folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Fındık Fiyatlarını Kim Nasıl Belirler ?(Soru)

Fındık Fiyatlarını Kim Nasıl Belirler ?(Soru)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    formaldehit
    formaldehit's avatar
    Erkek

Fındık bölgesinin birinde nacizene fındık üreticisiyim(z)

Malum; hükümetimiz fındığa taban fiyat vermedi ve TMO fındık alımı yapmıyor.

Herkes Tüccarın ağzından çıkan fiyata bakıyor bakmak zorundada zaten.

PEKİ BU TÜCCARLAR BU FİYATI NASIL KOYUYOR ?

Bu gün 4.95-5.00 TL arası fındığın kilosu....

5-6 gün önce 4.40 TL idi aradaki ucurumun farkındasınız umarım kilo başına 60 kuruş 1 ton olsa 600 TL zarar.

Hemen her tüccarda bu civarda da bunlar bu fiyatı neye göre koyuyorlar, onlar bu istihbatamı denir her neyse nerde alıyorlar kuruş kuruş değişiyor bu fiyatlar.

Mantık şu bende bu fiyatı öğrenirsim tabiki pahalıya satmak isterim elbet.

Bilgisi olan ??

Burada kimsenin de bildiğini sanmıyorum olsa zaten herkes bekler ve yok neymiş ihtiyaç olunca bir günde artarmış falanda bu ihtiyaç gününü bende merak ediyorum doğrusu :)

bir insan ya iyidir ya kötü. İyi yapan özellikleri çoksa iyi deriz kötü çoksa kötü. Değer yargıları bu oranı belirler. Bana iyi gelen sana kötü geliyor olabilir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

Bende Gıresunluyum :) Fındıgın Başkentı olaraktan sunu utanarak soyleyebılırım kı fındıgın fıyatını kım neye gore belırlıyor pek bır bılgı acıkcası bılmıyorum,ve sunada emınım kı bunu bılen kısı sayısı o kadar azdır kı Tüccarlarla sınırlıdır :)

Eger kımın belırledıgını ve ne zaman artıp-dusecegını bılsem gıder fındıkcılık yaparım :)

Genelde Tuccarlar fabrıkalarla anlasır,fabrıkalarda fındıgı işler ve ihracaat eder.Yanı dış alım ne zaman artarsa o zaman fındıgın fıyatı artıyor.Tabı bazen artmayada bılıyor cunku adamlar Stok yapıyorlar tonlarca.Boylelıkle her halukarda tuccar ve fabrıkalar kara gecerken ciftci her zaman tikiliyor :((

Fındıgın fıyatının artmasını saglamak aslında cok kolay gorunsede kımse buna yanasmadıgı ıcın fıyatlar hep dusuk oluyor.

Tum cıftcıler anlasıcak ve fındıgını 1 veya maksımum 2 sene satmıcak.Ondan sonra gor sen fındıgın kılosu 10 lıradan asagı duser mı...Ama bunu yapacak zekada yada durumu ıyı olan cıfcılerımız malesef yok.Genelde gurbetcıler fındıgı toplar hemen satarlar.Ucuz pahalı demezler.Bu gurbetcılerın yuzunden zararı yıne cıfcı gorur.

Ben fındıgın kılosunu 5 Lıraya satabılıyorum maksımum,adam bana kavrulmus 100 gram fındıgı o fıyata verıyor mesela.100 gram fındık 3-5 lıra olsa,1 kılo fındık 30-50 lıraya gelıyor.Ucuruma baksanıza :O

Tuccarlarında cok oyunu var bu ıste o ayrı dava.Bır Gıresunun sehrınde,ufacık bı yerde,bır tuccar 5 lıraya alırken 1 kılo fındıgı,dıger tuccar alıyor 4.5 lıraya :)

1 kıloda 50 kurus

10 kıloda 5 TL

100 kıloda 50 TL

1 tonda 500 Lıra Zarar

10 tonda 5.000 Tl Zararrrr :) OMG :) Napalım hayatın kanunu,Buyuk balık,kucugu yutuyor :(

Allah büyüktür vesselam...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

Fındığın piyasasını tek bir fındık ağacının olmadığı Almanya ( Alman borsası ) belirler.

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

karabudun bunu yazdı:
    -----------------------------

Fındığın piyasasını tek bir fındık ağacının olmadığı Almanya ( Alman borsası ) belirler.

Bana bıraz saçma geldı :)

Bıraz acıklarsan dusuncenı,neden almanya belırler? ne gıbı baglantıları var?

Eger acıklarsan bana sacma gelmeyebılır belkı ne dersn?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    formaldehit
    formaldehit's avatar
    Erkek

Haklısın, satılmazsa eğer fiyat fırlarda aynen dediğin gibi bunu yapacak zekada bir insan bulamazsın birde elbet de satmak zorunda olanlarda var.

