folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

Evrenin Bir Bilgisayar Programi Olma İhtimali

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pineapplemen.
    sercoo
    sercoo's avatar
    Erkek

bu alıma rick and morty deki bilgisayar oyunu getirdi çocuk kaskı takıyodu sonra o dünyada doğuyodu yaşıyodu kanseri yeniyodu falan sonra merdivenden düşüp ölüyodu sonuc kanseri yenip halı dükkanında çalışmaya geri dönüyodu.yani neymiş o kızla konuşmadığın için şimdi 10000 puanı kaçırdın sercan aferin amk

i might be a pineapple but you're a fineapple baby
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

hacı o kadar çok bilmmediğimiz şey var ki, söylenebilecek her şey acayip mantıklı/tutarlı ve bir o kadar da tutarsız olabilir. bakış açısına bağlı.

benim düşüncem ise temelden seninle ayrılıyor. doğayı programa benzetmişsin, ben ise aksine programın doğaya benzetildiğini düşünüyorum. sebebi ise senin yazdığın gibi yapay zeka üretecek olsak gene bize bnezerdi diye. biz de program oluştururken içinde bulunduğumuz doğpaya göre kodladık oluşturduk.

diğer düşüncem ise insanlar(ya da çağlarda tür isimleri farklı olabilir) ne zaman yaratıcıyı, yaratılışı çözdüyse yok olmuşlardır. çok çok ütopik belki ama aklımın ucundan geçiyor bu.

yani ne zaman neden yaratıldık neden varız diye çözersek yok olup gidicez. ve sıfırdan başlanacak her şey.

ameliyattayken verdikleri ilaç etkisiyle muazzam bi deneyim yaşamıştım. kelimelerle anlatabileceğim bir şey değil. ama o zman anladım ki eğer sınırsız bir bilimsel bilgi ve deney elde etmek istiyorsan inançsız olman gerekiyor gibi... yani her şeyi denemeye her şeyi düşünmeye açık olmalısın.

uzun süren bazı araştırmalar yaptım ama sonucunda inançlı birisi olduğum için tıkandım kaldım. ya inançtan vazgeçecektim ya da bi sonuca ulaşmaktan..

inancımdan (müslümanım) vazgeçmemek daha ağır bastığı için o gün bıraktım araştırmayıo düşünmeyi. sadece günün gerektiği gibi yaşıyorum.

inan o günden sonra bildiğin ot gibiyim.

birş ey yapmakktan zevk almıyorum. hapishanedeki birisi gibi vakit dolduruyorum. yemek için yiyorum. ya da uyumak için uyuyorum. insanlar film izlediği için film iziliyorum.

bir süre sonra insanlar ayrılır klişesinden dolayı nişanlımla ayrıldık mesela. sebebi de benim sanırım.

şimdi önümde iki yol var mesela ya kendimi alkole vurucam, ya kısa zamanda birini bulup evlenicem. çocuk falan işte geçim sıkıntısı vs öyle bi yolu seçicem :)

kısacası. sktir et çok düşünme.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Westworld dizisini izleyin hocam ilk sezonu cekildi 10 bölüm. tam bu konuya değiniyor aslında. izledikten sonra degisik seyler hissetmeye başladım

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    umit
    umit's avatar
    Erkek
    salihgs bunu yazdı

Westworld dizisini izleyin hocam ilk sezonu cekildi 10 bölüm. tam bu konuya değiniyor aslında. izledikten sonra degisik seyler hissetmeye başladım

hocam şuda dikkatimi çekiyor , yapay zeka muhabbeti çok revaçta. filmler diziler falan elimden geldiğince böyle filmleri dizileri izlemeye çalışıorum , acaba toplumumu hazırlıyolar böyle şeylere diye düşünmeye başladım

le le le sakine
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkroques61
    darkroques61's avatar
    Erkek

İlgi çekici bir konu okuyalım boş zamanımızda..

Kendine İyi Bak ..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Pierre Charon şöyle der:
    "İnsan kendini incelediği zaman bütün bilgilerinin duyularından ve usundan geldiğini görür. Oysa bu ikisine de güvenilemez. Bilim adamlarının yapabilecekleri tek şey, eski şüpheli varsayımları, yeni şüpheli varsayımlarla yer değiştirmektir."

Özetle:
    https://www.youtube.com/watch?v=RchPJTiN1Z8

Caliber tarafından 14/Ara/16 23:30 tarihinde düzenlenmiştir

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SENAR1ST
    SENAR1ST's avatar
    Erkek

Determinizm diye bir şey var ve bu da şu demek. Dünya bazı zorunlu kodlara bağlı bir makinedir. Sanal bir yazılım mı, yoksa fiziksel bir makine mi olduğunu ise asla bilemeyiz. Çünkü referans alabileceğimiz bu evren dışı bir yer hiç bir zaman göremeyeceğiz. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NetBABA
    NetBABA's avatar
    Erkek

Et kemik olayı,Allah cc nin nasıl var olduğu(bizler bir anadan bir babadan doğuyos,ağaç topraktanvs.) beyin yakan sorular.

