivil havacılık" gibi sorular soracaklar.kişilerin psikolojik durumları nasıl davrandıkları mimikler el ayak durumları zeka soruları.. aklınıza gelebilecek her şeyi sorabilirler

son aşamaya 30 öğrenci kalıyor ( bu sene artabilir eskiden 10 öğrenci alınırken bu sene 15 öğrenci alınıyor. ) bu öğrenciler 500 lira verdikten sonra ve sağlık raporlarını aldıktan sonra 2 aşamalı uçuş testlerine giriyorlar.

uçuş testlerinde havada nasıl olduğun nasıl davrandığın, ani manevralarda havalanmada alçalmada nasıl olduğunu ölçüyorlar.bir kişi yanında oturuyor bir kişide uçağı kullanıyor.sonra en son aşamada sen uçağı kullanmak zorunda kalıyorsun.bunlardan bir gün önce herkes kısa bir eğitim görüyor.bu bölüm oldukça zor çünkü sana şurdaki gösterge bilmem kaça çıktığında şu tuşa bas şöyle olduğunda şu kolu çek böyle olduğunda şuna bas gibi abzurt şeyler söyleyecekler.bu bölümde büyük ölçüde genel olarak sınavı etkiler.

en son aşama çok önemli ve oldukça zor

%5 ösys sınav sonucun %5 orta öğretim başarı puanın etkiliyor.diğerleri yukarıda unuttum ama ilk eleme mat-fizik.kesinlikle çalışarak girmen gerek

ayrıca sadece askeri havacılık hastanelerinden alabileceğin bir rapor almalısın.bu raporu ister son aşamaya geldiğinde alacaksın ister en başından sınava girmeden.ücreti 486 lira.

2 hafta eskişehirde kalacaksın orada yurtlarda kalmana izin veriyorlar tabi para isteyecekler bunun içinde.

kısacası zor bir sınav ama başarılamayacak gibi değil.eskiden bu sınavı sadece torpilli 6-7 öğrenci geçerdi gerisi gerçekten yetenekli olanlardı.şimdi de el altından az da olsa torpil olduğunu düşünmekteyim.ama yapamazsan hiçbişey 40-50 euro'ya okullar var birçok şirketin sadece sağlık raporun olmalı o kadar.akbank ve denizbank bu pilotluk olayına kredi veriyor.işe başladıktan sonra maaşından kesiliyor .bu okullar 1.5 yıllık.

neyse başarılar sana.uzattım galiba.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Salu3
    Salu3's avatar
    Erkek

attackatak bunu yazdı:

MYO'de pilotajlık yok :S Dediğin 2 senelik değil 4 senelik Yüksek Okul diye geçiyor.

Benim zamanımda oraya girmek(3sene önce) baya torpil gerektiriyordu ve Ösym tek başına yetmiyordu.Şimdi nasıl bilmiyorum...

Bayağı ayrıntılı bir sağlık raporu istiyorlardı.Onun haricinde ÖSYM dışında kendi içlerinde de bir sınav yapıyorlardı.Sonuca göre de alınıp alınmadığını söylüyordı :) Tanıdıklarına öncelik verdiklerini ve sağlık raporlarında baya bi torpil olduğunu duymuştum.

Meslek yüksek okulunda 4 yıllık bölüm mü varmış, garip. Adı Yüksekokul fakat nasıl olur anlamadım

edit: Şu anda Eskişehir MYO'nun sitesine bakıyorum pilotaj diye bi bölüm yok ?

http://www.anadolu.edu.tr/akademik/myo_eskisehir/bolumler.htm

Tren odun seçmez hacı abi...
Toplam Hit: 5406 Toplam Mesaj: 15