Her durumda kazık yiyen biz oluyoruz ayrıca hükümet bazındada resmen tüccara mahkum bir durumdayız. Bu konuda kızıyorum doğrusu dünya da tek iken şimdi başka ülkeler fındık yetiştirirken biz yanlızlaştırılıyoruz bize ocağını sök parayı al diyorlar garip doğrusu neyse amacım siasete girmek değilde bunlar bariz gerçekler.

Fabrikaylada işimiz olmayacağına göre,

Ne zaman ras gelirse artık yarın satmayı düşünüzyoruz hiç bir garantisi yok güm diye düşmesine...

bir insan ya iyidir ya kötü. İyi yapan özellikleri çoksa iyi deriz kötü çoksa kötü. Değer yargıları bu oranı belirler. Bana iyi gelen sana kötü geliyor olabilir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

apokontek bunu yazdı:

karabudun bunu yazdı:

Fındığın en büyük alıcsı Almanyadır. Aldığı ürünlerin önemli bir kısmını satar ! Dediğim gibi tek bir fındık ağacına sahip olmayan Almanya dünya fındık ihracının yaklaşık  %12 sini tek başına yapar. Ayrıca Almanyada fındığa dayalı çok ciddi bir çikolota ve şekerleme sanayii vardır.

Ha bu nasıl böyle oluyor dersen, bakınız :  Gerikalmışlık

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

bu sene üzümcüler deli para kazandı :D

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

formaldehit bunu yazdı:

Haklısın, satılmazsa eğer fiyat fırlarda aynen dediğin gibi bunu yapacak zekada bir insan bulamazsın birde elbet de satmak zorunda olanlarda var.

Her durumda kazık yiyen biz oluyoruz ayrıca hükümet bazındada resmen tüccara mahkum bir durumdayız. Bu konuda kızıyorum doğrusu dünya da tek iken şimdi başka ülkeler fındık yetiştirirken biz yanlızlaştırılıyoruz bize ocağını sök parayı al diyorlar garip doğrusu neyse amacım siasete girmek değilde bunlar bariz gerçekler.

Fabrikaylada işimiz olmayacağına göre,

Ne zaman ras gelirse artık yarın satmayı düşünüzyoruz hiç bir garantisi yok güm diye düşmesine...

Zaten bız Fındık uretıcılerı olarak fındık 5 Tl ı bulunca satalım dıyoruz,cunku bılıyoruz kı saat bası bazen fındık fıyatı dusebılıyor Borsa gıbı...Ne SAcma dımı :)

5 tl bulunca satmak en ıyısı,cunku satan cok olacak ve fıyat tekrar dusecek.En ıyısı elden cıkarmak.Makul fıyat 5TL suanlık malesef :(

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

apokontek bunu yazdı:

karabudun bunu yazdı:

Fındık ihracatında Almanya en önemli ithalatçı ülkedir bunu Fransa, Belçika, Hollanda ve İsviçre izliyor , fındık üretiminin yaklaşık yüzde 80’ni çikolata sanayinde, yüzde 15’i de pasta ve bisküvi sanayinde kullanılıyor , yüzde 5’lik kısmının ise çerez olarak tüketililiyor ..

Fındık üretiminde dünya lideriyiz

Dünya fındık üretimi ve ihracatında Türkiye’nin lider ülke olmasının bu ürünün Türkiye açısından önemini daha da artırdığını vurgulayan Cirav, şöyle devam etti: “Dünyada son 10 yılda 480 ile 810 bin ton arasında değişen fındık üretiminde Türkiye, 375 ile 620 bin ton arasındaki yıllık üretimiyle birinci sırada yer almaktadır. Türkiye, fındık rekoltesi yıldan yıla büyük farklılık gösterse de dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, ihracatının da yaklaşık yüzde 85’ini gerçekleştirmektedir. Türkiye’de üretilen fındığın sadece yüzde 10-15’lik bölümü yurt içinde değerlendirilmekte, geri kalan kısmı ihraç edilmektedir. Ülkemiz bu üründen yılda 570 ile 1 milyar 220 milyon dolar arasında döviz girdisi sağlamaktadır.”

