folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder EXPO 2015 Çekişmesini | İzmirimiz Kazanamadı

EXPO 2015 Çekişmesini | İzmirimiz Kazanamadı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=IcYyJGJkIAI

Düzenlenen Expo' ların hiçbirinde ticari amaç yoktur.
    * Expo fuarları geçici fuarlardır.
    * Bütün expo (world fair)’ ların bir teması bulunmaktadır.
    * Sergi yapılarının tamamı kalıcı değildir.
    * Fuar yapıları mimari açıdan nitelikli yapılardır.
    * Yeni teknolojilerin dünyaya tanıtıldığı yerlerdir.
    * Kentsel yenileme sağlayan organizasyonlardır.
    * Dönemsel özellikleri olduğu gibi yansıtmaktadır.
    * Expolar iletişim sağlayan forumlardır.
    * Toplumu bilgilendirmeyi hedefler.
    * Doğal çevrenin korunmasını hedefler.

Dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirebileceğimiz EXPO’lar, ülkeleri uzmanlaşmış oldukları konulardaki bilgi birikimlerini daha yaşanır bir dünya için paylaşmak üzere bir araya toplar. Burada ürünler değil fikirler, kültürler ve dünyanın geleceği için projeler sergilenir.

EXPO, Exposition’ın kısaltmasıdır. Exposition’ın Türkçe karşılığı “Sergi”dir. EXPO’lar, “Dünya Sergisi” ya da “Dünya Fuarı” olarak da adlandırılır.

EXPO’lar birer ticari fuar olmaktan öte eğitsel amaçlı birer tema ve kültür etkinliği olarak anılmaktadır. Bu tema ve kültür etkinlikleri; teknoloji, yenilik ve doğaya uyum gibi evrensel konuları hedef alarak tüm dünya ülkelerinin kültürel mirasları ile geleceğe yönelik beklentilerini harmanlamaya yöneliktir.

1851’de Londra Kristal Palas’ta düzenlenen sergi ile temelleri atılan EXPO’lar, BIE (Uluslararası Sergiler Bürosu) tarafından organize edilmektedir, BIE'ye 152 ülke üyedir.

Sosyal, kültürel ve eğitsel yüzüyle insanlığın gelişimine ve hoşgörüyle bütünleşmesine öncülük eden EXPO’lar 5 yılda bir kez düzenlenerek en az 3, en çok 6 ay sürerler. Kapladıkları ortalama 1 milyon 500 bin metrekarelik alanda dünyanın dört bir yanından on milyonlarca ziyaretçiyi kucaklarlar.

Böylelikle EXPO’lar, gerçekleştirildikleri kentlere, dünya halklarını bir araya getirerek yeniliklerin ve sürdürülebilir gelişmenin kapısını uyum içinde aralamada rol oynama fırsatı verir, kent kimliğine hafızalardan silinmeyecek bir itibar kazandırmış olurlar.

EXPO tarihine göz attığımızda, bir kente kalan EXPO mirasının nitelik ve niceliğinin ne kadar zengin olduğunu görmek mümkündür. İlk dünya fuarı, 1851 yılında Londra’da düzenlenirken kente ünlü Kristal Palas’ı kazandırmıştır. Eyfel Kulesi ise, 1889 Paris EXPO’su için inşa edilen, 100 yılı aşkın süredir Paris’e hem maddi getiri sağlayan hem de şehrin hafızalardaki yerini sağlamlaştıran eşsiz bir yapı olmuştur.

EXPO 150 yılda tam 63 kez düzenlenmiş, ancak, BIE’ye üye olmadığımız için bunların hiçbiri Türkiye’de gerçekleştirilememiştir. Ülkemiz, 2004 yılı Ekim ayında BIE’ye üye olmuş ve EXPO’ya ev sahipliği yapma yolumuz bu gelişme ile birlikte açılmıştır

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    çok sevindim,gurur duydum! helal olsun aziz başkan ve ekibine-helal olsun İzmir'e...

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fcuk
    Fcuk's avatar
    Erkek
    hayırlısı. gelsin 15 milyar dolar :)

Hoop.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    C_e_Z_a
    C_e_Z_a's avatar
    Erkek
    15 milyar dolarla beraber,350 bin gençe istihdamda sağlanacak denildi..Süper yaa,gerçekden bizim için büyük firsat.Hemde uluslararası arenada,İzmir'li olmayan arkadaslara tavsiyem olacak,imkanınız varsa gelin İzmir'de mesleğinizi icra edin,özellikle bilişim.Universiad 2005'de sadece öğrenciler iş yaptı ve aylarca ücretsiz hizmetler aldılar,maaş,sosyal sigorta vs.. güzel imkanlar sunuldu,bu daha güzel olacaktır ve devamlı olacaktır şüphesiz...!Değerlendirin,İzmir'i değerlendirin arkadaşlar...

Makaleyaz.Net - Türkiye'nin Makale Alım-Satım Platformu
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

azönce tv^de izledim itirazlar varmış falan

oyların yeniden sayılması gündemdeymiş...ama bakalım henüz bir açıklama yok...

açıklama birazdan yapılacak

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lordvader89
    lordvader89's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

arkadaşlar oylama iptal edildi :S

tekrar syılacak...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

hayırlı olsun çok sevindim bi expo buluşması yaparmıyız ? :D cebit cebit bi yere kadar :D

edit: ne hayaller kurmuştum aq tühh :S  

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nespace
    Nespace's avatar
    Erkek
    86-65 Milano kazandı..

Soru:Şu şu adam forumda Nazizm/Faşizm/Satanizm/... propagandası yapıyor banlayalım manyakmıdır nedir? Cevap:Aklı başında adamın burda işi ne zaten, bütün forumu mu silek yani?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jayde
    jayde's avatar
    Erkek
    milona kazanmış way a.k
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    thehunturk
    thehunturk's avatar
    Erkek
    Bu nasıl iş yaw resmen oynuyolar bizimle harbi çok fena oynadılar önce sevindirdiler sonra sttrn la dediler şaka yaptık :) milanoya verdiler

Adsense Gelirli Siteler
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carpuss
    carpuss's avatar
    Erkek
    izmir 63 milano 86 oy almış. yazık oldu :S tanıtım yapmayan desteklemeyen medyaya sevgiler.
Toplam Hit: 3757 Toplam Mesaj: 17