folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayar Güvenliği - Backdoorlar
linefolder Ev İnternetinde Yaşadığım İlginç Sıkıntı

Ev İnternetinde Yaşadığım İlginç Sıkıntı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

Selam müritler, superonline adsl kullanıyorum. Sadece kendi evimde olan sıkıntılar yaşıyorum internetle. Tablet telefon laptop tarzı 3 4 tane cihaz bağlı oluyor modeme. İnternette hiç bi sıkıntı yokken bile bi anda bağlantıda düşmeler oluyor, 2-3 dk sonra kendine geliyor tekrardan.

Örneğin telefondan interneti kullanan bi uygulamayı kullandığımda programın internet bağlantısı kesiliyor, mobil veri ye geçip tekrar wifi ye geçince düzeliyor. En belirgin örnek, youtube da playlist açarsam diğer şarkıya geçerken  bağlantı yok hatası veriyor yeniden denemek için ekrana tıkladığımda ise hiç bi sorun yokmuş gibi video oynatmaya devam ediyor. (Bu sorun windows harici bütün cihazlarda oluyor)

Laptoplarda ise bağlantı bi anda yavaşlıyor, 2 3 dk sonra tekrar hızlanıyor.

Bu sorunlardan dolayı superonline ile iletişime geçip yeni modem talebinde bulundum, gönderdiler ama sorunların aynısı bir bir devam ediyor.

Ayrıca 2 gün önce farkettiğim bir durum var, bazen tıkladığım linkler önce bir yönlendirme sayfasına (Az önce gördüğüm konulardan bi tanesinden örnek : http://lnkr.us/get?sourceId=5&uid=50517x1245x&format=go&host=adnotbad.com&out=https%3A%2F%2Fwww.mediafire.com%2F%3F6se3r2qks3yavwl&re) sonra sitenin kendisine geçiyor. Ama bu olay çok hızlı gerçekleştiği için tesadüfen farkedilecek durumda.

Laptop tablet telefon gibi cihazları başka yerlerde kullandığım zaman hiç böyle şeylerle karşılaşmıyorum . Ağ üzerinde virüs saçan amca bilgisayarı var ama bütün ağda böyle bi etkiyi nasıl yaratıyor ve nasıl korunabilirim bilmiyorum

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Sorununa çözüm olur mu bilmiyorum ama en azından dene :)

Şimdi kız arkadaşın samsung telefonu ve tableti var. Fiber bağlantıktan sonra sürekli kopmalar oluyo ve yeniden geliyordu v.s. Kendi bilgisayarında hiç bir problem yok, bende de mac var ve iphone var ben de sıkıntı yaşamıyorum. Biraz modemi kurcaladım,modem 2.4 ve 5ghz destekliymiş ve  wlan ayarlarına baktığımda Combined olarak seçiliydi, yani tek bir kanal üzerinden yayın yapıyor ama hangisi aktif bilmiyorum (vardır bir teknik açıklaması), ben onu Individual yaptım , alttaki gibi 2 ye bölündü. Buradan 5ghz i kapattım sadece 2.4 ile yayın yapmaya başladı. Ondan sonra arkadaşın cihazlarındaki kopma olayı düzelti tamamen. Yaklaşık 3 aydır da kopma yok..

Muhtemelen senin modem de bu tarz bir ayar vardır.. Eğer bi şeyi yanlış yaparsan resetlersin modemi. Ama login bilgierini bir yere kaydet !!

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pisibaliqi
    Pisibaliqi's avatar
    Erkek

http://www.chip.com.tr/haber/ip-cakismasi-nedir-nasil-cozulur_55688.html

hacı şu olay 2 kez başıma geldi uyarı falanda vermiyordu belki olabilir?

Fiat Justica Et Ruat Caelum...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

hocam teşekkür ediyorum, modem ayarlarına baktım 2.4ghz açık , altında bir sürü ayar var. Benim aklıma takılan , farklı bir model modem geldiğinde de sorunun devam etmesi. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    OttomanSlap bunu yazdı

hocam teşekkür ediyorum, modem ayarlarına baktım 2.4ghz açık , altında bir sürü ayar var. Benim aklıma takılan , farklı bir model modem geldiğinde de sorunun devam etmesi. 

hocam 2.4 açık da 5ghz varsa onun kapalı olması lazım,çünkü o da yayın yapıyor buna dikkat et.

