folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder EVREN"İN SINIRI VAR MIDIR?

EVREN"İN SINIRI VAR MIDIR?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cronos23
    cronos23's avatar
    Erkek
    evreN DENİLEN GERÇEKLİK"İN SINIRI VARMIDIR.STEPHAN HAWKİNG E GÖRE EVREN SINIRSINDIR.BİRÇOK EVREN BİR KÜMEDİR.ONLARDA BAŞKA BİR KÜME İÇİNDEDİR.BU KÜMELERDE BİRÇOKTUR VE BAŞKA BİR KÜME OLUŞTURULAR.BU BÖYLE SÜRÜP GİDE.SİZCE EVRENİN SINIRI VARMIDIR.
    BİRDE SON ZAMANLARDA BİLİM ADAMLARI ÇEŞİTLİ RADYA DALGALARI YOLLAYARAK GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ İZLEMEYE ÇALIŞIYORLAR YANİ EGER BU DALGALAR BİR SINIR TARAFINDAN GERİ YANSITILIRSA EVRENİN SINIRILARI HAKKINDA BİLGİ EDİNECEKLERMİŞ.(İLGİNÇ)

gözlerim uzakları arıyor gelecek olandan habersiz..........
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hanif_merakli
    hanif_merakli's avatar
    Erkek
    SLM SEVGİDEĞER ARKADAŞLARIM

EVRENİMİZ DİĞER HER EVREN GİBİ BİG BANG-BUYUK PATLAMAYLA BİRLİKTE BUNDAN YAKLAŞIK OLARAK 15 MİLYAR YIL ONCE BİR UST SUPER UZAYDAN MUAZZAM BİR PATLAMAYLA YARATILMIŞTIR VE O GUNDEN BERİ GENİŞLEMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.BİR BALONUN ŞİŞMESİ GİBİ SUREKLİ-TAKİ KIYAMETE DEK-GENİŞLEMEKTEDİR.BUNLARDAN ÇIKARACAĞIMIZ ŞUDUR Kİ MADEM EVRENİMİZ SIFIRDAN YARATILDI VE GENİŞLEMEKTE/ŞİŞMEKTE DEMEK Kİ BUNUN BİR SINIRI/UCU VAR.

VE BİZİM EVRENİMİZ GİBİ SONSUZ TANE (BU SONSUZ MUTLAK DEĞİLDİR ÇOK FAZLA SAYIDA OLDUĞU İÇİN BU TABİRİ KULLANIYORUZ)EVREN DAHA VARDIR.HER BİRİ SUPER UZAY(UZAY USTU UZAY) DENİLEN EVRENLER ÇİFTLİĞİNDE HER AN YARATILMAKTA VE HER AN KENDİ İÇİNE ÇÖKMEKTEDİR.
    VE BU SUPER UZAY GİBİ SONSUZ TANE DAHA SUPER UZAY VE BUNLARIN UZERİNDE HYPER UZAY KATI >>>VE BU AKIL ALMAZ UZAY ÇEŞİTLERİ GİBİ SONSUZ TANESİ

VE BUNLARIN UZERİNDE HER ŞEYİ KUŞATAN SONSUZ KUDRETLİ VE MUTLAK SONSUZUN TA KENDİSİ OLAN YARATANIMIZ VAR.

EY TURK TİTRE VE KENDİNE GEL!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ipucu
    ipucu's avatar
    Erkek
    Evrenin bizim düşündüğümüz şekilde bir sınırı yok aslında.

Hepimiz biliyoruz evren büyük patlamayla oluştu ve bu patlamanın fiziksel etkisiyle genişlemeye başladı. Bu başlangıçla beraber bilimsel olarak önümüze 3 seçenek çıkmakta.

Bunlar:
    1- Evren patlamanın etkisiyle genişlemeye devam edecek. Eğer yeterli miktarda madde yoksa bu genişleme hiçbir zaman durmayacak. Bununla beraber evren son yıldızlarda sönünceye kadar şişecek ve sonunda soğuk, ışıksız bir boşluk olarak ölecek.

2- Yine aynı şekilde patlamayla beraber genişleyecek. Evrendeki madde miktarı kendi içine doğru çökmeye yetecek kadar büyükse kütle çekiminin etkisiyle evren yavaşlayacak birsüre sonra büyüme duracak sonrada kendi kütle çekiminin büyüklüğüne yenik düşüp geriye doğru çökmeye başlayacak, başlangıçtaki sıfır noktasına ulaştığında büyük patlamanın (Big Bang) tersi olan büyük çatırtıyla (Big Crunch) kendi içine çökecek.

3- Aslında bu söyleyeceklerim hiç bir zaman ispatlanamayacak olsada bu iki evrenin birbirini takip ettiği üçüncü bir kuram daha var. Bu kurama göre evren belli dönemlerde patlayıp şişer ve büyümenin sonundada çöker ve tekrar patlar. Ve bu böylece devam eder.

Evrenin bir sonu varmıdır? hayır aslında evrenin bir sunu yoktur.

Evreni bir balon gibi düşünürsek patlamadan sonra bu balonun sadece yüzeyinda madde vardır patlamanın merkezine doğru hiç madde yoktur biz bu yüzeye hiper yüzey adını veririz (Hyper Surface) Böyle bir yüzeyi düşünürsek eğer üzerinde hareket ettiğimiz kısım bir küre gibidir ve kürenin bir sonu yoktur. her zaman başladığımız noktaya döneriz. Yani maddenin bulunduğu kısım bir kürenün sadece yüzeyidir. Bu yüzden evrenin bizim düşündüğümüz gibi bir sonu asla olmayacaktır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WhiteThales
    WhiteThales's avatar
    Erkek
    eger dünya daki düşüncelerimiz gerçekse..

uzayın bi sonu olduguna inanıyorum ben..

elimde belge vs yok tabi..öyle bi inanç..