TTB Meclis Başkanı Mehmet Cirav, fındığın kaderinin yıllardır birkaç Avrupa ülkesinin izlediği fiyat politikalarına bağlı olduğunu, fındık ve mamulleri ihracatının yüzde 80-90’ını bu ülkelere yapması ve pazar yapısı nedeniyle Türkiye’nin, üretimin tüketimden fazla olduğu yıllarda ya büyük stoklarla karşılaştığını ya da fındığı bu ülkelere kendi belirledikleri fiyattan ihraç ettiğini savunarak, şunları söyledi:

“Bunun sonucu olarak hem ihracatçı hem de üretici önemli gelir kaybına uğramaktadır. Diğer yandan Türkiye’den sonra en fazla fındık üreten ülkeler olan İtalya ve İspanya, AB üyesi olmaları nedeniyle üyelik avantajlarını kullanarak diğer üye ülkelere gümrüksüz satış yapmaktadırlar. Dolayısıyla üretimin fazla olduğu yıllarda stok yükü tamamen Türkiye üzerine kalmaktadır. Ayrıca bazı Avrupa ülkeleri ülkemizden satın aldıkları kabuklu ve iç fındığı işleyerek mamul ürün olarak ihraç etmektedir. Bu nedenle Türkiye’den yapılan işlenmiş ürün ihracatına AB bazında önemli sınırlamalar getirilmektedir.”

Türkiye’nin AB üyesi ülkelerin bu tür uygulamalarından kurtulması için pazar ve mamul geliştirilmesi konusuna özel önem vermesi gerektiğini dile getiren Cirav, “Mamul ürünlerin pazara sunulması, yeni pazar ve mamuller geliştirilmesi için çalışma yapılması gerekmektedir. Bunun yapılması halinde Türkiye bu üründen çok daha fazla döviz kazanabilir. Ayrıca fındık mamulleri üretimine dayalı yatırımlarla Doğu Karadeniz’de önemli bir istihdam alanı oluşabilir” dedi. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    apokontek
    apokontek's avatar
    Erkek

karabudun bunu yazdı:

apokontek bunu yazdı:

karabudun bunu yazdı:

Fındığın en büyük alıcsı Almanyadır. Aldığı ürünlerin önemli bir kısmını satar ! Dediğim gibi tek bir fındık ağacına sahip olmayan Almanya dünya fındık ihracının yaklaşık  %12 sini tek başına yapar. Ayrıca Almanyada fındığa dayalı çok ciddi bir çikolota ve şekerleme sanayii vardır.

Ha bu nasıl böyle oluyor dersen, bakınız :  Gerikalmışlık

Evet su konuda haklısın,Almanya'da asırı derecede cıkolata ve sekerleme fabrıkaları var ve zaten herkes duymustur Alman Çikolatası :)

-Dayım bana alamanyadan alman çikolatası getırdı :)

Iste bızım aptallıgımızda burdan gelıyor,Fabrıka kurarız,hammaddeyı dısardan alırız.

Hammadde uretırız,Dıs ulkelerde kı fabrıkalara ısletme amacıyla hammaddelerı  ucuzdan gonderırız.

Yazık bıze :((

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nitrous
    Nitrous's avatar
    Erkek

apokontek bunu yazdı:

karabudun bunu yazdı:

Almanya ile sınırlamamak gerek hollanda isviçre filanda büyük fındık tüketicisi konumunda olsa gerek yani çükülota üreticisi:)

Senin sorduğun soru çok genel bir soru ve dünya ticaretinin temelindeki konuların başında gelir.Piyasa yani bir malın fiyatı arz talep dengesinin kurulduğu noktada olur genel olarak. bu dengenin faktörleride fındıkta örneğin o yılki fındık rekoltesi ve genel kalitesi önceki yıllardan kalan stok yada talep açığı yıl içinde öngörülen fındık ihtiyacı vs gibi kalemler ana denge unsurlarıdır.

örneğin bu sene 10 tane fındık üretilmiş geçen seneden 2 tane fındık var depoda vu senede 15 fındık kullanılarak nutella yapacaz yani pazara sürmem gerek o kadar yoksa yerim sarsılır onun için 10 tane fındık üretildiğini biliyorum bari onları alayım fazla etkilenmeyim diyorum all in çekiyorum tabi fiyat tavan! böyle çaktırarak yapmıyorum tabi ki spekülatörleri devreye sokuyorum bu sene fındık çokmuş para etmeyecek devlet almıyor bu sene geçen seneden çok kalmış ellerinde cart curt milleti ucuz yollu ellerindeki ürünü satmaya yönlendiriyorum psikolojik olarak tabi bunlar sadece çok yüksek fiyatlara çıkmaması için yapılan dış müdahaleler.işte bu dalavereler arasında bizim gariban üreticimiz rızkını arar yani sizin yapacağınız birşey yok. tüccarın kulağı delik olur elindeki ürünün taban fiyatı kafasında oluşur ona göre fiyat verir alıcısı hazırsa ve sıcak para gelecekse bir an önce toplamak için yanındaki tükandan daha fazla fiyat verip bir an önce satıp kar elde etmek için rakamlar oynar.bu lokal piyasalarında mantığı aynıdır işte.

<< Nitrous@TahriBaT.com >>
Toplam Hit: 3832 Toplam Mesaj: 21