Bir de arkadaşın yazdığı olay var, dhcp nin aktif olduğuna emin ol

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

ikiniz de sağolun hocam, 5ghz ile ilgili herhangi bir ayar bulamadım. 

dhcp direk bu vaziyetteydi : http://i.hizliresim.com/VvdE3y.jpg 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

modem modeli 5ghz olarak aratırsan çıkar hocam belki bi şeyler.

Firmware yükle diyeceğim bir tek.. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cache
    cache's avatar
    Erkek

Ayni sorunu zyxelin 2 modeminde yaşadım. Wifi ayarlarında 20/40 Mhz'i 20MHz'ye çek hocam. Kanalı da 3 veya 4 yap. Eğer olmazsa firmware güncelleyip reset at. Bazen içindeki conf dosyası saçmalayabiliyor.

Mobilden yazdim yazim hatalari icin kusura bakmayın.

En iyisi olmadan önce, her zaman en kötüsü olmaz mı ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    archair23
    archair23's avatar
    Erkek

Benzer yölendirme sorunu bende yaşaöıştım komşunun modemine nasıl bulaşmışsa virüs girmiş ve devamlı başka bir sayafaya yönlendiriyordu. Modemi resetleyince çözülmüştü bir dene derim.

ping testi yap derim, mesela benim iphone cihazım bağlanınca ping sürem 2000 lere çıkıyordu iphone wifi kapatınca internet normale dönüşüyordu bu sorunu sadece evdeki superonline modeminde yaşıyordum, telefonu sıfırladım bir süre sonra yine oldu modemi değiştirdim düzeldi. Pc lerden birinde modeme bulaşan modemin bağlantısını yoran birşey var gibi o direk modeme bulaşıyor bence modemi etkiliyor

Acer 4820TG i5 Ati 5650 & İphone 4 & iphone 6 & Turkcell Platinum & Ipad Mini Retina & Playstation 4 & GTA V & Logitech Z506 & Cookoo & Samsung Evo 250gb
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lotus
    Lotus's avatar
    Homo

hocam kablolama nasıl acaba, bu bağlantı gidip gelmesi internet hızlarının düşüp çıkması falan, kablo uzunluğu kalitesi vs. etkileyebilir, bina eski bina mı kablolar var mıydı yeni mi çekildi bina içinden mi gidiyor dışardan mı 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OttomanSlap
    OttomanSlap's avatar
    Erkek

hocalar eve anca geldim cevap veremedim kusura bakmayın

@unbalanced hocam internette modem modeli ve 5ghz olarak arama yaptım sonuç alamadım. Modem ayarlarını da altına üstüne getirdim sonuç çıkmadı, yinede teşekkür ediyorum

@cache 20mhz ye çektim şimdi, hız 60mbps ye düştü, bu pek bi sorun teşkil etmez değil mi ?

@archair23 hangi cihaz yapıyor bilmiyorum, yeri geliyor modeme bile ping i 1000 küsür milisaniyelerde atıyorum.  Bu yönlendirme sorunu hakkında abim bişeyler söyledi, kendi bilgisayarına virüs bulaştırıp çeşitli antivirüsler güvenlik duvarları kurmak zorunda kalmış, şimdi ben hatırlamıyorum da, bi tanesi amcamın laptoptan bağlantı geldiğini yazıyormuş. Zaten o bilgisayar virüs saçıyor dünyaya, asıl anlamadığım bütün üzerine nasıl etki edebiliyor eğer öyleyse. 

@lotus hocam bundan 3-4 sene kadar önce fiber çekiyoruz diye geldiler apartmana mavi mavi birsürü kablo çekip gittiler, ev santrale çok yakın, en fazla 30-40m kadar mesafededir. Bina eski ama kabloları baştan aşağı yenilediler diye biliyorum

Toplam Hit: 2696 Toplam Mesaj: 11
problemi ilginç lnkr.us adnotbad.com