çünkü düşünsenize..sonu yok..

biraz abes kaçmıyo mu..

WhiteThales
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SouthernDeath
    SouthernDeath's avatar
    Erkek
    niye abes kacsın gözüm. elbetteki evren sonsuz diil elbet evreninde bir sonu vardır ama nasıl oldunu ne ben nede baskası bilemez. kainattaki tek sonsuz varlık vardırki oda şüphesiz Allah(CC) dır.

EY GÖKLERIN BEYAZ VE KIRMIZI SÜSÜ, KIZ KARDESIMIN GELINLIGI, SEHIDIMIN SON ÖRTÜSÜ, ISIK ISIK DALGA DALGA BAYRAGIM, SENIN DESTANINI OKUDUM ,DESTANINI YAZACAGIM SANA BENIM GÖZÜMLE BAKMAYANIN MEZARINI KAZACAGIM, SENI SELAMLAMADAN UCAN KUSUN YUVASINI BOZACAGIM, DALGALANDIGIN YERDE NE KORKU NE KEDER, GOLGENDE BANA BANADA YER VER.... HER SEY VATAN ICIN
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Powerslave
    Powerslave's avatar
    Erkek
    Southern Death biraz türkçe konuş. ne o allah mallah.
    Tanrı de.

Dalımızı kesenin, ağacını kökünden sökeriz...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SouthernDeath
    SouthernDeath's avatar
    Erkek
    power denen dallama. adam ol agzını topla ole konuş. adam gibi bişi konuşmıcaksan konuyada maydonoz olma s2veririm bitaraflarını

EY GÖKLERIN BEYAZ VE KIRMIZI SÜSÜ, KIZ KARDESIMIN GELINLIGI, SEHIDIMIN SON ÖRTÜSÜ, ISIK ISIK DALGA DALGA BAYRAGIM, SENIN DESTANINI OKUDUM ,DESTANINI YAZACAGIM SANA BENIM GÖZÜMLE BAKMAYANIN MEZARINI KAZACAGIM, SENI SELAMLAMADAN UCAN KUSUN YUVASINI BOZACAGIM, DALGALANDIGIN YERDE NE KORKU NE KEDER, GOLGENDE BANA BANADA YER VER.... HER SEY VATAN ICIN
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hanif_merakli
    hanif_merakli's avatar
    Erkek
    SLM&SLM ARKADAŞLAR
    BİR YANLIŞ ANLAŞILMA OLMUŞ ANLAŞILAN
    BİZİM BURADA TARTIŞTIĞIMIZ EVRENİN SONSUZA KADAR GENİŞLEYİP GENİŞLEMEYECEĞİ DEĞİL EVRENİN BOYUT OLARAK BİR SINIRI OLUP OLMADIĞI

EVRENİMİZ SINIRLIDIR SONSUZ BUYUKLUKTE DEĞİLDİR AMA BİZLER EVRENİMİZ GERÇEKTEN ÇOK BUYUK OLDUĞU İÇİN "SONSUZ" KELİMESİNİ YANLIŞ OLARAK KULLANIYORUZ.

EĞER EVREN ZATEN SONSUZ BUYUKLUKTE OLSAYDI SONSUZ TANE DE GALAKSİ VE YILDIZ OLURDU VE GECELEYİN GOKYUZUMUZ DE SONSUZ YILDIZIN IŞIĞINDAN DOLAYI GUNDUZ KADAR AYDINLIK OLURDU

EY TURK TİTRE VE KENDİNE GEL!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Paranoid_Android
    Paranoid_Android's avatar
    Erkek

evrenin bir sonu vardir. bunun acıklanması da entropi ile ilgili. izole sistemlerin entropisi sabit kalir veya artar seklinde bi yasa var galiba. evrenin entropisi de arttığı belirlenmistir. biyerde okumustum bilmemne teorisi diye.

yaslı gittim şen geldim, aç koynunu ben geldim...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjMcBob
    DjMcBob's avatar
    Erkek

WhiteThales bunu yazdı:

eger dünya daki düşüncelerimiz gerçekse..

uzayın bi sonu olduguna inanıyorum ben..

elimde belge vs yok tabi..öyle bi inanç..

çünkü düşünsenize..sonu yok..

biraz abes kaçmıyo mu..

kaçmıyo....
    Allah sen peki öbür dünyada sonsuza kadar yanıcak veya sonsuza kadar cennete gideceksin bu abes kaçıyormu...

Aslında kaçıyor çünk sonsuzu düşünemiyoruz allah bize bir sınır wermiş birz o sınırı aşamayızz....

Şehwetle Doğan Toprağa Döner, Günahla Doğan Bana Döner...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjMcBob
    DjMcBob's avatar
    Erkek

Powerslave bunu yazdı:

Southern Death biraz türkçe konuş. ne o allah mallah.
    Tanrı de.

beni dinle seni gidi serseri özenti ipne.....

asıl sen doğru konuş tanrı manrı.... Allah Allahtır....

Anlamıyorsan daha farklı bir yöntemle anlatırım....

Şehwetle Doğan Toprağa Döner, Günahla Doğan Bana Döner...
Toplam Hit: 7219 Toplam Mesaj: 17