Birde ayet var olaya dini anlamda bakacaksak.

EN'AM Suresi 32. ayet meali, EN'AM-32. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

EN'AM-32 için 40 meâl bulundu. Bayraktar Bayraklı (6/EN'ÂM-32: Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Sakınanlar için âhiret yurdu elbette ki daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?) / Cemal Külünkoğlu (6/EN'ÂM-32: Bu dünya hayatı, bir oyundan, eğlenceden ve geçici bir zevkten başka bir şey değildir. Ama ahiret hayatı, Allah'a karşı sorumluluk bilinciyle yaşayanlar için çok daha güzeldir. Öyleyse hala akıllanmayacak mısınız?)

Allah bir çok ayette dünya hayatının geçiciliğini göstermiş:

“Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz size eksiksiz olarak verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı zevkten başka birşey değildir. ” 
    Ali İmran-185 
    Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve
    bir oyalanmadan başkası değildir.
    Korkup-sakınmakta olanlar için ahiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır.Yine de akıl erdirmeyecek misiniz?
    En’am-32
    Allah, dilediği kimseye rızkı genişletir de, daraltır da. Onlar ise dünya hayatı ile ferahlanmaktalar. Oysa dünya hayatı ahiret hayatının yanında bir yol azığından ibarettir. 
    Ra’d-26
    “Ey kavmim! Bu dünya hayatı ancak geçici bir menfaatten ibarettir. Ahiret ise durulacak karar yurdudur.“ 
    Mümin-39
    Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah’ın vaadi haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın… 
    Fatır-5
    Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.
    Hadid-20
    Dünya hayatının örneği, ancak gökten indirdiğimiz, onunla insanların ve hayvanların yediği yüryüzünün bitkisi karışmış olan bir su gibidir. Öyle ki yer, güzelliğini takınıp süslendiği ve ahalisi gerçekten ona güç yetirdiklerini sanmışlarken (işte tam bu sırada) gece veya gündüz ona emrimiz gelmiştir de, dün sanki hiçbir zenginliği yokmuş gibi, onu kökünden biçilip atılmış bir durumda kılmışız. Düşünen bir topluluk için biz ayetleri böyle birer birer açıklarız. 
    Yunus-24
    Biz, bir ‘oyun ve oyalanma konusu’ olsun diye göğü, yeri ve ikisi arasında bulunanları yaratmadık. Eğer bir ‘oyun ve oyalanma’ edinmek isteseydik, bunu, kendi katımızdan edinirdik. Yapacak olsaydık, böyle yapardık. 
    Enbiya -16/17(Duhan-38/39)
    İnsanlar, (sadece) “İman ettik” diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? Andolsun, onlardan öncekileri sınadık; Allah, gerçekten doğruları da bilmekte ve gerçekten yalancıları da bilmektedir. 
    Ankebut Suresi2-3

Umudumu bu güne bağlamadım ki yarınım dan umutsuz olayım.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tranceport
    tranceport's avatar
    Erkek
    NetBABA bunu yazdı

Et kemik olayı,Allah cc nin nasıl var olduğu(bizler bir anadan bir babadan doğuyos,ağaç topraktanvs.) beyin yakan sorular.

Birde ayet var olaya dini anlamda bakacaksak.

EN'AM Suresi 32. ayet meali, EN'AM-32. ayet-i kerimesi meâllerini kıyasla

EN'AM-32 için 40 meâl bulundu. Bayraktar Bayraklı (6/EN'ÂM-32: Dünya hayatı bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir. Sakınanlar için âhiret yurdu elbette ki daha hayırlıdır. Hâlâ aklınızı kullanmayacak mısınız?) / Cemal Külünkoğlu (6/EN'ÂM-32: Bu dünya hayatı, bir oyundan, eğlenceden ve geçici bir zevkten başka bir şey değildir. Ama ahiret hayatı, Allah'a karşı sorumluluk bilinciyle yaşayanlar için çok daha güzeldir. Öyleyse hala akıllanmayacak mısınız?)

Allah bir çok ayette dünya hayatının geçiciliğini göstermiş:

“Her canlı ölümü tadacaktır. Kıyamet günü ecirleriniz size eksiksiz olarak verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı zevkten başka birşey değildir. ” 
    Ali İmran-185 
    Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve
    bir oyalanmadan başkası değildir.
    Korkup-sakınmakta olanlar için ahiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır.Yine de akıl erdirmeyecek misiniz?
    En’am-32
    Allah, dilediği kimseye rızkı genişletir de, daraltır da. Onlar ise dünya hayatı ile ferahlanmaktalar. Oysa dünya hayatı ahiret hayatının yanında bir yol azığından ibarettir. 
    Ra’d-26
    “Ey kavmim! Bu dünya hayatı ancak geçici bir menfaatten ibarettir. Ahiret ise durulacak karar yurdudur.“ 
    Mümin-39
    Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah’ın vaadi haktır; öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın… 
    Fatır-5
    Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir.
    Hadid-20
    Dünya hayatının örneği, ancak gökten indirdiğimiz, onunla insanların ve hayvanların yediği yüryüzünün bitkisi karışmış olan bir su gibidir. Öyle ki yer, güzelliğini takınıp süslendiği ve ahalisi gerçekten ona güç yetirdiklerini sanmışlarken (işte tam bu sırada) gece veya gündüz ona emrimiz gelmiştir de, dün sanki hiçbir zenginliği yokmuş gibi, onu kökünden biçilip atılmış bir durumda kılmışız. Düşünen bir topluluk için biz ayetleri böyle birer birer açıklarız. 
    Yunus-24
    Biz, bir ‘oyun ve oyalanma konusu’ olsun diye göğü, yeri ve ikisi arasında bulunanları yaratmadık. Eğer bir ‘oyun ve oyalanma’ edinmek isteseydik, bunu, kendi katımızdan edinirdik. Yapacak olsaydık, böyle yapardık. 
    Enbiya -16/17(Duhan-38/39)
    İnsanlar, (sadece) “İman ettik” diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? Andolsun, onlardan öncekileri sınadık; Allah, gerçekten doğruları da bilmekte ve gerçekten yalancıları da bilmektedir. 
    Ankebut Suresi2-3

her canlı ölümü tatmıyor

https://en.wikipedia.org/wiki/Turritopsis_dohrnii

Atatürkçülük ölmez bir hedef, yükselen bir şereftir.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tranceport
    tranceport's avatar
    Erkek
    nosso bunu yazdı
    cybermole bunu yazdı

Mükemmel ötesi bir sistem var evet bu tartışılmaz fakat, bir gerçekte var.. Var-oluşumuzun amacı ne? Varsa Ruh niye var? Cennet ve Cehennem ?

Ayetde derki: İnanıp yararlı işler yapanlara, altlarından ırmaklar akan cennetlerin kendilerine ait olduğunu müjdele! Onlardaki herhangi bir meyveden rızıklandırıldıklarında: "Bu daha önce de rızıklandığımız şeydir" derler ve o rızık birbirinin benzeri olmak üzere, kendilerine sunulacak. Orada çok temiz zevceler de onların. Hem onlar orada ebedî kalacaklar.

Bu ayetler nasıl oluştu? Neden Arapça? Kuran gerçekten saf haliylemi müslümanlara öğretiliyor? Cok sorular kafa yakar en iyisi zorlama bence.. Amacı olmayan bir programın içindeyiz..!! Eğer amac cennet ve cehennemse... İlahi güç neden hep müslümanların ezilmesini seyrediyor? Niye bu zulümler müslümanlara? Evren müslümanların zulüm cekmesi içinmi yaratıldı? Cennet cehhenem? Amaç ne? böyle yakıo işte bazen :) koyver gitsin .. 

Kardeş Aklındaki soruları belki bu videolarla giderebilirsin.

Allah Cennete veya Cehenneme Gideceğimizi Biliyorsa Bizi Neden Yarattı ?

https://www.youtube.com/watch?v=zR6kNEE5Dy8

Allah Türkçe Biliyorsa İbadetler Neden Arapça ?

https://www.youtube.com/watch?v=9g0sZQPdPBo

Neden Allah Bana Sormadan Beni Yarattı?

https://www.youtube.com/watch?v=ixUdehUTRdM

Allah Beni Yaratırken Bana mı Sordu?

https://www.youtube.com/watch?v=CGRew295iH0

Kur'an'ı Bir İnsan Yazmış Olamaz Mı?

https://www.youtube.com/watch?v=Fj9sf185EZw

Allah Kainatı Neden Altı Günde Yarattı ? 

https://www.youtube.com/watch?v=2U8xRt23l4E

birde https://www.youtube.com/watch?v=zR6kNEE5Dy8 

bu video da risaliyelerden alıntılar yaparak allayıp pullayım bişiler anlatmaya çalışmış.
    bugun darbeci diye küfür ettiğiniz insanların kitapları değilmi bunlar :)

Atatürkçülük ölmez bir hedef, yükselen bir şereftir.